1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
    Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

ITshqip eshte faqja ime!

Tema tek 'Njoftimet, Komentet dhe Sugjerimet në itShqip' e hapur nga boom3rang, 9 Prill 2010.

1. boom3rang

boom3rang Ninja Staff Member Administrator

Postimet:
    4,500
    Pëlqimet:
    2,090
    Pikë nga trofetë:
    448
    Un nga natyra jam person qe kam deshire per te degjuar sugjerime dhe kritika, dhe jam i gatshem qe shum gjera ti pranoj, sic ka ndodhur edhe ne te kaluaren. Shum nga sugjerimet e anetareve i kam pranuar menjehere pa as vetem nje hezitim.

OK te themi qe paska ndryshuar nga 2 vite me pare?! Atehere si e shpjegon qe ka 5 vite dhe akoma eshte ne beta version kjo platforme?

Ky forum nuk eshte per te testuar gjera te reja, dhe eksperimentuar me ta, sepse eshte forum serioz me nje databaze te madhe, dhe gjera me vlere ne te. Nuk eshte nje forum qe sapo eshte krijuar dhe e ka luksin te eksperimentoj, kur vet faqja e Flarum sugjeron qe sistemi i tyre mos te perdoret ne faqe te produksionit, sepse ne cdo moment mund te ndaloje se funksionuari, nga shum bugs qe ka dhe qe jan te pa rregulluara.

Per fjalet me larte mund te informohesh nga lidhja me poshte:
    https://flarum.org/docs/install.html#server-requirements

Screenshot.
    flarum.png

Nese ti sugjeron qe te kalojm ne Flarum kurr vet faqja e tyre nuk na e sugjeron kete, jo faleminderit.

E mos te flasim qe nuk egziston nje converter/importer nga Xenforo->Flarum akoma...

Je i lire te shprehesh mendimin tend.

Klm.

aimilius pëlqen postimin.
  2. Blunivers

Blunivers Anëtar Aktiv

Postimet:
    134
    Pëlqimet:
    70
    Pikë nga trofetë:
    28

Ne pergjithsi cdo projekt ne GitHub mbahet beta, per shume arsye, e para qe nuk shiten kurre, jane open-source. dhe e dyta per te patur sa me shume zhvillues, dhe permirsime. une personalisht do preferoja ate platforme.

pse ? po te them disa arsye.

1 Mua me pelqen Diskutimi dhe prisja pergjigje nga ty. por per te mar vesh nese ti ishe pergjigjur mu desh ti beja faqes refresh disa here. Fal zotit ti u pergjigje shpejt se kushedi se sa here do me duhej ti beja refresh. qe ne Flarum nuk ishte nevoja une do e merja notifications pa mu dashur ti bej refresh.

2 per te ardhur te pergjigja juaj mundesh te klikojq te tema, me pas te numri fundit i faqes, dhe si per embelsira per ne fund serisht mu desh te shfletoja faqen deri ne fund per te pare postimin tuaj.

Pra une mendoj se pa dashur hunba kohe, ne nje kohe qe mund te kisha mare kete sherbin me shpejt nga nje soft beta.

3 nese per pak minuta une harroj pa bere refresh ky soft me ben logout per shkk t cache

etj etj qe kot ti diskutojme

3. Poshnjari

Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

Postimet:
    2,965
    Pëlqimet:
    1,051
    Pikë nga trofetë:
    343
    Këtë problem më duket e paske vetëm ti. Ke disa opsione për të vajtur tek postimi i fundit i pa lexuar. E para është nga postimet e reja. E dyta është duke klikuar titullin te çon tek postimi fundit dhe e treta e një kliko tek shko tek postimi i pare i pa lexuar. Kurse për tu njoftuar pa i bërë refresh shtyp vrojto temën.
    Besoj se u mbulove edhe për këto.
    @boom3rang pse nuk kaloni në xenforo 2?

aimilius pëlqen postimin.
  4. boom3rang

Postimet:
    4,500
    Pëlqimet:
    2,090
    Pikë nga trofetë:
    448
    1. Per kete arsye kemi integruar sistemin e njoftimeve, lexo temen ne lidhjen me poshte dhe do ta kuptosh.
    https://forum.itshqip.com/threads/itshqip-me-sitem-te-ri-te-njoftimeve-risi.53682/

Jo qe do marresh pergjigje nese dikush te citon, por edhe nese dikush te dergon mesazh privat, dhe ti fare nuk je ne forum, sic me ndodhi mua tani kur ti me citove.

