1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Karakteret Speciale ne PHP

Tema tek 'PHP // ASP // Python' e hapur nga BlAcKod3r, 24 Qershor 2018.

Tags:
 1. BlAcKod3r

  BlAcKod3r Anëtar

  Postimet:
  27
  Pëlqimet:
  11
  Pikë nga trofetë:
  3
  Përshendetje djem pse karakteret speciale nuk pom shfaqen ne web psh " ë " ?
  Gjuha programuese qe e perdori eshte PHP
  Faleminderit !
   
 2. urankajtazi

  urankajtazi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,017
  Pëlqimet:
  489
  Pikë nga trofetë:
  178
  shto kte ne <head></head>

  HTML:
  <meta charset="ISO-8859-1">
   
 3. beharluu

  beharluu Anëtar i Njohur

  Postimet:
  571
  Pëlqimet:
  148
  Pikë nga trofetë:
  88
  Uran a je i sigurt qe funksionon se edhe un e kom pas tnjojtin problem kom provu me charseta tndryshem po smka bo mu ka dasht me kthy html prap filen prej php
   
  BlAcKod3r pëlqen postimin.
 4. urankajtazi

  urankajtazi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,017
  Pëlqimet:
  489
  Pikë nga trofetë:
  178
  E kom pas edhe un ket problem te dhenat prej databaze kur i nxjersha shkronjen ë nuk ma qitke, e kom perdor kete charset (nuk po e di sakt a osht qiky numer po e di qe ISO u kan) edhe me ka funksionu.
   
 5. urankajtazi

  urankajtazi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,017
  Pëlqimet:
  489
  Pikë nga trofetë:
  178
  Ne fakt tash me ra ndermend qe duhet me vendos kete kod ne php para tagut html
  PHP:
  <?php header('Content-Type: text/html; charset=ISO-8859-1'); ?>
   
  BlAcKod3r, KALI-ALB dhe beharluu pëlqejnë postimin.
 6. BlAcKod3r

  BlAcKod3r Anëtar

  Postimet:
  27
  Pëlqimet:
  11
  Pikë nga trofetë:
  3
  Faleminderit për pergjigjje zgjidhja u arritë tu e specifiku charset si UTF-8 në pjesen e kodit ku beheëj lidhja me DB
   

Shpërndaje faqen

Loading...