1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Loja : "Gjeje Fjalkalimin" - Fito VPS

Tema tek 'Biseda të Lira' e hapur nga bi0, 22 Janar 2017.

 1. bi0

  bi0 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  432
  Pëlqimet:
  312
  Pikë nga trofetë:
  73
  Tung , desha ta luajm nje loj mjaft interesante ku mund te mesojm dhe tju tregoj edhe tjerve per disa gejra qe ata ndoshta nuk i kan dit . Eshte teper thjesht vetem duhet ta gjeni ni fjalkalim i cilli mund te jet i maskuar , i encryptuar etj .. Une psh jau jepi nje file ose nje text te ne te cillin gjindet fjalkalimi i fshehur apo i encryptuar . Duhet te jeni te logjikshem dhe pak kurioz nese doni ta gjeni . Do fillojm me diqka ma leht duke e rritur veshtirsin . Nese dikush e gjen fjalkalimin merr nje VPS nga une falas thjesht qe te jet ma interesante loja . Ai qe e gjen duhet ta poston fjalkalimi edhe te na tregon se si e ka gjet qe edhe tjert usera te mesojn diqka .
  Shembull : une e jap :
  Code:
  01101001 01110100 01110011 01101000 01110001 01101001 01110000
  Pergjigja Positive qe jepet e para merr VPS do te ishte keshtu :
  Code:
   01101001 01110100 01110011 01101000 01110001 01101001 01110000 = itshqip
  eshte kod binar ja edhe ketu e kemi nje perkthyes poashtu edhe nje tabel e cilla tregon
  http://www.rapidtables.com/convert/number/binary-to-ascii.htm

  VPS shembull :
  [​IMG]

  1. (e zgjidhur) Detyra eshte :
  Code:
  69 74 73 68 69 70 20 69 73 20 74 68 65 20 62 65 73 74 
  2. (e zgjidhur) Level Easy - Kerkohet fjalkalimi ne Foton ( Nuk eshte krejt e thjesht si mendoni behuni pak me creativ pasi e keni kuptun natyren e temes )
  (foto eshte si attachment)

  3. (e zgjidhur) Level - Easy ( Gjeje fjalkalimin )
  Code:
  Linku per shkarkim eshte fshire.
  
  4. (e zgjidhur) Level Medium ( Gjeje Fjalkalimin ) (Coden in Visual Basic v6)
  Code:

  Code:
  Linku per shkarkim eshte fshire
  5. (e zgjidhur) ( BASE64 > ATOM128 > GILA7 > ZONG22 )
  Code:
  Linku per shkarkim eshte fshire


  Level 6 Medium: Gjeje Fjalkalimin ( Coded in C# .net )
  Code:
  https://www.upload.ee/files/6682711/level6.zip.html
  


  7 Level Easy - Mund te perdore metod alternative e nivelit te 4'tert ( coded in C++ )
  Code:
  https://www.upload.ee/files/6682669/itshqip7.rar.html
  Have funn and Like temen nese ju pelqen .
   

  Attached Files:

  Last edited by a moderator: 17 Shkurt 2017
  BlackEagle, Edm0nd, LTH05 dhe 6 anëtarë tjerë pëlqejnë postimin.
 2. LORD

  LORD Anëtar

  Postimet:
  29
  Pëlqimet:
  9
  Pikë nga trofetë:
  3
  itship is the best
   
 3. bi0

  bi0 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  432
  Pëlqimet:
  312
  Pikë nga trofetë:
  73
  hajde pak ma shum se it easy po sado pak sqaro qe edhe tjert kur ta shohin ta kuptoj qfar esht
   
  Edm0nd pëlqen postimin.
 4. LORD

  LORD Anëtar

  Postimet:
  29
  Pëlqimet:
  9
  Pikë nga trofetë:
  3
  shembulli i pare qe ke dhan ka qen perkthim i numrave binar ne tekst kurse ky i dyti numrat heksadecimal ne tekst
  numrat heksadecimal funksionojn me 16 e "arte" por kemi numrat prej 0-9 dhe vazhdon me a,b,c,d,e,f
  shpejgim i shkurt

  PS
  te mungon 71 per shkronjen "q"
   
 5. 4n0n!m

  4n0n!m Anëtar Aktiv

  Postimet:
  226
  Pëlqimet:
  372
  Pikë nga trofetë:
  98
  po hy edhe unë në loje !
  aj kod eshte i shkruar ne sistemin Hexadecimal, dhe do te thote itship is the best mirpo ke harruar edhe "Q"
  Sistemi i numrave heksadecimal është sistem numerik i përbërë nga 16 simbole. Sistemi numerik standrad është sistemi decimal dhe përbëhet nga 10 simbole: 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9. Sistemi heksadecimal i numrave përdorë numrat decimal duke përfshir dhe 6 simbole shtesë A, B, C, D, E, F (apo ndryshe a, b, c, d, e, f) të cilat paraqesin numrat nga 10 dhe në 15. Pasi që sistemi numerik heksadecimal shfrytëzon 16 shifra të ndryshme, baza e këtij sistemi është B=16. kjo eshte e marrur nga wikipedia.
   
