1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Kthimi i te dhenave

Tema tek 'Procesorë // Pllakëza amë // Memorie //Disks' e hapur nga bahrudin, 26 Tetor 2017.

 1. bahrudin

  bahrudin Anëtar Aktiv

  Postimet:
  165
  Pëlqimet:
  9
  Pikë nga trofetë:
  28
  Pershendetje Manjak.
  E kam nje hardisk rreth 1 TB edhe po du me i kthy te dhenat se e ka pas nje IT HDD edhe e ka formatizu HDD e jon hup te dhant e hardiskut, e po du me i kthy te dhanat po jo me programe se kam provu disa programe te ndryshe si EasueUs , e GetupDataback etj po ska pas sukses hardisku u formatizu edhe nese dikush prej juve ka informat nese din ndonje laborator qe jon tspecializum per me i kthy te dhant ju kisha falenderu shume duke e dit qe jon tdhana te rendesishme .
   
 2. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,483
  Pëlqimet:
  2,074
  Pikë nga trofetë:
  448
 3. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,423
  Pikë nga trofetë:
  343
  Provo kete kompani qe te tregoj @boom3rang pse jo.

  Mendimi im: nese ato aplikacione nuk ti kane kthy te dhenat ather nuk munden as ata sepse nuk ka ndonje menyre tjeter qe ata perdorin dhe ti jo, thjesht kerko ne Google per aplikacione per kthimin e te dhenave. Ndoshta edhe ka ndonje metode shume te avancuar por jam i sigurt qe nuk eshte ne rrethin tone, ose eshte tek prodhuesi apo agjensite e intelegjences ne perendim.

  Sa i perket aplikacionit, normal nese i ke perdor si duhet psh: e ke zgjedh format dhe jo delete, e ke zgjedh diskun dhe jo particionin gjithashtu nuk e ke instalu ne te njejtin disk dhe provon te dhenat po ne ate disk ti kthesh ateher ka gjasa qe te kthehen te dhenat edhe pse prap eshte gjasa 50%-50%, por mundesh me provu.
   
 4. networkcoder

  networkcoder Anëtar i Njohur

  Postimet:
  561
  Pëlqimet:
  132
  Pikë nga trofetë:
  63
  A ke provu me aplikacionin Recuva ?

  Nese ke njohuri rreth gjuhes angleze atehere shpresoj se linku ne vazhdim te ndihmon rreth problemit qe ke pasi qe qenka perafersisht i njejti problem sikurse tek rasti yt.
  Code:
  https://www.ifixit.com/Answers/View/72774/How+to+restore+files+from+formatted+hard+drive
   
 5. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,636
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  Nese don kompani qe e bajn punen me pare 300$ starti ka plot mirpo tkushton kjo gje, ndersa me perdor ndonje softwar me licenc dhe jo free per me i rikthy te dhenat ateher gjasat mund te jene shume afer njejt sikur kompanit qe kerkojn pagesa per me i rikthy mirpo cdo dokument foto 100% nuk mund te kthehet nese ate HDD ai shoku yt e ka ba rewrite,delete format.
   
 6. bahrudin

  bahrudin Anëtar Aktiv

  Postimet:
  165
  Pëlqimet:
  9
  Pikë nga trofetë:
  28
  @boom3rang faleminderit po kuhs e dergon aty veq ka me bo shenzime koti, se kam pyt per amerike, une edhe me kan thene qe nese hardisku eshte i demtuar atehere preferohet me u kthy permes softuerve te vecante ndersa kur hardisku eshte ne gjendje normale zakonisht perdoret ne laboratore. Perndryshe Faleminderit.
   
 7. bahrudin

  bahrudin Anëtar Aktiv

  Postimet:
  165
  Pëlqimet:
  9
  Pikë nga trofetë:
  28
  @networkcoder nuk e kam provu recuva e kam provu me getdataback dhe EasueUS po do e provoi dhe me recuvan faleminderit .
   
 8. bahrudin

  bahrudin Anëtar Aktiv

  Postimet:
  165
  Pëlqimet:
  9
  Pikë nga trofetë:
  28
  @sg1 me duhen emrat e kompanis nese i ke eshte e rendesishme :)
   
 9. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,636
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  Ato cka i njoh si kompani te mira jane ne USA dhe nuk e di a munden me te ndihmu online vec nese ke ndonje te aferm atje e me e dergu hddn!

  Ne zvicer kjo gje te kushton 400-700 chf dhe kerkohet 1-2 jave pune ne ate hdd!

  Ndersa ne Shtetet Shqiptare nuk di asnje kompani te licencuar per kete servis...

  P.S te kisha sugjeru me provu me e perdor programin Recover My Files http://www.recovermyfiles.com/ sepse ky program e ka mundesine me e lidh hdd si external dhe me i ba recovery data edhe nese ai hdd eshte i ri-instaluar apo formatizuar me windows dhe perdoret nga shume kompani qe iu marrin pare njerzve per recovery data nga hdd qe nuk jane (dead)
   
  Last edited: 28 Tetor 2017
 10. bahrudin

  bahrudin Anëtar Aktiv

  Postimet:
  165
  Pëlqimet:
  9
  Pikë nga trofetë:
  28
  @sg1 faleminderit nese egjen ndonje kompanii qe eshte ne new york ma trego un kam provu po disa vet kan hezitu me e marr hardiskun se nuk kan qen te specializum.
   

Shpërndaje faqen

Loading...