1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Konfigurimi i DreamBox qe te punoje me IPKO!

Tema tek 'Mësimet e Përzgjedhura' e hapur nga Fannol Gashi, 22 Shtator 2010.

 1. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,428
  Pikë nga trofetë:
  343
  Pershendetje,

  Kame pare shume tema ne lidhje me kete problem. Ju bleni ndonje WirelessRouter por per shkak te TTL te limituar at'her nuk keni mundesin ta perdorni me IPKO, ju e ndrroni vleren ne 129 ne fajllin /proc/sys/net/ipv4/ip_default_ttl por prap pas nje restartimit ajo kthehet ne gjendjen e meparshme. Arsyeja eshte sepse ato jane system file (ReadOnly) dhe nuk japin mundesin me ndrru ju nderroni punon (por edhe gjate punes nese e hapni prap te njejtin file mund ta shihni qe nuk ka ndryshim) vetem ajo vlere mirret ne pune dhe dreambox vazhdon me ate vlere deri te behet reboot.
  DreamBox ka nje sistem operativ te modifikuar dhe i bazuar ne Linux keshtu qe kush din sado pak me linux (.sh fajllat, ekzekutimi i tyre, thirrja nga ndonje bootscript etc..) at'her mundet ta konfiguron pa problem.

  Pasi qe ne Dreambox e konfigurojm 129 vleren e TTL-it ai punon me ate vlere ndersa pas restartimit ajo kthehet prap ne 64 at'her kemi nje mundesi ta automatizojm punen.
  echo '129' > /proc/sys/net/ipv4/ip_default_ttl
  Kjo komand me larte vleren 129 e vendos ne ip_default_ttl dmth te njejten pune qe e bejme ne ne menyre manuale duke perdorur ftpclient.

  Kete komand mund ta ruajm ne ndonje script(file ekzekutues) emri.sh dhe pastaj ate file ta thirrim nga ndonje boot script si psh rcS i cili gjindet ne folderin /etc/init.d por per te bere ndryshimin e ketij fajlli duhet qe te beni ndryshimin e permisioneve duke perdorur komanden chmod dhe eshte nje pune me e gjate.

  A po menyra tjeter qe un e preferoj eshte CCcam_2.1.2_cam.sh i cili gjindet ne folderin /var/script/ CCcam e ka besoj cdo dreambox nese perdor CCcam per sharing. Ky file mundeson komunikimin me servera per hapjen e kanaleve po ashtu ky file starton ne startim te DreamBox-it dmth ne startup keshtu qe vetem e hapni ate dhe e modifikoni e vendosni komanden
  echo '129' > /proc/sys/net/ipv4/ip_default_ttl para(me larte, permbi) se texti i cili gjindet ne script exit 0
  Sepse nese e vendosni perfuni exit 0 at'her ajo komand nuk do te ekzekutohet. Pas perfundimit te kesaj pune a at'her vetem e restartoni
  duke u lidhur me telnet dhe duke perdorur komanden reboot, ose thjesht duke hequr kabllen e rrymes te DreamBox-it.

  Si mund ta testoni se TTL a eshte 129 apo 64,
  Thjesht pingoni IP-n e Dreamboxit para se ta beni ndryshimin dhe pasi qe ta beni dhe do ta shihni rezultatin.

  Kaq kishte rreth ketij mesimi, tash cdo her qe restarton DreamBox-i vlera kthehet ne 64 por me rastin e egzekutimit te CCcam fajllit qe behet cdo her qe starton DreamBox at'her ndryshohet edhe vlera dhe OS e merre ate vleren e ndryshuar per shfrytezim. Nese vazhdoni me ping at'her do te keni TTL=64 pasi ta beni ndryshimin ta restartoni do ti keni disa TimedOut deri sa te ngritet dreambox pastaj do ti keni edhe 3-4 ping me TTL=64 dhe menjeher kthehet ne 129. Pse ndodh kjo pasi qe gjat startimit te Dreambox qe ka Linux te modifikuar se pari startojn serviset qe nevojiten per startim te sukseshem te nje OS dhe pastaj ato me te thjeshta. Dmth me pare startojn serviset(egzekutohen scriptat) psh: te rrjetes, dhe pastaj startojn scriptat tjera ne kete rast CCcam Skripta. Keshtu qe deri te starton ajo script at'her do te keni TTL=64 por me rastin e startimit te saj ajo egzekutohet kryen punen e vete qe e ka dhe kur vjen ne perfundim te scriptes egzekutohet edhe rreshti qe kemi vendosur ne qe bene ndryshimin e nevojshem dhe e rrit TTL=129.

