1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Kartela Grafike, cfar mendoni!

Tema tek 'Kartela Grafike // Monitorë // Skenerë // Printerë' e hapur nga boom3rang, 29 Maj 2010.

 1. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,481
  Pëlqimet:
  2,073
  Pikë nga trofetë:
  448
  Tung!

  Ketu mundeni te shkruani se cila kartel grafike ju pelqen, cfar perdorni dhe cilen do kishit deshir te keni ne sistemin tuaj. Sigurisht mund te zhvillojm debat se cila kartel grafike sipas jush eshte solide si harduer nga aspketi çmim/performanse
  [​IMG]
  Personalisht jam nvidia fans, por me pelqen shum kartela grafike ATI 580 1 GB GDDR5, dhe do kisha pasur deshir ta kem ne sistemin tim te ardhshme, qe pritet ta ndroje shum shpejt, por nuk kishte prish pune edhe po munda ta siguroj nje 5770 1GB :D , ps momentalisht perdori 9500Gt 1GB DDR2.
   
 2. dns

  dns Anëtar i Njohur

  Postimet:
  753
  Pëlqimet:
  59
  Pikë nga trofetë:
  58
  Kartelat Ati Jon shum mat mira se Nvidia sepse Control Centar qka e kon tjep shum funkisone per loja per 3D Pastaj per me bo Overclock jon ma stabile e Kon Dirext 11 muje personalisht shum mpelqejn ATI Kartelat grafike
   
 3. GjeNcHe.-.D

  GjeNcHe.-.D Anëtar i Njohur

  Postimet:
  781
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  48
  nVidia eshte me e mire se Ati , po e marim shembull tek loja CS , sado te vogel ta kesh kartelen fps shkon 100 kurse ne ATI 50-60 (ketu 1 kojshi e ka 1 gb kartelen grafike ati) dhe FPS 60
  Jo vetem per loje por nvidia sipas mendimit tim eshte me e mire
   
 4. Can4sta

  Can4sta Anëtar Aktiv

  Postimet:
  142
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  Edhe un mendoj qe nvidia kan kartela grafike me te mira, po patjeter edhe disa kartela qe kan qit ne treg kompania ATI Readon jan shum kualitet. Un e perdori 8400 GS ne pc, kurse ne laptop ATI hd 5570 1Gb, qe normalisht eshte me e mir se 8400 Gs-ja, duke e mar parasysh vitin e prodhimit.
   
 5. Pleurat

  Pleurat Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,330
  Pëlqimet:
  583
  Pikë nga trofetë:
  343
  un kam ATI 2gb High Defination(ose me ekZAKTESISHT 2236 mb),EDHE JAM ME SE E KNAQUR edhe pse smund te them qe ka shum dallim ne mes tyre te dyjat jan shum te mira
   
 6. cRu3l.b0y

  cRu3l.b0y Anëtar i Njohur

  Postimet:
  900
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  0
  Pershendetje !

  Une do ju kisha preferuar ATI, ne pergjithsi jane me te mira. Nvidia gjithnje sipas mendimit tim, po mirret me shume se c'duhet me serine GTX

  Rregulli im:

  Kartela Grafike: ATI
  Procesori: Intel :p

  EDIT: Se gati harrova :p, lista me GPU-t me te mira, sipas chip.de, mjafton te shikoni cmimet lol

  Code:
  http://www.chip.de/bestenlisten/Bestenliste-Grafikkarten-PCIe--index/index/id/733/
  Gjith te mirat
   
 7. dns

  dns Anëtar i Njohur

  Postimet:
  753
  Pëlqimet:
  59
  Pikë nga trofetë:
  58

  Po Kartelat Grafike 80-90% testohen te Crysis sepse githqka ne grafiken e Crysis osht e gjall edhe mvaret pi lojes se deni loj i pershtatet me shum Nvides e ndonje Ati
   
 8. Can4sta

  Can4sta Anëtar Aktiv

  Postimet:
  142
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  Po, dns shumica testohen ne crysis, ose Call of Duty Warfare 2
   
 9. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,481
  Pëlqimet:
  2,073
  Pikë nga trofetë:
  448
  Nvidia me arhitekturen e seris 8800, definitivisht arriten ta mposhtin ATI ne cdo aspekt (2900, 3800), por kjo kompani me serine 9000 u futen dicka te relaksuar ne treg, kurse kompania e njohur ATI si duket punoi shum dhe arriti te rikthehet ne treg per ta mposhtur Nvidia ashtu sic beri nvidia me pare me serin 8800. Nga seria 4.x.x ATI si duket po demonstron seriozitet dhe po lanson kartela grafike shum kualitative, nuk duhet ta anashkaluar forcen e nvidia, por per momentin ATI ka produkte me kualitative se Nvidia.
   
