1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Installo Printerin ne switch te ndryshem

Tema tek 'Ndihmë rreth rrjetave' e hapur nga Rinor.1, 28 Janar 2017.

Statusi i temës:
Temë e mbyllur. Nuk mund të postoni.
 1. Rinor.1

  Rinor.1 Anëtar

  Postimet:
  5
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  Pershendetje te gjiteve. Kam nje pune per te bere dhe po kerkoj ndihmen tuaj ketu ne Forum
  Kam nje printer dhe dua ta instaloj ne te gjitha kompjuterat (ne Rjet) ose edhe me e be share Printerin
  Por problemi eshte keshtu. Kam shembull 2 switcha Switch 1 dhe Switch 2
  Switch 1 ka te lidhur reth 20 pc, dhe nga Switch 1 eshte i lidhur Switch 2
  Tani Switch 2 ka te lidhur 3 Pc dhe nje Printer (eshte Switch i vogel)

  Tani une mund ta installoj Printerin vetem te kompjuteret qe jane te lidhur ne Switch 2 (qofte e bej printerin share qofte e installoj ne rrjet printerin), dhe e kam bere kete gje, dhe punon ne regull.

  Por une dua ta installoj Printerin te te gjithe kompjuterat tani (edhe te Switch 1)
  Dmth si te bej lidhjen e dy Switchave qe ta installoj printerin te te gjithe Kompjuterat
  Sedi a jam i kuptueshem cfar dua te bej. Une kam pare dicka ne google qe behet edhe me Local Port ... Dmth Add a Printer = Add a local printer = Create a new port: dhe Local Port, por nuk e kam provuar.
  Printeri eshte HP Officejet Pro X576dw MFP
  Faleminderit
   
 2. Faton

  Faton Anëtar Aktiv

  Postimet:
  333
  Pëlqimet:
  16
  Pikë nga trofetë:
  28
  provo kete menyre une ne pune edhe pse kemi VLAN te ndryshme nuk kemi problem shiko ne video:
   
 3. Rinor.1

  Rinor.1 Anëtar

  Postimet:
  5
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  Nuk e di a do te punon te te gjithe Pc-te do ta provoj neser edhe njehere kete menyre qe eshte ne video dhe te shohim.
  Une e kam bere kete te njejten te ato pc-te ne Switch 2 dhe punon pa problem te te tre pc-te
  Po ketu ne video kishte dicka ndryshe (query the printer and automatically select the driver to use) eshte e pa selektuar por nuk e di a ndryshon dicka
   
  Last edited: 29 Janar 2017
 4. Rinor.1

  Rinor.1 Anëtar

  Postimet:
  5
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  Faton nuk mund ta installoj printerin ne kete menyre nuk e di pse
  A mund te me tregosh ne cfare menyre ta installoj te pc-ja ku eshte i lidhur edhe printeri, dmth ku jane ne nje switch printeri dhe kompjuteri, dhe pastaj te shohim te kompjuteret tjere, a mund te me ndihmosh please
   
 5. Faton

  Faton Anëtar Aktiv

  Postimet:
  333
  Pëlqimet:
  16
  Pikë nga trofetë:
  28
  vertet nuk po e di arsyen pse nuk po bonë, tregom a je nga Prishtina nese je afer ndoshta kisha ardhur te ndihmoj.
   
 6. Rinor.1

  Rinor.1 Anëtar

  Postimet:
  5
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  Faton mund te me ndihmosh me TeamViewer
   
 7. Lekosta

  Lekosta Anëtar Aktiv

  Postimet:
  467
  Pëlqimet:
  138
  Pikë nga trofetë:
  43
  Une jam duke punuar IT ne nje kompani ne kosove ku ne nje zyre te madhe jan afro 15 kompjuter dhe te gjithe jan te lidhur ne nje printer vetem ate e perdorin,por ne i kemi blere IP statike nga Ipko,dmth kemi afro 100ip kemi mar,nje e kemi vendosur nje nga ato Ip ne Printer,dhe tek ato 15 kompjutera e kemi instaluar ate printer po me ate ip,dmth direkt ne ate ip e kemi lidh dhe punojn shum mir te gjitha njekohesisht,nuk e di a me kuptove mir,por per me shum me shkruaj ne PM dhe flasim
   
 8. LTH05

  LTH05 Anëtar i Njohur

  Postimet:
  714
  Pëlqimet:
  89
  Pikë nga trofetë:
  48
  @Lekosta ndoshta je tu e perzi por Privat IP nuk pagun mundesh sa te duash me perdor por per IP publike paguan.