  Me Respekt,
  ITShqip Staf \ phannolee
   
 2. CIA

  CIA Anëtar Aktiv

  Postimet:
  333
  Pëlqimet:
  8
  Pikë nga trofetë:
  18
  Mire po vjen ne pytje diqka tjeter këtu !

  DreamBoxin a me lidh ne switch, modem, PC ?

  Nese e lidhum ne switch apo PC ateher a ka nevoj me bon share kartelen e rrjetit, a ka nevoj me jep IP ne dreambox apo thjesht me lon DHCP ?

  Me lidh ne modem se besoj qe bon pasiqe DB nuk na ofron PPPoE ne metoden GUI perveq nese bohet ndonje konfigurim extra.

  PS: Shum metod e zgjuar nese funksionon "Unlimited Thanke You phannolee".

  BestRegard:
  CIA
   
 3. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,428
  Pikë nga trofetë:
  343
  Pershendetje,

  Kjo metod vlene nese ki WirelessRouter pasi qe ne shumicen e WirelessRouterave nuk ke mundesin ta konfigurojsh TTL por ate duhet ta besh ne HOST (PC) ose ne kete Rast ne DreamBox.
   
 4. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,635
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  Pershendetje !

  Shum spjegim i kjart per kete problem qe kan hasur njerzt per perdorim te dreambox...
  mirpo do iu preferoja perdorimin e programit WinScp per te ndryshuar file apo diqka tjeter ne dreambox..

  Lidhja e dreambox me kompjuter mund te behet permes programit pra sic ka thene dhe phanoolee me nje ftpclient apo me winscp permes ip-se pra dreamboxi duhet te jet i kyqur ne internet sbashku me nje pc me nje switch do ishte me e mira...dhe permes ip-se me softwar futesh ne dreambox dhe ndryshon valuen tek cccam po ashtu mund te ndryshoni mac addressen e nje dreamboxi dhe te fusni macc add e nje dreamboxi tjeter qe eshte i leshuar dhe mund ti shikoni programet pak ilegale...


  Mire u ndegjofshim!
   
 5. CIA

  CIA Anëtar Aktiv

  Postimet:
  333
  Pëlqimet:
  8
  Pikë nga trofetë:
  18
  E kjart, Faleminderit.
   
 6. CIA

  CIA Anëtar Aktiv

  Postimet:
  333
  Pëlqimet:
  8
  Pikë nga trofetë:
  18
  phannolee ket metod sot me erdh rasti e prevova po nuk po bon, manualisht po ja ndrroj ttl kur po e pingoj po ttl 129 rrjet po ka dreamboxi dmth kur po e boj test po tregon qe ka rrjet ne dreambox po kanalet nuk punojshin, ndersa me fut ket rresht ne filin CCcam_2.1.2_cam.sh qe te une eshte CCcam_2.1.4_cam.sh nuk po ma starton ttl hiq.

  E vetmja mundesi po jet MikroTiku.
   
 7. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,635
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  CIA provoe njeher me ia ndrru TTL me TelNet pra futu me telnet ne dreambox dhe veq bone paste komanden p.sh kete echo "129" > /proc/sys/net/ipv4/ip_default_ttl

  Dhe pas kesaj restartoe dreambox-in dhe shiko a e ka ruajtur kete vler apo jo...

  Mire u ndegjofshim!
   
 8. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,428
  Pikë nga trofetë:
  343
  Pershendetje,

  Tek un funksionoj vetem restartoje DreamBox kur e bon ndryshimin ne CCcam_2.1.4_cam.sh. Por mund ta perdoresh edhe nje meto tjeter shkruaje ate komanden dhe ruaje ne nje shell script emri.sh dhe fute komanden egzekutoje
  sh emri.sh ose bash emri.sh dmth tek qajo CCcam_2.1.4_cam.sh ne vend te komandes shkruj komandat per egzekutimin dhe krijoje ate script ruaje ne te njejtin folder ose shkruje full path-in.


  Nuk ruhet kjo, funksionon deri sa te restartohet por nuk ruhet gjate gjithe kohes.
   
