1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Diskutim Konfigurimi i DMZ

Tema tek 'Ndihmë rreth rrjetave' e hapur nga uniku, 28 Janar 2018.

 1. uniku

  uniku Anëtar Aktiv

  Postimet:
  432
  Pëlqimet:
  15
  Pikë nga trofetë:
  28
  Pershendetje!
  Aktualisht serverat dhe pc i kemi ne te njejtin rrjet dhe te lidhur ne nje router mikrotik.Tani me duhet qe serverat ti lidhe ne nje router tjeter dhe ky mikrotik dhe te kriojoje nje rrjete te ndryshem nga ai aktual dmth serverat duhet ti vendos ne dmz.Nuk di si te veproje.Routerin ne te cilin do kem te lidhur serverat duhet ta lidhe ne nje nga portat e routerit aktual? Cfare protokolli routimi duhet te perdore?
  Jam ne pritje te pergjigjeve tuaja
   
 2. Nardino

  Nardino Anëtar

  Postimet:
  39
  Pëlqimet:
  10
  Pikë nga trofetë:
  18
  nese perdor windows duhet te shtosh gateway, adresen ip te routerit tjeter
   
 3. uniku

  uniku Anëtar Aktiv

  Postimet:
  432
  Pëlqimet:
  15
  Pikë nga trofetë:
  28
  Ajo cfarë kam bere ne ne ketë konfigurim është:
  1.Vendosja e një routri te dyte i cili komunikon me te aktualin nepermjet një tuneli i cili e enkripton trafikun me protokollin ipsec.
  2.Krijimi i një rrjeti ne te cilin do te vendosen Serverët.
  3. Me ane te routimit statik routeri i dyte do te dali ne internet nga routeri i pare (dmth nga routeri aktual)
  4.Aktualisht te dy rrjetet kanë komunikim midis tyre dhe routeri i ri ka akses ne internet.

  Bëra një prove dje, njërin nga serverët ne te cilin kemi antivirusin dhe një chat te brendshëm te konfiguruar e kalova ne rrjetin e ri por problemi ishte se nuk logohesha dot ne chat.
  Doja te dija mos ka ndonjë problem kur te kaloj dhe Mail Serverin, DNS, DHCP etj ne rjetin e ri.

  Faleminderit!
   

Shpërndaje faqen

Loading...