  loneytunes pëlqen postimin.
 6. 4n0n!m

  4n0n!m Anëtar Aktiv

  Postimet:
  226
  Pëlqimet:
  372
  Pikë nga trofetë:
  98
  [​IMG]
  Kjo tabele do ju ndihmoje me shum, ku jan te cekura te gjitha sistemet.
   
  loneytunes dhe ﴾.﴿ pëlqejnë postimin.
 7. Gjer.g

  Gjer.g Anëtar Aktiv

  Postimet:
  121
  Pëlqimet:
  84
  Pikë nga trofetë:
  43
  Binary:
  Binari eshte nje menyr primitive per te programuar nje kompjuter. Binari perdor bazen 2 qe do te thot vetem 2 karaktere te cilat jan 0,1 . Ne ditet e sotme te gjith njerzit perdorin bazen 10 qe esht numrat prej 0 deri 9 per te zgjidhur ndonje problem. Edhe pse ne teori ne mundemi te programojm aplikacione komplekse vetem me binary ne praktik do te merrte dhjetra vite te tera. Prandaj dhe jan low-level languages dhe high-level languages per te reduktuar punen qe me binary do ta perfundoje me vite ne disa or/dit . Kompjuteret perdorin Binary System, 1 Bit permban nje 0 ose 1, nje numer eshte nje bit . Pra nese kompjuteri juaj eshte 32Bit ateher ai mund te procesoj 32 binary numbers ( 01010101010101010101010101010101 p.sh ) nese ka 64 Bit ai mund te procesoj 64 binary number ( 0101010101010101010101010101010101010101010101010101010101010101 ) . Nje ndodhi qesharake esht kur Gamgam Style ne youtube morri me shum se 2,147,483,647 views qe ishte limiti i Youtube ne ate koh. Shum portale e kan len menjan detajet por pas keti numri fshihet edhe sistemi i youtube. Nese limiti i Youtube ka qen 2,147,483,647 views ateher dote thot qe Youtube ka perdor nje Sister Operativ me 32 Bit . Pasi qe ajo video qe morri me shum se kaq views filloi te shfaq numra random Youtube tani ka limit 4,294,967,295 views dhe perdor 64 Bit. Tani e paska limit 4,294,967,295 por edhe pas kesaj fshihet diqka tjeter. Nese nuk e shikuat me vemendje
  2,147,483,647 + 2,147,483,647 = 4,294,967,295
  32Bit + 32Bit = 64Bit
  32Bit mund te procesoj numra deri ne 2,147,483,647
  64Bit mund te procesoj dyfish me shum se 32Bit pra deri 4,294,967,295
  Sado pak u mundova me shembuj praktik me shpjegu Binary
  Octal:
  Octal eshte nje sistem numrash me baze 8 . Perdor numrat prej 0 deri ne 7 . Numrat Octal jane te shenuar me o ne fillim pershembull o1716. Octal ka qen e perdorur ne kompjuterat me 24Bits per te ber punen me te leht me numrat binar. Pasi qe ne ditet e sotme Kompjuteret me 24Bits jane nderruar me 32Bits dhe 64Bits nevoja per te thjeshtezuar sistemin binar u rrit akoma me shum dhe ne vend se te gruponin 3 numra binar ne 1 grup ( siq ben Octal ) doli nevoja per te reduktuar akoma me shum dhe Octal u zevendsua me Hexadecimal ( base 16 ) qe grupon 4 numra binar ne 1 grup.
  Hexadecimal:
  Hexadecimal ( ose hex ) eshte nje sistem i numrave me baze 16 i perdorur per te thjeshtezuar si Binary eshte prezentuar. Nje hex numer mundet me qen cilido prej
  0,1,2,3,4,5,6,7,8,9, A, B, C, D, E ,F pra Hexadecimal ka 6 karakter ( numra ) me shum se baza 10 dhe 14 me shume se baza 2 qe perdorin kompjuter. Hexadecimal u krijuar per arsye sepse Kompjuteret u perhapen me shum dhe Octal ( Baze 8 ) kishte nevoj qe te zgjerohet qe te bente punen me te leht. 1 Hex numer esht i barabarte me nje grup prej 4 Bits ( p.sh 0101 ) . Hexadecimal esht e perdorur edhe ne RGB Color System ( Red, Green, Blue ) pershembull #003366 , #FFFFFF .
  69 74 73 68 69 70 20 69 73 20 74 68 65 20 62 65 73 74
  Konvertimi prej Hexadecimal tek Binary:
  Konvertimim prej Hexadecimal tek Binary esht shum i thjeshte . Arsyeja esht sepse Hexadecimal esht vetem nje grupin i 4 numrave binar pra nese arrini te memorizoni bazen 16 te Hexadecimal e gjitha qe ju duhet eshte te shkruani ne numra binar per gjdo hex numer.
  Pra se as un nuk arrij ti memorizoj le me fare ti perdor disa numra esht shum e thjesht ti mbajtur mend me logjik
  HEX ----- Binary
  1 ------ 0000
  2 ------ 0001
  3 ------ 0011
  4 ------ 0100
  5 ------ 0101
  6 ------ 0110
  7 ----- 0111
  8 ----- 1000
  9 ----- 1001
  Siq e thash edhe me par Hex eshte vetem nje grupin i 4 numrave te binarit ne 1 grup.
  A 1010
  B 1011
  C 1100
  D 1101
  E 1110
  F 1111
  Konvertimi prej Decimal ne ASCII
  69 74 73 68 69 70 20 69 73 20 74 68 65 20 62 65 73 74 - Hexadecimal
  105 116 115 104 105 112 32 105 115 32 116 104 101 32 98 101 115 116-Decimal
  105 - i / 116 - t /115 - s /104 - h /105 - i /112 - p / = itship
  32 - space
  105- i/ 115-s / = is
  32 - space
  116 - t/ 104-h/ 101-e / 32-space / 92-b / 101 - e / 101 - s / 115 -t = the best
   
