1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
    Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Kosova i vetmi shtet pa domain zyrtar

Tema tek 'Ueb Hosting dhe Domaine' e hapur nga DardanDaci, 8 Maj 2019.

1. EddieN

EddieN Anëtar

Postimet:
    21
    Pëlqimet:
    6
    Pikë nga trofetë:
    3
    C'ka ndodh keshtu? S'po ju pelqen me pas .al? :p
    Para disa vitesh njerezit thoshin "kot kan vendos flamur te ri per kosoven se gjithsesi shqiptarin do perdorin".
    Tani jo vetem qe flamurin e tyre po e perdorin, po duan edhe domain te ndryshem nga ai shqiptar......

@science pëlqen postimin.
  2. Poshnjari

Poshnjari Anëtar Legjendë

Postimet:
    1,550
    Pëlqimet:
    445
    Pikë nga trofetë:
    163
    Sado absurde që mund te duket apo dëgjohet jane dy vende krejt ndryshe. Dhe politika është ajo që do t'i ndaj akoma më shumë.

EddieN pëlqen postimin.
  3. -em-

-em- Anëtar i Njohur

Postimet:
    610
    Pëlqimet:
    214
    Pikë nga trofetë:
    73
    ccTLD, apo country code top level domain, prapashtesa e shteteve, përbëhet vetëm nga dy shkronja.
    Siç është thënë më sipër, ICANN i sqaron shumë mirë arsyet përse Kosova nuk ka ccTLD.
    Për mendimin tim, Kosova nuk e ka në prioritet pasjen e një identiteti online nëpërmjet një prapashtese sepse kjo gjë mund të zgjidhej disa vite më parë shumë lehtë. ICANN nisi një fushatë, dotEVERYTHING, ku mund të aplikoje për gTLD. gTLD është generic top level domain dhe përmban minimumi 3 karaktere. Taksa e aplikimit ishte $125k, shifër që nuk përbënte problem për Kosovën.

4. Poshnjari

Poshnjari Anëtar Legjendë

Postimet:
    1,550
    Pëlqimet:
    445
    Pikë nga trofetë:
    163
    Nese do i kisha ato para do blija .rks :D

-em- pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...