1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
    Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Interneti shkeputet cdo 5 min!

Tema tek 'Ndihmë rreth rrjetave' e hapur nga Jãşhť'Sşeriĕ, 11 Dhjetor 2018.

1. Jãşhť'Sşeriĕ

Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar me Përvoj

Postimet:
    1,497
    Pëlqimet:
    407
    Pikë nga trofetë:
    178
    Prsh,

Kam 1 problem t`cudicem me internetin, si fillim cdo problem qe kam ka fillu qe prej momentit kur kam mar ket routerin e ri te ipkos qe osht router+wifi, ma para e kam pas wifi vec plus router vec amo pc e pata lidh prej tek wifi jo direkt ne router kshu qe e ndrrova meqe ishte edhe falas edhe mos me pas rremuj neper shpi me kablla e mora at triun qe e jepte ipko falas dhe fillun problemet mbas nja 1 muj,

Normalisht kur sjam tu lujt pothujse osht krejt nrregull amo nese provoj me bo naj loj prsh Dota 2, ka raste kur ja nis e bon drop cdo 5 min, njejt sikur me hi ke network interfaces e me ja bo disable/enable i njejti sen ose me e bo plug in/out kabllin e rrjetit, dhe e vetmja menyr qe po mendoja me gjet ku osht problemi mendova prej log viewer dhe gjeta kto errora

Code:
    The browser has forced an election on network \Device\NetBT_Tcpip_{66783D3D-90DC-4B0B-84B8-EAA2A506CA80} because a master browser was stopped.

Code:
    Intel(R) 82566DM-2 Gigabit Network Connection Link has been disconnected.

Code:
    The TCP/IP NetBIOS Helper service was successfully sent a stop control.

The reason specified was: 0x40030011 [Operating System: Network Connectivity (Planned)]

Comment: None

Code:
    The TCP/IP NetBIOS Helper service entered the stopped state.

Code:
    Intel(R) 82566DM-2 Gigabit Network Connection Link has been established: 1000Mbps.

persa i perket ktij errori
    Code:
    The browser has forced an election on network \Device\NetBT_Tcpip_{66783D3D-90DC-4B0B-84B8-EAA2A506CA80} because a master browser was stopped.

kerkova neper google dhe gjeta 1 koment ne nji forum t`huj nga dikush qe thoshte se "nje sistem tjeter ne rrjetin tuaj donte te behej master browser, kshu qe pc juaj ndalon per te vendosur se cili esht master browser" dicka kshu, dhe aktualisht sja kam iden se ku e ka llafin, kshu qe po krijova ket post ndoshta dikush munded tme ndihmoj, ne shpi skam asnji pc tjeter, kam vec 1 pc qe e perdor vet edhe tjeter cka lidhjen n`rrjet jan familjar qe lidhen nepermjet wifi (3 tel).

Doja me e provu me routerin e vjeter po nuk e kam at router sepse kur mora ket t`riun ke ipko ata ta marin at tvjetrin..

A ka najkush ide ku mundet me qen problemi?

Flm.

wolf_mc12 pëlqen postimin.
  2. Blerim R.

Blerim R. Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

Postimet:
    7,227
    Pëlqimet:
    1,232
    Pikë nga trofetë:
    358
    Routerat e ri Technicolor e kan kete problem, dhe shume persona e kan kit problem si ti, edhe une e kom pas por mbasi e kom kontaktu ipkon nja 100 her mu ka rregullu problemi.

Jãşhť'Sşeriĕ pëlqen postimin.
  3. Jãşhť'Sşeriĕ

Postimet:
    1,497
    Pëlqimet:
    407
    Pikë nga trofetë:
    178
    tek network interface > configure > Gigabit Master Slave mode -> prej auto detect e bona -> force master, mduket se u rregullu.

gjithsesi problemi osht qe prej router ui shof 2 dhcp clients connected http://prntscr.com/ltjcfr mu duk cudi thash mos naj kush osht tu mar free internet xp, po ja bona 1 port scan the aj osht vet routeri i konektum http://prntscr.com/ltjddx sepse ky router ka sistem linux.

Kshu qe mbas asaj "Force master" besoj qe duhet me u rregullu nese jo do kontaktoj ipkon.

Blerim R. pëlqen postimin.
  4. bi0

bi0 Anëtar Aktiv

Postimet:
    418
    Pëlqimet:
    306
    Pikë nga trofetë:
    73
    Mundet me pas ndoj Schulde Work ne busybox , eshte gjith kohen e njejt ?

5. Jãşhť'Sşeriĕ

Postimet:
    1,497
    Pëlqimet:
    407
    Pikë nga trofetë:
    178
    sedi. ky prolem filloj prap. dhe ndodhte sa her qe 1 tel Android lidhej ne wifi, sepse figuronte tek Computers njejt si me qen lidh naj pc jo tel.. kshu qe mora 1 wifi vec edhe e bona sic e kisha mo perpara ..

6. Poshnjari

Poshnjari Anëtar i Njohur

Postimet:
    913
    Pëlqimet:
    225
    Pikë nga trofetë:
    73
    Mos ke të njejtin emer te wifi me atë të pc? Pasi ndodh qe të bej konflikt. Ip e marrin auto apo manuale? Se mund të ndodhi problem kur e ke bere qe ip t'i vendosesh manualisht.

7. Jãşhť'Sşeriĕ

Postimet:
    1,497
    Pëlqimet:
    407
    Pikë nga trofetë:
    178
    zbesoj qe ka lidhje asnji nga kto 2ja emri sesht i njejt e as ip sjan t`njejta sepse do dilte ip conflict!

8. dr_iton

dr_iton MSc. Inxhinier i Softuerit Staff Member IT Staff

Postimet:
    1,293
    Pëlqimet:
    311
    Pikë nga trofetë:
    203
    Vetëm si rekomandim, para disa viteve kam patur te njejtin problem, shiko tek lloji i rrjetit që transmeton router (b,g,n), shiko dhe ndryshoje nje here ne router sepse ndoshta pajisja e juaj qe doni te lidheni me internet nuk e perkrah atë aktualen.
    Pershendetje.

Jãşhť'Sşeriĕ pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...