 9. CIA

  CIA Anëtar Aktiv

  Postimet:
  333
  Pëlqimet:
  8
  Pikë nga trofetë:
  18
  I bona 2 foto ne qfar formash po e vendosi codin ndoshta edhe po gaboi dikun :( ?

  [​IMG]

  phannolee qfar img perdor une e kom per momentin GP (Gamini Project)
   
 10. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,428
  Pikë nga trofetë:
  343

  Lexoje postimin tim te pare me kujdes dhe shiko se ku duhet te vendoset Komanda per nderrimin e TTL.
   
 11. CIA

  CIA Anëtar Aktiv

  Postimet:
  333
  Pëlqimet:
  8
  Pikë nga trofetë:
  18
  Qite ku dush hehe spo bon...

  [​IMG]

  edhe permbi rreshtin e fundit kom prevu me qit po prap nuk bon.
   
 12. DhG

  DhG Anëtar Aktiv

  Postimet:
  188
  Pëlqimet:
  2
  Pikë nga trofetë:
  18
  a mundeni me bo 1 tutorial si te bej edhe une ket me dreambox
  ps/ cfar duhet te blej: mdoem , reciver dreambox tjeter...?
  dhe si te instaloj ose programoj qe nga fillimi nese beni ndonje tuto do te ishte mir
  ju pershendes
   
 13. CIA

  CIA Anëtar Aktiv

  Postimet:
  333
  Pëlqimet:
  8
  Pikë nga trofetë:
  18
  @DhG

  Me e mira per ty eshte me ble nje mikrotik ose me kriju vet e me rregullu.
  Per ma shum rreth mikrotikut ka tuto ne forum.
   
 14. enka

  enka Anëtar

  Postimet:
  19
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  Scripta per drimbox me punu me Ipko

  Lexoni me vemendje. Une e kam krijuar nje script pas shume testeve te pasuksesshme.

  Downlodoni kete script:
  Code:
  http://www.mediafire.com/?wwdt82b0t4cxzyo
  Pastaj hapni me ftp ne dreambox: var/etc dhe boni paste file init.

  restartoni dreambox dhe pas te ndizet prisni pak, pingoni ttl do te ruhet ne 129.

  Kjo vlen per ata qe e kane te konfiguruar mire ruterin.

  Pres komentet tuaja!
   
 15. lekazh

  lekazh Anëtar

  Postimet:
  8
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  A mund dikush te me dergoj ni dokument si ta konfiguroj dream box prej hapit 1
  dmth une e kum ble te ri dhe dua ti kem te gjitha programet si DigitAlb dhe TringTv
  a mund dikush te me shpjegoj ne dokument mundesisht edhe me foto dhe te ma dergoj linkin per download ne ket add [email protected]
   
 16. nomatch

  nomatch Anëtar

  Postimet:
  5
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  e kom ni pytje..
  A duhet patjeter me konektu dreamboxin me internet per met punu kanalet e TV, nqofse e boj abonimin sbesoj qe t vyn interrneti .. veq per najher per updates ose najqka ...?
   
 17. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,428
  Pikë nga trofetë:
  343
  lekazh: Duhet mu abonu te dikush qe ka server tvetin edhe qe lshon sinjal vetem ti smundesh me bo kurgjo vet. E pagun ndersa per montim konfigurim etc... mirret ai tipi te ciliat ja paguan.

  nomatch: Duhet me pas internet gjithqysh pasi qe ai tan kohen i kontrollon qelsat ose i merr te rinj dmth i ndrron ata te vjetrit.
   
 18. xCo0de

  xCo0de Anëtar

  Postimet:
  11
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Woooooooow bro thnx
   
 19. Liridon

  Liridon Anëtar

  Postimet:
  18
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  Përshendetje,

  Fg, dhe antart tjer.

  Unë sapo pash kete postim me shkoj mendja ta blej dream boxin dhe ta konfiguroj po problemi eshte qe spo mar vesh kurgjo.

  Pasi qe jam fillestar ne technologjin informative, a ka mundesi te ma sqarosh me mire psh. prej fillimit deri ne fund me fotografi apo me ndonje video.

  Faleminderit shum

  Me rrespekt Liridoni, Jeni më të mirët
   
 20. meteora

  meteora <Hello World> Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,438
  Pëlqimet:
  81
  Pikë nga trofetë:
  78
  mos bleni ma DREAMBOX se te gjtiha do te ndalen .
   

Shpërndaje faqen

Loading...