1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Liber per elektronik

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga Femi-pc, 9 Mars 2018.

 1. Femi-pc

  Femi-pc Anëtar Aktiv

  Postimet:
  210
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  18
  Pershendetje
  A ka ndonje liber qe te meson rreth elektronikes se si te rregullohen
   
 2. MEkaNIku

  MEkaNIku Anëtar Aktiv

  Postimet:
  121
  Pëlqimet:
  39
  Pikë nga trofetë:
  38
  ndoshta po kerkon nje liber te tille
  Code:
  https://www.researchgate.net/profile/Agni_Dika/publication/259693912_Qarqet_Kompjuterike_Kombinuese/links/00b4953111383db4c8000000/Qarqet-Kompjuterike-Kombinuese.pdf
   
 3. Femi-pc

  Femi-pc Anëtar Aktiv

  Postimet:
  210
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  18
  Menova mos ka liber qe ti meson bazat e elektronikes pergjithesi
   
 4. MEkaNIku

  MEkaNIku Anëtar Aktiv

  Postimet:
  121
  Pëlqimet:
  39
  Pikë nga trofetë:
  38
  mos po mendon per bazar e elektroteknikes se per elektroniken ai me lart eshte fillestar i elektronikes.
   
 5. Femi-pc

  Femi-pc Anëtar Aktiv

  Postimet:
  210
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  18
  Bash qashtu po me vyn eletroteknikes per fillestar, po mu dok qe kish te bej veq per kompjutera
   
 6. MEkaNIku

  MEkaNIku Anëtar Aktiv

  Postimet:
  121
  Pëlqimet:
  39
  Pikë nga trofetë:
  38
  po libra vlla nuk shkon me dokme.
   
 7. Femi-pc

  Femi-pc Anëtar Aktiv

  Postimet:
  210
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  18
  Tash a mundesh me mi da ti per qka eshte elektronika edhe per qka elektroteknika.
  Une veq po te kallxoj qe jam tu kerku dikan qe munet me me mesu qe te behem mjeshter per paisje elektronike pergjitjesi po meq spo gjej njeri per kete menova mos ka liber per kete flm
  P. S
  A din ti ndoje kurs qe mesojn per kete apo naj menyr tjeter pa kurs
   
 8. Femi-pc

  Femi-pc Anëtar Aktiv

  Postimet:
  210
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  18
  Jo nese eshte per krejt paisjet pergjithsi do te marr parasysh do te mundohem
   
 9. MEkaNIku

  MEkaNIku Anëtar Aktiv

  Postimet:
  121
  Pëlqimet:
  39
  Pikë nga trofetë:
  38
  per krejt duhet dy,tri,kater libra ose shko ne shkolle.
   
 10. MEkaNIku

  MEkaNIku Anëtar Aktiv

  Postimet:
  121
  Pëlqimet:
  39
  Pikë nga trofetë:
  38
  elektronika merret me kompjuter dhe paisje dixhitale,elektroteknika merret me energji elektrike,e qe jane te lidhura ngusht,por pytja ime eshte qfare mjeshtri po don ti me u ba:smiley:
   
 11. Femi-pc

  Femi-pc Anëtar Aktiv

  Postimet:
  210
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  18
  Haha ev qe mbane me kesh vetmeveti me qet pytje se qfar mjeshtri mu ban
  Ti bije shkurt po due me kan mjeshter p. Sh. Tv radio paisjeve digjitale e qka ka te bej me elektronik nashta jam i kjart a
   
 12. MEkaNIku

  MEkaNIku Anëtar Aktiv

  Postimet:
  121
  Pëlqimet:
  39
  Pikë nga trofetë:
  38
  je shume i kjart e per kete duhet te kesh dije gjithesesi nga elektronika dhe elektroteknika.ose do tia prishesh dikuj tv-n.
   
 13. Femi-pc

  Femi-pc Anëtar Aktiv

  Postimet:
  210
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  18
  E fundit
  Per kete edhe po kerkoj a ka ndonje kurs e nese jo kurs at here me deshir i kisha lexu vetem librat edhe pse nuk do te kisha marr ndonje veprim, se vertet e kam shum deshire kete. Ok flm shum per kohen klm
   
 14. MEkaNIku

  MEkaNIku Anëtar Aktiv

  Postimet:
  121
  Pëlqimet:
  39
  Pikë nga trofetë:
  38
  uk kam njouri shume rreth ketyre kurseve po i kam pare disa ne kete fb web https://www.facebook.com/ASHP.Albania
  edhe mos thuaj e fundit sepse ti po kerkon ndihme te veprosh keshtu i shtyn te tjeret qe kan njohuri rreth ketyre gjerave ne mosndihm.klm
   
 15. Femi-pc

  Femi-pc Anëtar Aktiv

  Postimet:
  210
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  18
  Kerkoj falje
  Por ajo qe me shtyri te them ashtu eshte se po me duket qe u bera i teper per kete flm shum

  A jan ne kosove apo shqiperi
  Une nga Kosova jam si njoftim
   
 16. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  918
  Pëlqimet:
  211
  Pikë nga trofetë:
  73
  Nese din anglish per mendimin tim fillo te mesosh me video ne YouTube.

  Ne fillim per pajisjet kryesore si transistors, bobina, si funsionojne qarqet elektronike etj...

  Liber shqip nuk kam pare as video (nuk kam kerkuar ne shqip)

  Pastaj nese deshiron te mesosh mbi elektroniken kompjuterike fillo e meso mbi gjuhen binare dhe si punon kjo gjuhe ne qarqe kjo do ge drejton ne rruge te mire per mendimin tim.
   
  Femi-pc pëlqen postimin.
 17. MEkaNIku

  MEkaNIku Anëtar Aktiv

  Postimet:
  121
  Pëlqimet:
  39
  Pikë nga trofetë:
  38
  qa ja fut kot,nese nuk ke pare as nuk ke degjuar bazat e elektroteknikes eshte veshtire ne gjuhen shqipe e lere me ne anglisht shiko pak ktu https://www.scribd.com/doc/136817763/Bazat-e-Elektroteknikes ,pastaj the gjuha binare,gjuha binare nuk egziston numrat binar egzistojne,ne te vertet kjo te drejton ne rruge tmire:D
   
  Last edited: 10 Mars 2018
 18. MEkaNIku

  MEkaNIku Anëtar Aktiv

  Postimet:
  121
  Pëlqimet:
  39
  Pikë nga trofetë:
  38
  kosov shqiperi dyjat sa per libra mund ti gjesh edhe ne librari.shiko pak linqet me pdf fajlla duhet ti shkarkosh ne pc dhe duhesh ta kesh nje program pdf reader qe ti lexosh ne pc apo smartphone si p.sh adobe reader ndersa windows 8 e ka nje program qe quhet reader per ti lexuar pdf.
   
  Femi-pc pëlqen postimin.
 19. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  918
  Pëlqimet:
  211
  Pikë nga trofetë:
  73
  A je i sigurt qe nuk egziston gjuha binare?

  Dhe nese ti nuk je i afte me i msu ne shqip nuk ta kam fajin une.

  Ne youtube ke video qe te shpjegojne shume mire si punojne transistors dhe precesorat (cpu).

  Un nuk di anglisht as me thene mire dhe i kuptoj pastaj duket te kesh njohuri ne fizik te pakten qe te kuptosh.
   
  Femi-pc pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...