1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Diskutim Losers ransomware

Tema tek 'Siguria në përgjithësi' e hapur nga Elbunit, 26 Tetor 2017.

 1. Elbunit

  Elbunit Anëtar Aktiv

  Postimet:
  214
  Pëlqimet:
  18
  Pikë nga trofetë:
  28
 2. Pleurat

  Pleurat Zadar,Croatia Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,299
  Pëlqimet:
  552
  Pikë nga trofetë:
  343
  Kemi ketu disa persona qe kan njohuri te mira ne kete aspekt,dhe munden me te tregu ma sakt si zgjidhet problemi.
  Sa e di une ka nje menyre qe te largon nga keto viruse sic ishte Ransomware,por e nuk e di sakt metoden.

  A tu eshte blloku i gjith sistemi apo vetem kyqja ne internet ?

  Kjo eshte arsyeja pse kam kalu tash e sa kohe ne Linux,nuk eshte se eshte shume i sigurt por per shkak se atakimet jane me te vogla per shkak se hakere kan treg me te vogel ne sistemet linux.Per kete arsye gjithe ata qe punojne ne office ose mirren me projekte te programimit le ta perdorin linux sepse nuk ju duhet shume windowsi,dhe ne kete menyre linuxi ka shume ma pak viruse se sa windowsi.
   
 3. Elbunit

  Elbunit Anëtar Aktiv

  Postimet:
  214
  Pëlqimet:
  18
  Pikë nga trofetë:
  28
  Sistemi osht ngadalsu shume kurse filet krejt jon te bllokume dikun i kom 3 hdd me maspakti 8 tera
   
 4. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,763
  Pëlqimet:
  690
  Pikë nga trofetë:
  243
  urroj të keshë bërë backup


  ps. ...ku dreqin futeni që ju zënë këto
   
  urankajtazi pëlqen postimin.
 5. Elbunit

  Elbunit Anëtar Aktiv

  Postimet:
  214
  Pëlqimet:
  18
  Pikë nga trofetë:
  28
  Jo skom backup
  Te ky web sa per info isha tu e shkarku adobe collection 2018
  Www.cracksnow.com
   
 6. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,763
  Pëlqimet:
  690
  Pikë nga trofetë:
  243
  po ctë duhej andej
  ti mund ti shkarkosh official nga adobe & pastaj përdore ndonjë "fix" të verifikuar, checksums ne google etj
   
 7. Elbunit

  Elbunit Anëtar Aktiv

  Postimet:
  214
  Pëlqimet:
  18
  Pikë nga trofetë:
  28
 8. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,763
  Pëlqimet:
  690
  Pikë nga trofetë:
  243
  x-force, painter etj , në virtual machine për siguri më të madhe
  jo ato "patched" e mbështjella si karamelet zana
  lol
   
 9. Elbunit

  Elbunit Anëtar Aktiv

  Postimet:
  214
  Pëlqimet:
  18
  Pikë nga trofetë:
  28
  Kontaktova edhe 500$ po i lypin cka mendoni a ja vlen a ka nej troh siguri qe kryhet me kaq
   
 10. Pleurat

  Pleurat Zadar,Croatia Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,299
  Pëlqimet:
  552
  Pikë nga trofetë:
  343
  Nuk e dim se a ja vlene por jepju nje cmim te fundit.Thuaju vetem 300 kam dhe po jua dergoj menjehere dhe merri me te mire,nese eshte e vertet qe ti kthejne ateher ja vlene nese filet i ke te rendsishme.

  Por se pari hulumto mire se a mund ta zgjidhesh kete problem me ndonje menyre tjeter.
   
 11. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,213
  Pëlqimet:
  1,709
  Pikë nga trofetë:
  348
  Asnjehere mos ju jep sa kerkojne sepse ne kete menyre ata do te mendojn qe ke dicka serioze ne PC, dhe do te tentojn te nxjerin me shum se 500$, ky biznes eshte i tille.

