1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Instalimi i MacOS ne Sony Vaio Laptop

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga Donche-x, 28 Janar 2018.

 1. Donche-x

  Donche-x Anëtar i Njohur

  Postimet:
  698
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  38
  Pershendetje

  Laptopi im osht Sony Vaio, per momentin e kom Windows 8.
  Osht Intel Procesor.
  Jam duke u mundu me Instalu MacOS ne Laptop permes USB amo nuk e di nuk po mundem.
  Apo ah mundem me instalu cdo MacOS Sistem apo vetem sisteme te caktum..edhe nese Instaloj MacOS ne Laptop timin..ah i bojn gjith driverat apo si eshte?
  A mund te me tregoj dikush qka mduhet gjethqkaaa...dhe a mundem me Instalu, ah osht e mundshmee?

  Ju Faleminderit
   
  Last edited: 28 Janar 2018
 2. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,663
  Pëlqimet:
  1,146
  Pikë nga trofetë:
  243
  c'fare model ?
  link te official site?
   
 3. VaaL

  VaaL Anëtar Fillestar

  Postimet:
  83
  Pëlqimet:
  14
  Pikë nga trofetë:
  23
  Smunesh me istalu MacOS n lloptop t zakonshem.
  MUNDESH me istalu veq n virtual machine.
  vmware workstation, esht programi qe funksionon mas miri per per me instalu mac n lloptop ose PC.
   
 4. Donche-x

  Donche-x Anëtar i Njohur

  Postimet:
  698
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  38
  Po mendoj me instalu MacOS El Captain ose Leopard Snow.
  Modeli i Laptopit pot vyn apo qfar?

  Jo spo du un me instalu permes Virtual Machine sikur qe oshr VMware..po du kshtu normal direkt.
  Po un po shoh shum Video ne YouTube ata po i instalojn MacOS ne Laptopa Normal HP,Sony etc.

  Po du me dit ah e ka Instalu najkush ne Laptop tvetin.
   
  Last edited: 28 Janar 2018
 5. feridshaqiri

  feridshaqiri Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,278
  Pëlqimet:
  271
  Pikë nga trofetë:
  178


  Problemi ndoshta mund të jet te driverat, por testoje nuk humb asgjë.
  Ka kohë që kam bër një gjë të ngjashme, në MAC kam instalu Windows 7 dhe fillimisht e kam pas problemin tek driverat e camerës, por më vonë pastaj pata bë zgjidhje, i kam shkarku driverat dhe gjithqka ishte në rregull.
   
 6. Donche-x

  Donche-x Anëtar i Njohur

  Postimet:
  698
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  38
  E kam pa ket Video...ama sdi sa funksjonon...e om bi Bootable iBoot Legacy ne CD amo nuj po bon..sigurisht dujet najsen me ndryshu ne BIOS
   
 7. feridshaqiri

  feridshaqiri Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,278
  Pëlqimet:
  271
  Pikë nga trofetë:
  178
  Ka mundësi që CD-në që e ke ba burn ( iBoot Legacy ) nuk e ke rregullu mirë, përndryshe ska filozofi tjetër, ngjashëm si e ke parë videon më lart.
   
 8. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,663
  Pëlqimet:
  1,146
  Pikë nga trofetë:
  243
 9. hypnotik

  hypnotik Anëtar Aktiv

  Postimet:
  213
  Pëlqimet:
  7
  Pikë nga trofetë:
  18
  Tregona Modelin e sakte te Laptopit
   

Shpërndaje faqen

Loading...