1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Ldap Account Manager

Tema tek 'GNU/Linux' e hapur nga llapiani, 14 Mars 2013.

 1. llapiani

  llapiani Anëtar Aktiv Staff Member IT Staff

  Postimet:
  272
  Pëlqimet:
  43
  Pikë nga trofetë:
  38
  Ldap Account Manager

  ky web-tools na sherben qe te kemi nje kontroll me te mire dhe qasje ne OpenLdap dhe Samba Server permes saj mundemi ti menagjojm te gjithe userat te shtojm usera te ri mandej i shofim cilet pc i kemi ne domain etj

  pik se pari duhet te kemi web-server te instalum qe te funksionoj kjo eshte edhe normale pasi qe eshte nje web-front-page

  tema web-server : <a class="postlink-local" href="https://forum.itshqip.com/viewtopic.php?f=31&t=27161" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=31&t=27161</a>

  Mandej normal edhe OpenLdap : <a class="postlink-local" href="https://forum.itshqip.com/viewtopic.php?f=31&t=27080" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=31&t=27080</a>
  Mnadej samba me OpenLdap : <a class="postlink-local" href="https://forum.itshqip.com/viewtopic.php?f=31&t=28092" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=31&t=28092</a>

  Kur ti kemi keto shkojm e donllodojm ketu : <a class="postlink" href="https://www.ldap-account-manager.org/lamcms/releases" onclick="window.open(this.href);return false;">https://www.ldap-account-manager.org/lamcms/releases</a>
  zgjidheni sistemin operativ te linuxit dhe rpm te jet dmth kompiler

  shkojm ne konsole dhe e installojm
  Code:
  rpm -ihf ldap-account-manager-4.0.1-0.suse.1.noarch.rpm
  ## te ket parasysh ku e kemi ruajtur pra nese eshte ne folder
  Downloads me cd him ne at folder dhe e japim kit komand e me siper

  pra shkojm ne nje internet browser [​IMG] na shfaqet kjo dhe pasi eshte "lam"
  mandej shkojm lam einstellungen apo konfiguration njejt sen o

  [​IMG]
  shkojm Edit server profile

  [​IMG]
  pra siq po e shefeni ska qa me fol ketu vetum qito senet e ldap serverit i boni si ketu ne foto dmth ja pershtateni !!

  [​IMG]
  edhe ketu te account typ duhet me i pershtat

  Modules dhe Modul Settings i lajm qysh jan si prekum

  mandej i ruajm keto krejt me save dhe pasin ka mundsi me ja ndrru dmth ne settings e ka nje pas dhe ne login nje pas tjeter ose vetum nje pas si ju pilqen

  [​IMG]

  pra na tregon si i kemi ruajt ndryshimet dhe na shfaqet perseri me hy ne lam pra ja japin pasin qe ja kemi ndryshu dhe kyqemi

  [​IMG]
  pra siq po e shifeni jemi te userat ketu mundemi nje user te shtojm ne ldap server

  [​IMG]
  mandej nje group nje ou=itshqip p.sh dhe e kemi ne ldap server

  Mandej i kemi pc dhe samba domain qe e kemi

  [​IMG]

  ne fund e kemi strukturen e ldapit dhe samba qysh doket ..

  shpresoj qe ju ka pilqye edhe pse pom doket krejt adminat windows servera i kan neper puna ku punojn ska lidhje sat kan pare me pagu servera mir o puna hahah
   

Shpërndaje faqen

Loading...