  @Rinor.1 me sa e kuptova un ti po don shum thjesht qe te gjith PC me mujt me printu ne at printer.

  se pari a ke ndonje Server ( DC , File Server)? nese po mundesh at printer me instalu ne at server dhe prej aty ta besh share, pastaj ne qdo pc ta instalosh.
  te ato PC qe jan ne switch 1 mundesh shum thjesht me bo ping IP te printerit edhe me kqyr a po ke pergjigje nga printeri.

  nese tvyn ma shum info kontaktom ne PM.

  met mira
   
 9. Faton

  Faton Anëtar Aktiv

  Postimet:
  333
  Pëlqimet:
  16
  Pikë nga trofetë:
  28
  Per IP statike nuk ka nevoj te paguhet extra per IP Publike po, p.sh. nese neper pc e fillon e merr ip 192.168.1.100 ateher neper printer-kopje e vendos ip nga 192.168.1.2 deri 99.
  Nese ruteri shperndan IP 192.168.1.1.... ateher shiko numrin e pajisjeve me DHCP sa i ke ne rrejet p.sh nese i ke 50 pajisje ti vendose neper printera-kopje nga 192.168.1.51 deri 253.
   
 10. Lekosta

  Lekosta Anëtar Aktiv

  Postimet:
  467
  Pëlqimet:
  138
  Pikë nga trofetë:
  43
  IP Statike blehen,psh ne kosov nga IPKO ti e mer ip statike shko pyet ne ipko e ku te duash sepse per 15 euro ne muaj nuk ke ip statike ajo blihet ne kompaniin qe merr rjetin.lexoje 2 her parase te komentosh
   
 11. Faton

  Faton Anëtar Aktiv

  Postimet:
  333
  Pëlqimet:
  16
  Pikë nga trofetë:
  28
  Faleminderit Fillestar për sugjerime veç ta tregoj unë jam IT që nga viti 2004 njërin prej institucioneve Publik të Kosovës nuk kam nevoja të lexoj çka është IP statike dhe ajo Publike, i menaxhoj me shume se 700 pc edhe shume printer dhe kopje dhe shume shkolla edhe zyre te vendit jashtë qytetit.
  Prapa Faleminderit për mua kjo temë mund të mbyllet.
   
 12. sodovina-city

  sodovina-city Anëtar i Njohur

  Postimet:
  708
  Pëlqimet:
  181
  Pikë nga trofetë:
  88
  @Rinor.1
  Kjo ndodh per arsye sepse printeri i merr IP nga switch2, switch1 ka IP tjera dhe nuk komunikojn ndermjet vete. Ajo qe te nevojitet ty te besh eshte qe switch2 ta konfigurosh si Bridge (ose thjesht vendosi te njejtin gateway tek switch2->Lan sikur switch1 edhe ia ben disable dhcp'n e switch2) ndersa switch1 te jete kryesor qe dmth edhe paisjet qe jane te lidhura tek switch2 te marrin IP nga switch1 ne menyre qe te komunikojn ndermjet vete. Ne kete menyre mundesh me perdor printerin tek te gjithe kompjuterat pernjeher.
   
 13. LTH05

  LTH05 Anëtar i Njohur

  Postimet:
  714
  Pëlqimet:
  89
  Pikë nga trofetë:
  48
  kujna ju drejtove i nderuar? edhe temen nuk mun me mbyll ti po personi qe e ka hap.


  met mira
   
 14. Rinor.1

  Rinor.1 Anëtar

  Postimet:
  5
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  Faleminderit te gjitheve nje nga nje per pergjigjet qe keni shtruar ... problemi u regullua duheshte te hapet nje port ne Firewall dhe pastaj printeri u installua pa problem. Firewall nuk e permenda ne teme ndoshta do ta kishit me te lehte per zgjidhje per kete ju kerkoj falje. Tema mund te mbyllet.
   
Statusi i temës:
Temë e mbyllur. Nuk mund të postoni.

Shpërndaje faqen

Loading...