 8. bi0

  bi0 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  432
  Pëlqimet:
  312
  Pikë nga trofetë:
  73
  Edhe pse pergjigja ishte e para nga Lord me vjen shum keq por keta te dy metevertet u munduan qe ta sqarojn edhe pse vetem njeri merr VPS une vendosa qe dyt ta marrin nganje . Shikoni ne PM i keni te dhenat djelmosha vazhdojm tutje tash do jet edhe me interesante .

   
  Edm0nd, ﴾.﴿, 4n0n!m dhe 1 anëtarë tjetër pëlqejnë postimin.
 9. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,659
  Pëlqimet:
  1,143
  Pikë nga trofetë:
  243
  aaaa , të lutem bi0
  rregullat nuk shkelen :p

  ps. me shëndet fituesve
   
 10. bi0

  bi0 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  432
  Pëlqimet:
  312
  Pikë nga trofetë:
  73
  ahhh mir e ki ma mbushe mendjen edhe Lord do merr nje VPS ne inbox e ka :)
  Vazhdoni me Level 2 :) havee funn
   
  Edm0nd dhe ﴾.﴿ pëlqejnë postimin.
 11. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,659
  Pëlqimet:
  1,143
  Pikë nga trofetë:
  243
  Code:
  fjalkalimi : Une e kom ni sekret!
  thjesht hapa file-in (foton) me 1 text editor, Ctrl+End që të vete në fund të file-it

  [​IMG]
   
  Last edited: 22 Janar 2017
 12. bi0

  bi0 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  432
  Pëlqimet:
  312
  Pikë nga trofetë:
  73
  hehehe bravooo :D hajde tregoju si e gjete pak sqaro jo vetem keshtu thjesht nuk pranoj mo pergjigje si Lord , trego si e kam bere ate? etc ...
  qe edhe tjeret te kuptojn pakez
   
  Edm0nd dhe 4n0n!m pëlqejnë postimin.
 13. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,659
  Pëlqimet:
  1,143
  Pikë nga trofetë:
  243
  ok, done!
   
 14. bi0

  bi0 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  432
  Pëlqimet:
  312
  Pikë nga trofetë:
  73
  por si ta vendos ate?
   
 15. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,659
  Pëlqimet:
  1,143
  Pikë nga trofetë:
  243
  s'kuptova
   
 16. 4n0n!m

  4n0n!m Anëtar Aktiv

  Postimet:
  226
  Pëlqimet:
  372
  Pikë nga trofetë:
  98
  hajde edhe naj loj tjeter, ska lidhje edhe pa shperblime...
  po me duket interesante, dhe me pelqen
   
  loneytunes pëlqen postimin.
 17. bi0

  bi0 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  432
  Pëlqimet:
  312
  Pikë nga trofetë:
  73
  Code:
   C:\copy /b Foto.jpg + fajllimetext.txt Binden.jpg 
  ose thjesht hap me nje Text editor the shton ne fund por ne disa raste korrupton fajlllin .
   
  ﴾.﴿ pëlqen postimin.
 18. Artin J.

  Artin J. Anëtar Aktiv

  Postimet:
  129
  Pëlqimet:
  19
  Pikë nga trofetë:
  28
 19. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,209
  Pëlqimet:
  621
  Pikë nga trofetë:
  258
  Code:
  b2130cc690a15a0ed214904cfa7460d0
  kush e gjen i jap un nje vps me 1gb ram se edise e kam te ruajtur dikund
   
  4n0n!m dhe Blerim R. pëlqejnë postimin.
 20. bi0

  bi0 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  432
  Pëlqimet:
  312
  Pikë nga trofetë:
  73
  vps ne inbox bravo keep it up ...
  Vetem me jep pak koh ta pregadits diqka interesante
  Te dy Enigmat jon zgjedh duhet te pritesh deri sa te postoj tjetren
   

Shpërndaje faqen

Loading...