1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
    Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Kerkoj ndihm nga Gjermania

Tema tek 'IT Kualifikime' e hapur nga Lavdim, 23 Shtator 2017.

1. Lavdim

Lavdim Anëtar

Postimet:
    2
    Pëlqimet:
    0
    Pikë nga trofetë:
    16
    Pershendetje te dashur ItShqip. Une jam nje djal nga mergata ma saktsisht jetoj ne Gjermani dhe deshta tju pyes per ndonje sygjerim tuajin pasiqe sho ketu shum ekspert te fushes se IT. Ketu kam ardhur qe disa muaj dhe ne Kosoven ton tdashur kam studjuar ne UBT/Shkenca Kompjuterike dhe Inxhinieri, trajnime shtes It Essentials, dhe jam i certifikuar ne Microsoft Windows 7 configurning, njekohsisht kam te perfunduar CCNA 1,2,3,4 por jo dhe certifikimin por besoj qe brenda 6 muajve do te provoj dhe certifikimin deshta tju pyes se qfar mendoni se duhet te bej te vazhdoj studime shtes ne Universitete nese me lejohet apo te mundohem rreth certifikimeve CCNA, CCNP etj.

2. Fannol Gashi

Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

Postimet:
    3,185
    Pëlqimet:
    1,316
    Pikë nga trofetë:
    343
    Si ke shkuar ne Gjermani?
    A ke leje pune atje?
    Cfare niveli je me Gjuhe ne Anglisht dhe Gjermanisht?

3. Lavdim

Lavdim Anëtar

Postimet:
    2
    Pëlqimet:
    0
    Pikë nga trofetë:
    16
    Ne Gjermani kam ardhur me bashkim familjar dmth permes gruas, poashtu leje pune dhe qendrimi i kam te perhershme dhe per gjuh angleze do ta kisha cilsuar veten me noten 3-4 nga 1 deri ne 5 dhe poashtu gjuhen Gjermane e kuptoj mire pasiqe kam jetuar edhe me pare ne Gjermani 7 vite, keshtu qe i nderuar nuk po di a te provoj ndonje Ausbildung (shkoll e lart apo zanat) dhe tnjejten kohe tprovoj certifikimin ne Cisco CCNA apo qfar te bej pasiqe diploma e Universitetev tona nuk osht qe kryn pun ketu ne Gjermani fatkeqsisht dhe t'faleminderit shum qe gjete kohe t'me pergjigjesh.

Last edited: 24 Shtator 2017
  4. lumz

lumz Anëtar Legjendë

Postimet:
    1,655
    Pëlqimet:
    45
    Pikë nga trofetë:
    93
    Pershendetje lavdim , te sygjeroj te vazhdosh te gjesh nje ausbildung qe ka tbaj me teknologjin , pasi qe gjat kohes kur e bon zanatin njekohsisht edhe paguhesh me nje gjysem rroge , edhe i hap vetes rrug per me avancu gjuhen ne te folur dhe tshkruarit , po gjithashtu pjesa tieter e kohes qkat mbet munesh me shfrytzu per Certefikimin . (. e thash kete mendim nese te tieret nuk jan te varur nga ty per nga ana e mjeteve financiare)

Lavdim pëlqen postimin.
  5. Fannol Gashi

Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

Postimet:
    3,185
    Pëlqimet:
    1,316
    Pikë nga trofetë:
    343
    Nese je i diplomuar ne ndonje kolegj ne Kosove, shiqo ketu http://anabin.kmk.org/anabin.html mundesh ta marresh nje dokument qe shkolla te cilen e ke kry njihet ne Gjermani.

Sa i perket punes te sugjeroj te kerkosh pune dhe te fillosh te punosh. Por ma dergo nje CV duke perfshire edhe vendin ku jeton, pastaj e shoh se cfare njohuri ke dhe te kthej pergj. ku te rekomandoj ndonje pune ose shkollim nese eshte nevoja.

Cdo tmire.

Shpërndaje faqen

Loading...