 10. dns

  dns Anëtar i Njohur

  Postimet:
  753
  Pëlqimet:
  59
  Pikë nga trofetë:
  58
  Nese e krahasojm 9500gt 1gb ddr2 e nvides e cila edhe leshuar si kunderpergjigje e Ati Hd 4560 1gb ddr3 me cmim te njejt ndersa ati 4560 ka performanca shum me te mira me ni shok i kena Testu ne Crysis edhe Ati 4560 afer 50% ka trEguar performanca me te mira I LOVE ATI :D
   
 11. edoni15

  edoni15 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  478
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  48
  un e pelqej kartelen grafike te tipit VIA Chrome9 IPG FAMILY qfar mendoni ju rreth kesaj kartele grafike a asht e pershtatshme per loj ose diqka tjeter me te mira
   
 12. Can4sta

  Can4sta Anëtar Aktiv

  Postimet:
  142
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  edoni, per mendimin tim kjo kartel grafike eshte shum larg per tu krahasuar me kartelat grafike te ATI.
   
 13. Nori

  Nori Anëtar Fillestar

  Postimet:
  65
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  sipas cmimit ati radeon del me e lire , [ eshte shume e deshtuar afer nvidias , ne versionet 2.3.x kurse 4x vs gtx ]
  si shqiptar qe jemi kisha pas deshir me pas gtx 480 , edhe pse kushton sa 2 kompjutera qe i kam por deshira eshte kjo

  mendoje te bleje nje nvidia geforce 8400 gs 512 mb shpresoj qe do dale e mire sepse intel .. lool.

  nvidia na ofron performanca me te mira si ne cs si ne nfs dhe shume lojera 3d , [ duke i anashkaluar versionet 4x , dhe gtx ]
   
 14. BigbroChendr

  BigbroChendr Anëtar

  Postimet:
  12
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  a me tregoni nje link ku ta marr ATI . kam vendosur ta nderroj karten grafike :)
   
 15. genigen

  genigen Anëtar

  Postimet:
  1
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Nese kish mujt me gjet dikush ni kartel grafike GeForce GT 240
   
 16. merdi

  merdi Anëtar

  Postimet:
  1
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Une mendoj qe Nvidia eshte ma e mir si ATI sepse Nvidia e ka physix qe dmth e bon lojen ma shum me levizje fizike edhe mekanike shume ma mir si ATI.Une e kom Nvidia 8500GT por duhet me bo upgrade se shpejti.
   
 17. fitim.s

  fitim.s Anëtar

  Postimet:
  1
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  ATi
  me testime te llojllojshme
  ka treguar
  performanca me te mira se Nvidia
  afesisht 34%
  nqdo aspekt osht ma e mir
   
 18. unkn0wn-k

  unkn0wn-k Anëtar Aktiv

  Postimet:
  214
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  ATI vs. nVidia
  Un kam pasur nVidia me ka len mbresa shum te mira dhe definitivisht jam adhurus i nVidia


  mirmbetshi
   
 19. WuL1

  WuL1 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  104
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  18
  nVidia ka qen dhe to de jet me e mira per mua :D

  Une per vete kartelen grafike e kam nVidia GeForce GTX 480 hd & 3D e cila më ka mahnit shum :D Lojat mi qet fantazi :D punon me DirectX 11 ;)

  ATI kom pas po edhe ajo osht e mir po zdi shum shpejt u nxeke !! Ver dimer qashtu shkojke u nxeke coler kejt mir i ka pas por tash me ati skam kurfar problemi :D
   
 20. Nori

  Nori Anëtar Fillestar

  Postimet:
  65
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  @wul1 na prezanto do foto tuat personale te gtx 480
  thjesht nuk me besohet qe ti e ke
  me buxhetin e kosoves sbesoj qe ja vlen me ble gtx 480
  sepse kushton sa nje gaming pc me perfomanca normale jo te larta
   

Shpërndaje faqen

Loading...