1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Instalimi i programeve te nevojshme pas instalimit te Window

Tema tek 'Microsoft Windows' e hapur nga boom3rang, 12 Korrik 2010.

 1. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,515
  Pëlqimet:
  2,121
  Pikë nga trofetë:
  448
  Pasi të keni instaluar Windows-in, ju duhet ta instaloni programe dhe aplikacionet themelore për parandalimin e infeksioneve ose sulmeve te ndryshme, programe per te dëgjuar muzikë, programe per chat, shfletues të internetit dhe kështu me radhë. Këtu është një tutorial i vogël mbi ato programet që jane te nevojshme menjeher pas instalimit te Windows-it ne sistemin tuaj.

  1. Instaloni mbrojtje per komjuterin tuaj.
  Hapi i pare cfar duhet te beni pasi te keni instaluar Windows, eshte te mbroni sistemin tuaj, nga infeksionet e ndryshme dhe viruset.
  1.1 Instaloni Antivirus - ja disa opsione:
  Software pa pages:
  - AVG (shkarkoni nga ketu) ose
  - FreeAV (shkarkoni nga ketu).

  Software me test period, pas te ciles duhet te paguani per te shfrytezuar:
  - McAfee Virus Scan (shkarkoni nga http://www.mcafee.com/us/smb/downloads/index.html)
  - Norton Antivirus (shkarkoni nga http://www.symatec.com/home_homeoffice/index.jsp)
  - Kaspersky Antivirus (shkarkoni nga http://www.kaspersky.com/anti-virus_trial)
  - NOD32 (shkarkoni nga http://www.eset.com/download/registred_software.php)

  1.2 Instaloni murrin e zjart(firewall). Ky mjet do ti bllokon te gjitha programet e padeshiruar ne perpjekje per te hyre ne rrjetin tuaj, dhe filtron trafikun e dyshimt, si pershembull perpjekjet per te te hakuar.

  - ZoneLabs (shkarkoni nga http://www.zonealarm.com/security/en-us/zonealarm-pc-security-free-firewall.htm) ose
  - Sygate personal Firevall (shkarkoni ngahttp://www.simtel.net/product.php%5Bid%5D53687%5Bsekid%5D0%5BSiteID%5Dsimtel.net)

  Keto dy programe, jane per perdorim personal, per ate profesional do te duhet te paguani program te plote me te gjitha opsionet si (Zone Alarm Pro ose Sygate Firewall)

  1.3 Instaloni program per heqjen e spyware dhe adware.
  Disa prej tyre jane:

  - Spy bot Search and Destroy (shkarkoni http://www.spybot.info/en/download/index.html)
  - Ad-aware (faqa zyrtare eshte http://www.lavasoftusa.com/ mund te shkarkoni nga http://www.download.com/1770-20_4-0.html?searchtype=downloads&query=Ad-aware)

  2. Instaloni shfletues interneti.
  Zgjedhni njerin prej ketyre:

  Internet Explorer (shkarkoni nga http://www.microsoft.com/windows/dow.../getitnow.mspx)
  Mozilla Firefox (shkarkoni nga http://www.mozilla.com/en-US/firefox/)
  Opera (shkarkoni nga http://www.opera.com/download/)
  Safari (shkarkoni nga http://www.apple.com/safari/download/)
  Google Chrome (shkarkoni nga http://www.google.com/chrome)

  3. Instaloni software per arkivim.

  7-zip (shkarkoni nga http://www.7-zip.org)
  WinRAR (shkarkoni nga http://www.rarlab.com/download.htm)
  WinZIP (shkarkoni nga http://www.winzip.com/prod_down.htm)
  WinACE (shkarkoni nga http://www.winace.com).

  4. Instaloni lexues te regjistrave.
  Shum programe lene gjurme pas vete, pasi ti keni deinstaluar. Prandaj eshte e domozdoshme te keni nje lexues te regjistrave. Ka shum programe per ti pastruar regjistrat, por ja un do ju sygjeroj:

  RegCleaner 4.3 (shkarkone nga http://www.majorgeeks.com/download460.html)

  5. Instaloni softuer per te ndegjuar audio.
  Per te ndegjuar muzike kemi shum programe, por un do ju sygjeroj WinAmp, si nje nder softueret me te perdorura.
  Mund te shkarkoni nga http://winamp.com/player/.

