1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Problem i Zgjidhur Lidhja e dy ose me shum wifi-ve pa kabull.

Tema tek 'Ndihmë rreth rrjetave' e hapur nga Lodvald, 10 Nëntor 2017.

 1. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,940
  Pëlqimet:
  557
  Pikë nga trofetë:
  208
  Cdo dit teknologjia po ec me hapa te shpejte , ne qytetin tim keto se bajn instalime interneti kan fillu e i bajn instalimet pa kabull fare :

  Pershembull kur dikush don me vendos 2 ose me shum wifi ne biznes/shtepi , ato po qojne veq nje kabull tek wifi-ja e pare e te tjeret po i kthejne repeater te wifi-se se pare. Del veq 1 emer , 1 pasword per tana paisjet se merr vesh ti se je tu u lidh her ne nje paisje her ne nje tjeter .

  Un ne tp link e kam ba kollaj por po kam qef me msu me e ba ne

  Tenda edhe LB Link edhe kryesorja UniFi, pak a shum e kuptoj si funksionon por kam qef ne teori te ma shpjegoje nje specialist edhe ne teori nqs e ka praktiku vete :)
   
  (Coder); pëlqen postimin.
 2. Best Answer:
  Post #7 by Fannol Gashi, 11 Nëntor 2017
 3. clusterphys

  clusterphys Anëtar Aktiv

  Postimet:
  364
  Pëlqimet:
  100
  Pikë nga trofetë:
  53
  Une e kam ber ne Tenda W301A. Eshte shume thjesht. Lidhen me mac adresen e secilit si dhe normale duke vendos channels te njejt emrin dhe pass. Ne teori sjam mire me shpejgime nese ke ngec diku me te ndihmoj
   
 4. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,940
  Pëlqimet:
  557
  Pikë nga trofetë:
  208
  si lidhen me mac adres ?
   
 5. Lekosta

  Lekosta Anëtar Aktiv

  Postimet:
  401
  Pëlqimet:
  103
  Pikë nga trofetë:
  43
  mduket ka qene nje tutorial ne forum si behet kjo gje
   
 6. clusterphys

  clusterphys Anëtar Aktiv

  Postimet:
  364
  Pëlqimet:
  100
  Pikë nga trofetë:
  53
   
  Lodvald dhe albert1 pëlqejnë postimin.
 7. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,940
  Pëlqimet:
  557
  Pikë nga trofetë:
  208
  Flm kam pa video edhe vet por desha ne teori me e dit si funksionon , pasi ka shum e shum lloje wifi ne treg por e kam gjet ne nje forum te huj flm , tema mund te mbyllet :)
   
 8. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,082
  Pëlqimet:
  1,155
  Pikë nga trofetë:
  343
  Best Answer
  Pershendetje,

  Fillimisht, po me vjen mire qe po deshiron ta mesosh logjiken se cka po ndodh nese po konfigurohet nje WiFi paisje si Repeater ose Extender (Zgjerues) sepse pasi qe ta kuptosh keto ather klikimet neper GUI (cfare do lloj paisje) eshte e thjeshte kur e din se cka po don edhe si behet.

  Keto pyetje/pergjigje duhet ti kuptosh:
  1. Si shperndan WifiAP valë: Kjo foto mundet me ta spjegu. Shperndan ne te gjitha drejtimet, dhe sa me larg Antenes aq me pak vale ke.
  [​IMG]
  2. Si funksionojn Kanalet (Channels) vetem elementaret: Qe mos te kete interference duhet qe CH (channles) nga njeri Wifi ne tjetrin nese jane dy afer te jete +5. Dmth nese njeri e ka channel 3, ateher tjetri duhet te jete 8 ne menyre qe mos te perkojnë njera me tjetren pasi qe ajo pjese ku kane prerje ka interference ku shkakton degradim te sinjalit. 3 Wifi per me pas sinjal te mire duhet te jete 1, 6 dhe 11 ku asnjeri nuk ka prerje me tjetrin. Perdor Wifi Analyzer, aplikacion pa pagese ne Android gjithashtu ne Windows Store.
  [​IMG]
  3. Duhet ta dish qe paisja qe leshon vale a ka mundesin qe te funksionoj edhe si Repeater/Extender (pasi qe jo te gjithe e kane). Kjo eshte vetem nje mundesi qe ajo paisje te mundet me leshu sinjal (Sikurse nje AP) gjithashtu te lidhet ne nje Wifi paisje tjeter (sikurse telefonat), por te jete ne te njejten kohe dyjat. Kete mundesh me shiqu ne dokumentacion te paisjes.

