1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Kosova i vetmi shtet pa domain zyrtar

Tema tek 'Ueb Hosting dhe Domaine' e hapur nga DardanDaci, 8 Maj 2019.

 1. DardanDaci

  DardanDaci Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,000
  Pëlqimet:
  695
  Pikë nga trofetë:
  193
  Pershendetje

  Siq mund ta shifni edhe ne kete faqe https://www.worldstandards.eu/other/tlds/ , vetem Kosova nuk ka domain zyrtar madje edhe disa ishuj neper oqeane qe jan posedojn domaine zyrtare , un kam nje pyetje per juve kush i din dhe kush merret me kto info le tna tregon diqka ma shum, me sa di un $50,000 kushton regjistrimi i domainit shteteror ne icann , ku eshte problemi mor vlla pse nuk e perfundojn kete pune si sju vjen turp kshtu ? Ku jan gjith ata IT qe punojn neper qeveria ??
   
  @science pëlqen postimin.
 2. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,342
  Pëlqimet:
  788
  Pikë nga trofetë:
  343
  Kaq pak mo? Do vete une ta regjistroi :D
   
  @science pëlqen postimin.
 3. DardanDaci

  DardanDaci Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,000
  Pëlqimet:
  695
  Pikë nga trofetë:
  193
  Po pra prandaj po them eshte turp kjo pune.
   
 4. F.Ndrecaj

  F.Ndrecaj Anëtar Aktiv

  Postimet:
  273
  Pëlqimet:
  116
  Pikë nga trofetë:
  68
  Besoj që po presin bashkim kombtar

  Sent from my SM-A105F using Tapatalk
   
 5. pumma

  pumma Anëtar i Njohur

  Postimet:
  588
  Pëlqimet:
  47
  Pikë nga trofetë:
  58
  Faqja e kryeministrit nuk posedon SSL
  Code:
  http://kryeministri-ks.net/
  ndersa ti kerkon domain ne ICANN qe kushton 50.000 :p:p

  [​IMG]
   
  @science dhe Elion1 pëlqejnë postimin.
 6. F.Ndrecaj

  F.Ndrecaj Anëtar Aktiv

  Postimet:
  273
  Pëlqimet:
  116
  Pikë nga trofetë:
  68
  biles cloudflare free plan

  Sent from my SM-A105F using Tapatalk
   
  @science pëlqen postimin.
 7. dotnet

  dotnet Anëtar Fillestar

  Postimet:
  68
  Pëlqimet:
  5
  Pikë nga trofetë:
  18
  me sa dij une per me pas domain shtetror si psh .de ne gjermani qai ven duhet me kan antar i kombeve te bashkuara (muj edhe me kon gabim).
   
 8. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,342
  Pëlqimet:
  788
  Pikë nga trofetë:
  343
  je gabim.
   
 9. Panther

  Panther Anëtar Aktiv

  Postimet:
  114
  Pëlqimet:
  6
  Pikë nga trofetë:
  28
 10. GameOver

  GameOver Anëtar i Njohur

  Postimet:
  562
  Pëlqimet:
  209
  Pikë nga trofetë:
  73
  Nuk osht fjala ktu per domain .com me fjalen kosovo po fjala osht per domain shtetror sikur qe e ka shqipnia ose maqedonia shembull emri.al ose emri.mk edhe kosova me pas shembull emri.ks ose emri.rks pra ktu po bahet fjal per .ks ose .rks qysh kome u lan emri ne fund me qfar cctld.
   
 11. Panther

  Panther Anëtar Aktiv

  Postimet:
  114
  Pëlqimet:
  6
  Pikë nga trofetë:
  28
  Po nrregull osht , veq mka interesu se a ka ndonje web me "kosovo.com" edhe kom rastis ne ate, prandaj mu dok interesant me shpernda .
   
 12. clusterphys

  clusterphys Anëtar i Njohur

  Postimet:
  880
  Pëlqimet:
  275
  Pikë nga trofetë:
  93
 13. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,342
  Pëlqimet:
  788
  Pikë nga trofetë:
  343
 14. pumma

  pumma Anëtar i Njohur

  Postimet:
  588
  Pëlqimet:
  47
  Pikë nga trofetë:
  58
  jam i gatshem ne menyre vullnetare ti ja aktivizoj SSL :p:p
   
 15. Berat Ossi

  Berat Ossi Anëtar Aktiv

  Postimet:
  385
  Pëlqimet:
  75
  Pikë nga trofetë:
  38
  dardandaci.ks :D

  shnosh se bohet edhe kjo :) po cka pot vyn se ska treg n KS, veq per ndoj turshi me perdor :D
  te shqiptart qe sosht .COM nuk funksionon se gjysh e stergjysh jon msu me .COM :D
   
 16. DardanDaci

  DardanDaci Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,000
  Pëlqimet:
  695
  Pikë nga trofetë:
  193
  .kv dot regjistrohet me sa kam un informata , e pse shteteve tjera nuk po ju vyjka .de .us . uk . al .ch etj kta a jan budall a na mat meqem ?
   
 17. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,342
  Pëlqimet:
  788
  Pikë nga trofetë:
  343
  Faktikisht duhet te marr .rk
   
 18. Berat Ossi

  Berat Ossi Anëtar Aktiv

  Postimet:
  385
  Pëlqimet:
  75
  Pikë nga trofetë:
  38
  eh kta shtete Dardan fal me jau dhon .COM sju intereson kurse te na esht e kunderta :D

  at .AL hjeke prej liste se gati kurgjo nuk funksionon me .AL
   
 19. Berat Ossi

  Berat Ossi Anëtar Aktiv

  Postimet:
  385
  Pëlqimet:
  75
  Pikë nga trofetë:
  38
  .rk dhe .ks jan OK a me bo me mar .kv qysh po thot Dardani shum palidhje disi tingllon kjo .KV

  TLD ma perfekt ish kon .dd (dardania) :D
   
 20. Pajtim-H

  Pajtim-H Anëtar Aktiv

  Postimet:
  300
  Pëlqimet:
  96
  Pikë nga trofetë:
  38
  Nje pyetje e ngjajshme eshte bere: https://serverfault.com/questions/660422/why-doesnt-kosovo-have-its-own-cctld-yet

  Dhe si pergjigje ICANN ka dhene kete pergjigje:
  As at this time, Abkhazia, Kosovo, Transnistria, Somaliland, South Ossetia and others are not in the ISO 3166-1 standard, so ICANN is not in a position to grant any corresponding country-code domain for them. By strictly adhering to the ISO 3166-1 standard, we ensure that ICANN remains neutral by relying upon a widely recognised and impartial international standard.
  https://www.icann.org/news/blog/abkhazia-kosovo-south-ossetia-transnistria-my-oh-my

  Në këtë kohë, Abkhazia, Kosova, Transnistria, Somalilandi, Osetia e Jugut dhe të tjerët nuk janë në standardin ISO 3166-1, kështu që ICANN nuk është në gjendje të japë ndonjë fushë përkatëse të kodit vendor për ta. Duke respektuar në mënyrë strikte standardin ISO 3166-1, ne sigurohemi që ICANN mbetet neutral duke u mbështetur në një standard ndërkombëtar të pranuar dhe të paanshëm.

  PS: Une kam djalin e Axhes Ambasador me ka thene qe kemi bere cdo gje qe ta marrim Domain pa standartet e ISO po kjo ka eshte e pamundur gjithsesi shpresojme qe shume shpejt ta kemi TLD zyrtare te Kosoves.
   
  @science pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...