1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Komanda bazike ne linux os

Tema tek 'GNU/Linux' e hapur nga MEkaNIku, 10 Mars 2018.

 1. MEkaNIku

  MEkaNIku Anëtar Aktiv

  Postimet:
  121
  Pëlqimet:
  39
  Pikë nga trofetë:
  38
  pwd-tregon follderin e tanishem qe gjindemi

  cd-ta ndryshosh follderin p.sh cd desktop ne kalosh ne desktop

  ls-tregon te gjithe follderat qe gjenden mbrena atij follderi

  clear-paston terminalin nga komandat

  mkdir-ta krijosh nje follder psh mkdir emriifollderit

  rm-ta fshish nje follder apo fajll

  cp-ta kopjosh nje follder apo fajll

  mb-ta levizesh nje follder apo fajll

  prsh antare vazhdoni me komanda tjera derisa del jashte konceptit bazik.
   
  Last edited: 10 Mars 2018
  Bledion03 pëlqen postimin.
 2. MEkaNIku

  MEkaNIku Anëtar Aktiv

  Postimet:
  121
  Pëlqimet:
  39
  Pikë nga trofetë:
  38
  nese do hapej nje tem se kush eshte haker e kush nuk eshte te gjith ne e deshmojm veten te dijshem,por qfar ndodh tani kur flasim per qeshtjet bazike.
   

Shpërndaje faqen

Loading...