  Tash me e kuptu se cka ndodh, shiqoje foton me poshte:
  [​IMG]

  Nese e analizojm foton me larte me ne detaje e shohim qe MAJTAS e kemi wifi kryesor, qe nuk ka nevoje te jete Repeater por thjesht ne AP (Access Point) dhe leshon vale. Por ne dhomen tjeter DJATHTAS nuk ka vale te mjaftueshme. Aty e vendosim nje paisje qe cila mund te funksionoj si Repeater/Extender. Ku mundet me leshu sinjal sikurse (AP) gjithashtu mundet me u lidh ne nje AP tjeter te njejten kohe. Konfigurimi eshte, thjesht lidhesh si telefon e lyp Wifi (MAJTAS) duke perdor Password, edhe e konfiguron SSID per pjesen tjeter edhe Password ku pastaj paisjet tjera mund te lidhen.

  Pjesa teknike eshte qe:
  1. Pranon sinjalin
  2. E riperpunon qe ndryshe njihet si Amplifikim
  3. E transmeton prap duke perdor fuqine e vete.
  4. Pastaj ka nje zgjerim te fushes se ku ka vale.


  Lexo me shume. Thjesht ne vend te kabllit e lidh me WiFi, qysh edhe e sqarova.
  https://forum.itshqip.com/threads/pyetje-per-wireles.26915/#post-149914
  https://forum.itshqip.com/threads/k...r-ave-ne-te-njejten-rrjete.27187/#post-149644


  Te gjitha fotot jane nga Google.

  Shpresoj qe e ke kuptu tash.

  Kalo mire.
  Fannoli
   
  urankajtazi, KALI-ALB, ﴾.﴿ dhe 1 anëtarë tjetër pëlqejnë postimin.
 9. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,940
  Pëlqimet:
  557
  Pikë nga trofetë:
  208
  Shum faleminderit pergjigjie me kualitet shum te larte :) .

  Kam arrit me e ba me D link ,LB link , Tenda , TPlink edhe Genesis , ndersa unifi nuk e kam provu pasi skam pas ku me e marr nje unifi sa per test :p
   
 10. Albi Bytyqi

  Albi Bytyqi Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,001
  Pëlqimet:
  97
  Pikë nga trofetë:
  118
  TP LINK me Wifi Router e fundit ke mundesi mi perdor ate wirless si AP, Client, Universal Repeater dhe Extender.
   
 11. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,940
  Pëlqimet:
  557
  Pikë nga trofetë:
  208
  Tenda e re e ka shtu ne interface repeater direkt ske nevoj fare me u lodh .

  un pata kerku ne teori si bahet edhe nje shpjegim te mire e kam marr edhe ne nje vend tj :

  Praktikishte
  DHCP duhet disable tek ap qe deshiron ta besh repeater.
  Ip e Ruterit duhet e ndryshme nuk mund te kemi dy tp linka me 192.168.1.1 pasi do krijonte konflikt , TP link-u tj duhet me ja vendos manualisht 192.168.1.2 ose dicka e ngjashme , pjesa tj eshte e kollajt , nqs e ka si opsion nen WSD settings e ke survey network edhe aty lidhesh me nje ap tjeter :)
   
 12. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  585
  Pëlqimet:
  114
  Pikë nga trofetë:
  73
  Thjesht persa i perket channel eshte e vertete qe jane te sugjeruar numri 6 dhe 11 por routeri mundet me e bo auto dmth e zgjedh vet channel.

  Sugjerohen channel 6 dhe 11 sepse channelsat e tjere jane te ngjashem me channelsat qe perdorin teknoligjite e tjera pa fije (wireless).

  Dhe persa i perket zgjeriit te valeve duhet te vendosesh routerin ne nje vend ku nuk ka shume objekte reth tij dhe eshte me mire ta lesh larg pajisjeve tjera se i shperndan me mire valet.

  Nese shtepija eshte me mure ne beton ja veshtirson pak punen repeaterit sepse ne teori wifi nuk kalon pertej murit.

  Çdo te mirë.
   
 13. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,940
  Pëlqimet:
  557
  Pikë nga trofetë:
  208
  Cdo wifi ne prani duhet te jet 5 kanale diference nga tj per te mos pas prerje valesh .. kanali 1 interfero deri ne 5 ,2-6 , 3-7, 4-8 , 5-9, 6-10 ,7-11 . Duhet kap nje kanal qe nuk interfero brenda ketyre.
   

Shpërndaje faqen

Loading...