2. E ke komplikuar pa nevoje kete pike, per te ardhur te pergjigja ime, vetem kliko tek notification, dhe direkt nese klikon tek titulli i temes, te dergon postimi i fundit, ose postimi ku te kan cituar. Foto me poshte te tregon per cfar e kam fjalen:
    citim.png

3. Jep me shum info per kete, ndoshta behet fjale per ndonje problem, sa jan ato pak minuta per ty, sepse mua nuk me ka ndodhur deri me tani te behem logout pas vetem disa minutave... Prandaj ka mundesi qe eshte pune qe rregullohet. Edhe pse ka nje limit kuptohet kurr nje user behet logout. Sepse pa kete opsion atehere te gjith anetret qe futen gjat gjith dites do te llogaritej sikur jan akoma duke shfletuar forumin, edhe pse ne realitet ata mund te jen ne gjum.

@Poshnjari do te kalojm, por dua qe kurr te dalim ne xenforo2 te sjellim edhe disa ndryshime tjera.

Klm.

Last edited: 4 Janar 2020
    aimilius, Universal, @science dhe 1 anëtarë tjetër pëlqejnë postimin.
  5. exploit.al

exploit.al Anëtar Fillestar

Postimet:
    92
    Pëlqimet:
    64
    Pikë nga trofetë:
    28
    Te them te verteten per piken 3 ka te drejte, eshte e mundimshme kyqja çdo 15 (apo 20/30 minuta), por nese kjo e ndikon listen e atareve qe jane ne linje, atehere eshte me mire te ngelet kshtu si eshte.

6. boom3rang

Postimet:
    4,500
    Pëlqimet:
    2,090
    Pikë nga trofetë:
    448
    Deri me tani ka qen 15minuta, tani meqe u ankuat i shtova dhe nja 10minuta tjera per cdo rast.

Limiti momental eshte 25minuta, nese edhe ne keto minuta nuk jeni aktiv me sistemin e forumit, qoft edhe me nje klik ne link, eshte normale te beheni logout.

Fannol Gashi pëlqen postimin.
  7. Blunivers

Blunivers Anëtar Aktiv

Postimet:
    134
    Pëlqimet:
    70
    Pikë nga trofetë:
    28
    @boom3rang @Poshnjari Edhe pse mendoj se ju jeni i njeti person, dua tju them qe e kuptoj deshiren tuaj per te qene ne lartesine e duhur, gjithashtu vlersoj dhe punen tuaj,

Por te lutem mos me kufizo te mendoj, dhe mos te jem dakort, qe ky forum zhgarravine eshte me i miri sot per sot.
    Kam 3 dite sote ne kete forum, dhe Po ju ve ne dukje se sa bug ka hasur..

1 Ne Mobile ky forum eshte i pa manovrueshem, : https://imgur.com/a/wvy1Ftm
    Kur navigon ne te me mobile, duhet te jesh i mire praktikuar me ndonje loje qe te fokusohet ne qender.

2 Nese Duke naviguar pa dashje apo qoft edhe me qellim Klikon ne >> e kuqe ne te djathte, e humbe fillin, Ne video duket qart

https://imgur.com/a/wvy1Ftm

3 Nese ne nje postim ka nje imazh dhe ti klikon Shikoni se cfare ndodh :

https://imgur.com/vLTKxEM

Plus edhe disa gjera te vogla, te cilen do ndal se veni ne dukje, pasi te thoni qe : E drejt qe ka edhe me mire, por ne kemi ngecur me kete platforme, dhe shpresojme ta permirsojme.

8. boom3rang

Postimet:
    4,500
    Pëlqimet:
    2,090
    Pikë nga trofetë:
    448
    Pershendetje!

Per kete pune jemi ne ketu, qe disa gjera ose probleme ti rregullojm nga "zhgaravina".

