1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Llojet e rrjetave sipas komunikimit mes tyre

Tema tek 'Ndihmë rreth rrjetave' e hapur nga Pleurat, 23 Tetor 2010.

 1. Pleurat

  Pleurat ThemeKolor Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,361
  Pëlqimet:
  502
  Pikë nga trofetë:
  343
  Në këtë kapitull do të ju mësoj llojet e rrjetave,edhe pse ndoshta jan bazike ndaj atyre që kryejnë këto pun,prap se prap mendoj se jan të nevojshme për ta dhe gjith ata që dëshirojn të fillojn për të pasur njohuri rreth rrjetave.Për mos me zgjat shum po ja fillojmë!

  Ne hasim në lloje të ndryshme të rrjetave,ato jan rrjetat lokale me kabllo,wireless local area netëork,po ashtu jan rrjetat edhe me të mëdha siq njihen me termet WAM dhe MAN.


  [​IMG]
  LAN (Local Area Netëork) është kryesisht një rrjetë lokale,ku atë rrjet e përbëjnë një grup i kompjuterëe te lidhur me paisje të ndryshme siq është sëitchi apo hubi.Këta kompjutera komunikojnë në mes veti me anë te kabllove RJ-45 të cilat së pari lidhen në paisjen e cila transmeton informatat siq është SWITCHI,pra aty hyn kabulla RJ-45 dhe nga aty hyn në portin e kompjuterit.
  Pra me fjalë tjera,mund të themi se LAN është një rrjet brenda një lokaliteti,apo ndonjë firme disa katëshe.


  [​IMG]
  WAN (Wide Area Netëork) Kjo është një rrjet më e gjërë se LAN,pra WAN bën lidhjen dhe transmetimin e internetit nga një vend në vendin tjetër.Pra nëse mendojmë pakëz logjikish,na del që ëAN përfshin brenda saj edhe rrjetin LAN,pra një rrjet LAN mund të komunikoj me ndonje vend tjetër që po ashtu ka rrjetën LAN.Dhe kështu rrjeta ëAN i përmbledh keto rrjeta së bashku te cilat komunikojnë në mës veti nga një qytet në qytetin tjetër apo nga një regjion në regjionin tjetër.  [​IMG]
  MAN (Metropolitan Are Netëork) Tani kemi të bëjmë me nje rrjet relativisht të madhe,kjo përfshin një territor të madh apo disa territore me të cilat bën të mundur komunikimin në mes tyre.Rrjeta MAN komunikimin në mes qyteteve,shteteve apo edhe kontinenteve e bën të mundur përmes shtyllave të larta të cilat jan shumë te fuqishme dhe kështu e bëjnë të mundur që e gjith bota të ketë internet.

  Pra,ky ishte një sqarim sa do pak i nevojshëm për gjith ata që kan dëshir që një dit të ken njohuri të mira rreth rrjetave.

  Autori : Pleurat Shala(TheScr3aM)

  Burimi: rrjeta.org
   
 2. une2

  une2 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  81
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  0
  TheScr3aM, pa ofendime por mos e genje as vetin as neve. Ne nenshkrimin tan e ke vendosur CISCO IT & CCNA 1,2,3,4 Certified. Keto certifikime nuk ekzistojne. Ja pse:
  1. Nese perfundon CISCO IT (modulin 1 dhe 2) mundesh me u certifiku ne ComTIA per A+
  2. Nese perfundon 4 modulet e CISCO-s per rrjeta dhe e jep provimin e me numer 640-607 mundesh mu cerifiku vetem si CCNA.
  Edhe njeher pa idhnim a.
   
 3. Pleurat

  Pleurat ThemeKolor Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,361
  Pëlqimet:
  502
  Pikë nga trofetë:
  343
  Un vetem mund te pershendes ;).

  Dhe te kisha keshilluar nje gje : nese ty te duket diqka e pa arritshme,per dikend eshte e arritshme.

  P.S Tjera her kontakto ne PM dhe jo ne tutorialet qe i vendos,behu pak me i rrespektueshem !

  Te Pershendes sinqerisht
   
 4. cHs

  cHs Anëtar Aktiv Staff Member IT Staff

  Postimet:
  333
  Pëlqimet:
  5
  Pikë nga trofetë:
  33
  Woww nice , t'uroj per tutorialin !
   
 5. ski11z

  ski11z Anëtar Fillestar

  Postimet:
  71
  Pëlqimet:
  16
  Pikë nga trofetë:
  8
  Tutorial me vlere.
   

Shpërndaje faqen

Loading...