  6. Instaloni softuer per te shikuar video.
  Zgjidhni njeren nga keto programe:

  Windows Media Player ( http://www.microsoft.com/windows/windowsmedia/download/default.asp)
  VLC (http://www.videolan.org/vlc/)
  BS Player (http://www.bsplayer.org/en/bs.player/download/).

  Per te shikuar video online, ose video nga youtube ju duhet te instaloni adobe flash player:
  Adobe Flash Player (http://get2.adobe.com/flashplayer/)

  Cilen prej tyre te zgjidhni do te duhet te instaloni video kodekset, per te patur mundesi te shikoni disa lloje te caktuara te video dosjeve. Me poshte jane dy kodekse me te njohura:

  K-lite (http://www.free-codecs.com/download/K_Lite_Codec_Pack.htm)
  Ace Mega Codec Pack (http://www.free-codecs.com/download/ACE_Mega_CoDecS_Pack.htm).

  7. Instaloni mjete per Web Design, nese keni nevoj.
  Ja disa nga keto programe (trial verzione).

  Adobe Fireworks - http://www.macromedia.com/software/fireworks
  Adobe Photoshop - http://www.adobe.com/go/tryphotoshop
  Adobe Flash 8 - http://www.adobe.com/go/tryflash_pro
  Adobe Dreamweaver 8 - http://www.adobe.com/go/trydreamweaver

  8. Instaloni programe per chat.
  Varesisht nga nevojat tuaja, instaloni njeren prej tyre:

  Yahoo messenger - http://messenger.yahoo.com
  ICQ - http://download.icq.com/download/icq6/
  AOL - http://www.aim.com
  Skype - http://www.skype.com
  MSN - http://messenger.msn.com/
  Google Talk - http://www.google.com/talk/
  Mirc - http://www.mirc.com/get.html

  9. Instaloni softuer per te shikuar dosjet PDF.
  Per kete do ju duhet Acrobat Reader.
  Shkarkone verzionin e fundit nga http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep2.html

  10. Instaloni softuer per te djegur CD dhe DVD.
  Softueri me i njohur per kete qellim eshte Nero.

  Shkarko ate nga: http://www.nero.com/eng/downloads-nero9-trial.php

  =======================

  Pervec programeve me larte, edhe shum me teper mund te gjeni tek http://www.softpedia.com.

  Ka miliona programe te ndryshme per keto funksione, mbetet tek juve te vendosni cilat prej tyre me shum ju pershtaten per pune. Une vetem permenda disa prej programeve te dobishme, per funksionet themelore menjeher pas instalimit te Windows. Per fund ju kerkoj ndjes per ndonje gabim drejtshkrimor.

  Ju pershendes.

  Me respekt/
  boom3rang!
   
  Slumerican, rinnork, Mena dhe 5 anëtarë tjerë pëlqejnë postimin.
 2. R1M1

  R1M1 Anëtar

  Postimet:
  41
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
 3. Tigerman

  Tigerman Anëtar Aktiv

  Postimet:
  318
  Pëlqimet:
  6
  Pikë nga trofetë:
  18
  Pershendetje !


  Shum mesim i nevojshem dhe i duhur , ;) !  Gjith te mirat
   
 4. Juerald

  Juerald Anëtar i Njohur

  Postimet:
  934
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Me pak fjale shume perfekte..... ;) Bravo...Shume vetave u duhej ky mesim ....Po ashtu edhe mua...Flm ....

  Tutorial shume i vlefshem..
   
 5. valdoni

  valdoni Anëtar Aktiv

  Postimet:
  149
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  Gjthecka eshte spjeguar qarte dhe thjeshte, keto jane te nevojshme ne jeten e perditeshme sepse duhet patjeter te praktikohen nese jo te gjitha ky eshte nje mesim ku munden njerezit me u bazu se si dhe cka me instalu ne kompjuter normalisht pas instalimit te Windowsit. Komplimente boom3rang...
   
