1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Kosova me domain .XK?

Tema tek 'Biseda të Lira' e hapur nga ALBOKOSOVA, 14 Tetor 2023.

 1. ALBOKOSOVA

  ALBOKOSOVA Anëtar

  Postimet:
  5
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  Sipas disa burimeve Kosova ka perfundu te gjitha procedurat per TLD .XK

  A keni ju ndonje info shtes per kete?

  Psh. ITshqip.xk bukur po doket
   
 2. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  3,337
  Pëlqimet:
  1,213
  Pikë nga trofetë:
  343
  .xk c'ne në këtë përfundim?!
   
 3. AlbaHost

  AlbaHost Anëtar

  Postimet:
  49
  Pëlqimet:
  25
  Pikë nga trofetë:
  28
  Me intereson se nga e more kete?

  .xk është një domen i përkohshëm, jozyrtar i kodit të shtetit të nivelit të lartë për Kosovën, i caktuar sipas Rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara në 1999.[1]

  XK bie nën ISO 3166-1 "kodet alfa-2 të caktuara nga përdoruesi", të cilat përfshijnë AA, ZZ, QM në QZ dhe XA në XZ.[2] Kjo do të thotë se është e rezervuar për përdorim privat dhe nuk do t'i caktohet përgjithmonë asnjë entiteti/shteti – as nuk do të përdoret si domen i nivelit të lartë të kodit të shtetit.[3][4][verifikimi i dështuar] Kështu, përdorimi i tij është jozyrtar dhe i përkohshëm, deri në Kosovë. i është caktuar kodi i tij alfa-2 i vendit, me opsione të mundshme duke përfshirë .ka, .ks, .kv dhe .ko (edhe pse kjo e fundit mund të mos zgjidhet për shkak të përdorimit të mundshëm për një Kore të ribashkuar, nëse domeni aktual i Koresë së Jugut, .kr, është zëvendësuar).

  Ne realitet, Kosova nuk mund te kete dhe ose zgjedhe ccTLD deri sa nuk eshte njohur dhe ose pranuar nga kombet e bashkuara. Keshtu ce, deri atehere cdo pretendim eshte i kote. Kjo eshte arsyeja se perse xhirollogarite bankare ne Kosove fillojne me XK, sepse deri sa nuk ka cctld kod zyrtar XK (ce eshte i cekur nga rezoluta e permendur me larte perkohesisht) do perdoret, sapo ti ceket Kosoves ccTLD pra kodi i shtetit tek ateher do i ndryshohet XK si ne domaine ashtu dhe ne sisteme bankare etj.
   
  Last edited: 14 Tetor 2023
  Universal dhe Poshnjari pëlqejnë postimin.
 4. profesori

  profesori Anëtar i Njohur

  Postimet:
  660
  Pëlqimet:
  135
  Pikë nga trofetë:
  73
  XK sen spo na duhet duhet te behet si duhet .KS
   
 5. DardanDaci

  DardanDaci Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,367
  Pëlqimet:
  1,058
  Pikë nga trofetë:
  193
  Mesiguri ndonje femije eshte i sapodalur nga ipadi ne pc. o_O
   
  AlbaHost pëlqen postimin.
 6. xhelil

  xhelil Anëtar

  Postimet:
  5
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  Besoj qe më bukur duket .KS
   
 7. F.Ndrecaj

  F.Ndrecaj Anëtar Aktiv

  Postimet:
  323
  Pëlqimet:
  137
  Pikë nga trofetë:
  68
  mu kon mir KS i kishim majt targat si kishim bo RKS, Serbi mezi pret me pa KS dikun.
   
  ALBOKOSOVA dhe RexhepS pëlqejnë postimin.
 8. profesori

  profesori Anëtar i Njohur

  Postimet:
  660
  Pëlqimet:
  135
  Pikë nga trofetë:
  73
  me mire KS se XK mendova vllai jo me mire se rks.
  met mira
   
 9. ALBOKOSOVA

  ALBOKOSOVA Anëtar

  Postimet:
  5
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  .RKS me mire se .ks

  Daci.rks

  Spaku ceke ku e more tekstin e gatshem... qe nje prej tyne https://en.m.wikipedia.org/wiki/.xk
   
  Last edited by a moderator: 2 Nëntor 2023
 10. AlbaHost

  AlbaHost Anëtar

  Postimet:
  49
  Pëlqimet:
  25
  Pikë nga trofetë:
  28
  C'rendesi ka teksti me realitetin?! Bashke me rezoluten i bashkangjita dhe sistemet bankare, ce ta sqaroje me mire per publikun dhe dizinformatave si ky postim ce ke hapur. Besoj se kjo kishte me shume rendesi, se sa "ceke ku e more tekstin" Rezoluta 1244 gjendet edhe ne uebin e kombeve te bashkuara, ta ceki dhe ate?!
   
  Last edited: 2 Nëntor 2023
  DardanDaci pëlqen postimin.
 11. DardanDaci

  DardanDaci Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,367
  Pëlqimet:
  1,058
  Pikë nga trofetë:
  193
  .rks nuk ka shance te jete , i ke opcionet ne ate link .ka, .ks, .kv, and .ko , pak rendsi ka kjo se cili domain do jete i yni. Rendesi kan gjera te tjera qe duhet diskutuar.
   

Shpërndaje faqen

Loading...