1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Konvertimi i numrave: Decimal <-> Binar

Tema tek 'Mësimet e Përzgjedhura' e hapur nga Fannol Gashi, 2 Shtator 2012.

 1. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,428
  Pikë nga trofetë:
  343
  Pershendetje,

  Qe ti kuptoni rrjetat me mire (ashtu si duhet) fillimisht duhet ti kuptoni sistemet numerike siq jane: Decimal, Binar, HexaDecimal. Ne kete mesim do te mesoni se si ti konvertoni numrat nga Decimal ne Binar (qe me vone ne mesimet e ardhshme ti kuptoni IP-jat ne detaje).
  Numrat decimal kane bazen 10 (nga 0 - 9, qe perdoren nga njerzit), numrat binar kane bazen 2 (0 dhe 1 qe perdor kompjuteri), numrat hexadecimal kane bazen 16 (0-9 A B C D E F, perdor kompjuteri sh: MacAddress, Adresat ne Memorje,...)

  Nga fotoja me poshte shihet qe numri 2 eshte ngritur ne fuqi nga 0 deri ne 7 (numri baze shumzohet me veteveten per aq here sa eshte fuqia) dhe jane fituar numrat ata numrat 1, 2, 4, 8, 16 ... , dhe keshtu mundeni te vazhdoni pa kufi duke fituar numrat 256, 512,1024, 2048, ... (kete duhet ta mbani mend qe te vazhdojm me tutje)
  [​IMG]


  Numrin 17 po e kthejm ne Binar
  [​IMG]
  Thjesht cilet numra duhet te mblidhen qe te ta japin 17 i vendosim nr;1 ndersa tjerat 0 edhe fitohet numri binar
  17 - 10001

  Numrin 24 po e kthejm ne Binar
  [​IMG]
  Thjesht cilet numra duhet te mblidhen qe te ta japin 24 i vendosim nr;1 ndersa tjerat 0 edhe fitohet numri binar
  24 - 11000

  Numrin 141 po e kthejm ne Binar
  [​IMG]
  Thjesht cilet numra duhet te mblidhen qe te ta japin 141 i vendosim nr;1 ndersa tjerat 0 edhe fitohet numri binar
  141 - 10001101

  Pasi IP-ja eshte e 32bit (secili oktet nga 8bit) at'her kemi 2^nrBit, ku numri maximal per nje oktet mundet me qen 256 (saktesisht 255) pasi qe fillojm nga 0 dhe jo nga 1-shi
  [​IMG]

  Ketu konvertojm IP-ne 192.168.32.127 (e cila eshte paraqitur me sistemin Decimal) po ashtu edhe SubnetMask 255.255.255.0 ne numra binar.
  [​IMG]
  Ku edhe ne fillim te fotos shihet konvertimi (si duket), thjesht cilet numra duhet te mblidhen qe te ta japin nr;kerkuar i vendosim nr;1 ndersa tjerat 0 edhe fitohet numri binar

  Edhe anasjelltas behet ne te njejten menyre psh 11000110, vetem i vendosim ne tabelen 128,64,32,16... edhe cilet jane 1 i mbledhim ku rezultati eshte 198.

  Ndoshta dikush mundet me pyet, pse nuk po eshte gjatesia e numrave si per 24 si per 141?
  Pergjigjja eshte se me sa bit mundemi mi paraqit numrat psh numrin 3 mundemi me 2bit me paraqit 11 qe ne tabelen larte eshte 2+1=3
  -Numrin 4 mundemi me 3bit me paraqit 100 qe ne tabelen larte eshte 4
  -Numrin 141 mundemi me paraqit me 8bit qe eshte 10001101 (si ne foton me larte)


  Ka shume metoda per konvertim por ky eshte nje sqarim i thjesht (qe e preferoj une) qe ta kuptoni pak a shume konvertimin e numrave nga Decimal ne Binar (anasjelltas), ndoshta ju duket mesim i kote por me besoni qe eshte baza qe te filloni te mirreni me teknologji (sidomos rrjeta).

  Nese keni pyetje knej pari jemi
   
 2. frEEnoR

  frEEnoR Anëtar i Njohur

  Postimet:
  687
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  38
  Re: Konvertimi i numrave: Decimal -> Binar

  woow pun e shkelqyer ,ka qene e nevojshme kjo , shpresoj ti hyj ne pun dikuj .
  Mu duk mjaft kjart e skjaruar .
   
 3. Blerim R.

  Blerim R. Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  7,258
  Pëlqimet:
  1,267
  Pikë nga trofetë:
  358
  Re: Konvertimi i numrave: Decimal -> Binar

  Me kjarte nuk ka se ku shkon, ne pamje duket e veshtire por eshte mjate e lehte kjo.
   
 4. MIRLIND.J

  MIRLIND.J Anëtar i Njohur

  Postimet:
  684
  Pëlqimet:
  115
  Pikë nga trofetë:
  63
  Re: Konvertimi i numrave: Decimal -> Binar

  Shum Mesim i mir Bravo fG
   
 5. lumz

  lumz Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,688
  Pëlqimet:
  59
  Pikë nga trofetë:
  93
  Veq nqofse osht naj kush budall qe smunet me kuptu kta :lol,

  Good Job. :)
   
 6. AtdheeBuzz

  AtdheeBuzz Anëtar i Njohur

  Postimet:
  809
  Pëlqimet:
  20
  Pikë nga trofetë:
  38
  +Rep broo per kit tuto fenomenale
   
 7. Kas3oTT

  Kas3oTT Anëtar Fillestar

  Postimet:
  55
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  6
  Ose veq e pjeston numrin me 2 edhe mbetjen e shenon varesisht a osht 1 apo 0 edhe tani e shkrun prejt mbetjes te pejestimit te fundit kah mbetja e prejtimit te par :D

  Ja nje shembull :

  [​IMG]
   
 8. 3N2R1T

  3N2R1T Anëtar

  Postimet:
  41
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  Mesim i mir.
   
 9. entor

  entor Anëtar Aktiv

  Postimet:
  230
  Pëlqimet:
  32
  Pikë nga trofetë:
  28
  tek fotoja e pare, 2 ne fuqine e 7=128
   
 10. Fitahh

  Fitahh Anëtar Aktiv

  Postimet:
  132
  Pëlqimet:
  52
  Pikë nga trofetë:
  38
  A mundesh mi ba update foto-ve.
   
 11. arbII*

  arbII* Anëtar Aktiv

  Postimet:
  136
  Pëlqimet:
  59
  Pikë nga trofetë:
  28
 12. IceWell

  IceWell Anëtar Fillestar

  Postimet:
  70
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  8
  Pe sho qe o postim shum i vjeter por a kishit mujt me bo naj zgjedhje foto mos mu fshi psh kjo vyn nuk ka foto a mundesh fotot me bo upload ?:$
   

Shpërndaje faqen

Loading...