 6. Liridoni

  Liridoni Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,581
  Pëlqimet:
  161
  Pikë nga trofetë:
  93
  Shum mir e ke spjeguar.
   
 7. aRy.

  aRy. Anëtar i Njohur

  Postimet:
  547
  Pëlqimet:
  15
  Pikë nga trofetë:
  38
  ki harru me cek
  Adobe Flash Player
  që ndit të sodit shum duhet .
   
 8. xuki

  xuki Anëtar

  Postimet:
  43
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  aRy ka permend shum mir ne piken 7

  7. Instaloni mjete per Web Design, nese keni nevoj.
  Ja disa nga keto programe (trial verzione).
  Shiko rreshtin e tret Adobe flash 8
  Adobe Fireworks - <a class="postlink" href="http://www.macromedia.com/software/fireworks" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.macromedia.com/software/fireworks</a>
  Adobe Photoshop - <a class="postlink" href="http://www.adobe.com/go/tryphotoshop" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.adobe.com/go/tryphotoshop</a>
  Adobe Flash 8 - <a class="postlink" href="http://www.adobe.com/go/tryflash_pro" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.adobe.com/go/tryflash_pro</a>
  Adobe Dreamweaver 8 - <a class="postlink" href="http://www.adobe.com/go/trydreamweaver" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.adobe.com/go/trydreamweaver</a>
   
 9. rilindi123

  rilindi123 Anëtar

  Postimet:
  15
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Shum postim me vler
   
 10. belg

  belg Anëtar

  Postimet:
  1
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  po shum msim i mir veq se kish shumm programe trial rregulloj
   
 11. Gentiani

  Gentiani Anëtar i Njohur

  Postimet:
  520
  Pëlqimet:
  2
  Pikë nga trofetë:
  38
  hey bro's , mue me ka hy trojani ne pc eh s'po di cili antivirus e hek , e kam AVG por s'po e fshin ky , a mundeni me me tregu se qfar antivirusi me e perdor per me fshi kete virus dhe me mirembajt pc mire ?
   
 12. Shabi

  Shabi Anëtar

  Postimet:
  3
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  shum mir broo
   
 13. atdhe

  atdhe Anëtar

  Postimet:
  40
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Suuper

  iT Shqip ndreqne naj LIKE button..:D per ksi sene na duhet..:D
  Super , krejta sendet qe te vyhen per PC
  RESPECT (Y)
   
 14. valdetshala

  valdetshala Anëtar i Njohur

  Postimet:
  583
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  38
  përgjigjen mos e prit këtu ne ketë teme sepse e ki ne forum tek mësimet, vetëm kërko
   
 15. forever-AL

  forever-AL Anëtar Fillestar

  Postimet:
  77
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  perhere mbas formatimit kete kam pas bo , edhe vazhdoj te isntaloj gjithmone programet kryesore ;)
   
 16. Programer

  Programer Anëtar Aktiv

  Postimet:
  103
  Pëlqimet:
  2
  Pikë nga trofetë:
  0
  @Boom3rang

  Qmoj shume aftesine tuaj per Informatike , dua qe ta dish qe je ne nje vije me heronjte Shqiptare
  nuk ka lidhje pse je luftetare virtual , rendesi ka qe lufton per Atdheun tende!

  Faleminderit
  ~Programer
   
  Mena pëlqen postimin.
 17. Kober-Pr

  Kober-Pr Anëtar

  Postimet:
  1
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Persh..

  Pasi qe e kom formatizu pc- S'po me hapet as ni shfletus, veq internet explorer as s'po hapet mozila as opera , a mundet dikush mem ndihmu .. ??
   
 18. WuL1

  WuL1 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  104
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  18
  Kur te formatohet PC se pari duhet te instalohen Drivers ! Pastaj vin rren programet :D
   
 19. urim kelmendi

  urim kelmendi Anëtar

  Postimet:
  2
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  po belg pa o pagu te gjitha jon warez
   
 20. cDB

  cDB Anëtar Aktiv

  Postimet:
  218
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  Ka trial se ketu rregullorja shpjegon se nuk lejohet te postohen programe piraterie.(te vjedhura,Warez,falls,cracked).

  P.S
  postimi me pelqeu .
   

Shpërndaje faqen

Loading...