  Ndersa nese ke shum gjera me rendesi, dhe ato nuk pranojn ulje, nese ke para shum dhe nuk te dhimbsen 500$, ja vlen ta provosh :D
   
  ﴾.﴿ dhe wolf_mc12 pëlqejnë postimin.
 12. Elbunit

  Elbunit Anëtar Aktiv

  Postimet:
  214
  Pëlqimet:
  18
  Pikë nga trofetë:
  28
  Dergoma nej tutorial qysh muj mr kriju virtual machine nese ka dikun
   
 13. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,763
  Pëlqimet:
  690
  Pikë nga trofetë:
  243
  VirtualBox falas
  VMware Workstation jo falas (key ne PM)
  Hyper-V
  VirtualPC


  mënyra se si funksionojne kërko në YT

  para se të instalosh programin lexo Requirements
   
  Last edited: 27 Tetor 2017
 14. Elbunit

  Elbunit Anëtar Aktiv

  Postimet:
  214
  Pëlqimet:
  18
  Pikë nga trofetë:
  28
  Flm
   
 15. Mike

  Mike Anëtar Fillestar

  Postimet:
  97
  Pëlqimet:
  34
  Pikë nga trofetë:
  28
 16. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,630
  Pëlqimet:
  937
  Pikë nga trofetë:
  343
  A mundesh me e shiku nje file a iu ka ndryshu edhe prapashtesa a vec jane encrypted pa prapashtes p.sh doc1.pdf ose doc1.txt ?
  Mos u ngut me pagu tek ata pisa se qe kam pak kohe do ta shkruaj si me e hek pa pas nevoj me ia pagu se ata kompjuterin sta kan marr ani pse ta kan lshu qat malware sen sosht
   
 17. Elbunit

  Elbunit Anëtar Aktiv

  Postimet:
  214
  Pëlqimet:
  18
  Pikë nga trofetë:
  28
  Filet krejt jon encrypt edhe e kan marr prapashtesen psh .mp4.losers

  Kom.provu me ju ndrru e krejt po pa nej efekt tash jom tu kqyr me recover a po mun me ju kthy pa prapashtesa

  Nese ki ncka tsigurt me provu ta dergoj ni file
   
 18. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,630
  Pëlqimet:
  937
  Pikë nga trofetë:
  343
  A ke njohuri ne kompjuter me i bo keta hapa, dhe sigurisht do e zgjedhesh kete problem:
  1. Starto kompjuterin ne Safe mode with networking
  2. Shkarko dhe instalo ne kompjuter Shadowexplorer
  http://www.shadowexplorer.com/downloads.html
  3. pasi te instalohet, hape Shadowexplorer dhe zgjedhe Local disk C: , dhe zgjedhe daten 1 muaj ma heret
  Pastaj zgjedh folderin qe te eshte bere Encrypted
  Kliko me klik djatht mbi encrypted file-in dhe zgjedhe, dhe pastaj e ban export dhe e ruan ne nje vend si file te ri!
  4. Pasi ti kesh bere filet export dhe save permes shadowexplorer, e ban kompjuterin system restore ne 1 muaj ma heret!

  Dhe duhet me funksionu!

  Mundesi e dyte eshte me perdor ndonje recovery software sic jane:
  Recuva, testdisk, undelete360, pandora recovery

  P.S nuk kam kohe te lire se do e kisha marr nje file nga ti!
   
 19. Elbunit

  Elbunit Anëtar Aktiv

  Postimet:
  214
  Pëlqimet:
  18
  Pikë nga trofetë:
  28
  Kjo mundsia e para dmth nuk funksionon nese une e kom.bo format pc?
   
 20. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,630
  Pëlqimet:
  937
  Pikë nga trofetë:
  343
  Ateher provo kete menyre pasi e paske bere format pc-n
  Restarto kompjuterin dhe futu me Safe mode with networking, shpresoi qe din se si me e ba, dhe behu login trk accounti qka eshte i infektuar me kete virus, pastaj beje download instaloe dhe beje Full Scan kete program http://cdnrep.reimage.com/rpz/nx/ReimageRepair.exe

  Pasi te kryhet full scan bej Remove apo delete te gjitha cka ti shfaq ky program si trojan dhe pasi te eshe perfunduar beje restart kompjuterin dhe leje te ndezet ne menyre normale dhe shiko a te jane de-encryptuar filet!

  Mire u ndegjofshim
   

Shpërndaje faqen

Loading...