Pika 1,2 me duken te ngjajshme sepse i gjith problemi po shfaqet nga ajo ikona anash qe e paske cekur.
    Tani e tutje nuk do shfaqet me ne verzionin mobile aspak ajo ikone, sepse edhe sidebar nuk shfaqet ne mobile, testoje dhe me trego a eshte rregulluar ai problem/bug. Ikona do te shfaqet ne momentin qe do figuron edhe sidebar anash, nese je ne PC mund ta testosh. Edhe fokusimi ne qender ka qene shkaku i ikones anash.

Pika 3 eshte rregulluar ne ate menyre, qe deri me tani ka qene qe fotot te shfaqen me dimenzione max-width: 50%, ndersa nga tani e tutje do shfaqen max-width: 100%, per te vetmen arsye qe mos te kemi nevoje te klikojm mbi linkun e fotos, per verzionin origjinal, i cili mund te jete ne dimenzione me te medha sec duhet, dhe te ndodhin gjera te tilla.

Flm per sugjerimet shum, dhe kalo mire.

EDIT: Nese keni dicka ne lidhje me Itshqip, urdheroni shkruani sugjeroni si ta permisojme perndryshe mos na filozofoni me gjera te kota.

Last edited: 10 Janar 2020
  9. koloslena

koloslena Anëtar

Postimet:
    4
    Pëlqimet:
    1
    Pikë nga trofetë:
    3
    Portali me I mire shqip reth informatikes Bravo

ALBKOS Marketing pëlqen postimin.
  10. Slumerican

Slumerican Anëtar Aktiv

Postimet:
    256
    Pëlqimet:
    46
    Pikë nga trofetë:
    38
    Kisha rekomandu me shtu Dark Mode :D

11. Avioni

Avioni Anëtar Aktiv

Postimet:
    218
    Pëlqimet:
    91
    Pikë nga trofetë:
    38
    E ki.
    Nese je me cel athere ne cepin majtas poshte kliko Itshqip, me pas zgjidh opsionin dark mode

12. fatjonrragami

fatjonrragami Anëtar

Postimet:
    5
    Pëlqimet:
    0
    Pikë nga trofetë:
    11
    Kalimi dhe ne aplikacion ios dhe android.

13. Slumerican

Slumerican Anëtar Aktiv

Postimet:
    256
    Pëlqimet:
    46
    Pikë nga trofetë:
    38
    Kurr nuk e perdori cel per me vizitu itshqip. E pata fjalen per web version nga desktop.

14. Avioni

Avioni Anëtar Aktiv

Postimet:
    218
    Pëlqimet:
    91
    Pikë nga trofetë:
    38
    Edhe versioni web e ka si opsion ama nuk me kujtohet mire ne cfare pozicioni ndodhet.

15. JetmirKs

JetmirKs Anëtar Aktiv

Postimet:
    228
    Pëlqimet:
    25
    Pikë nga trofetë:
    38

16. Slumerican

Slumerican Anëtar Aktiv

Postimet:
    256
    Pëlqimet:
    46
    Pikë nga trofetë:
    38
    Ahh, tash e gjeta. Ju faleminderit.

17. Story AK

Story AK Anëtar

Postimet:
    32
    Pëlqimet:
    10
    Pikë nga trofetë:
    8
    Vetem 1 sen spo me pelqen, qe kur hyn/logohesh ne account eshte ni koh e limitume dhe koh shum e vogel para se met qit logout, pra e hapi accountin i lexon 2-3 ‘postime’ veq kur e shoh qe mka qit logout nuk jam ma i kyqur, nuk e di qfar problemi o ktu me cookies apo qka se nuk mar vesh mir, veq ish kan sa ma mir mu angazhu dikush dhe me rregullu qet problem. Suksesse

18. DarKr0x

DarKr0x Anëtar Legjendë

Postimet:
    3,518
    Pëlqimet:
    1,139
    Pikë nga trofetë:
    358
    Pershendetje
    @boom3rang mund te shikosh mundesine e nje funksioni: @RemindBot 1 year
    Pershembull, te kujtoje nje teme pas nje kohe te caktuar te cilen e kerkon useri, sic eshte ne Reddit apo Twitter.

Shpërndaje faqen

Loading...