1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Inkriptim dhe dekriptim function php

Tema tek 'PHP // ASP // Python' e hapur nga Vlersonhaliti, 14 Maj 2018.

Tags:
 1. Vlersonhaliti

  Vlersonhaliti Anëtar

  Postimet:
  11
  Pëlqimet:
  17
  Pikë nga trofetë:
  3
  //Teknika e inkriptimit AES
  PHP:
  <?php
      
  //Qelsi per inkriptim dhe dekriptim
      
  $key 'vhaliti';
      
  //metoda e inkriptimit AES
      
  $method 'aes-256-cbc';
      
  //inkriptimi i dyfisht i passwordit
      
  $key substr(hash('sha256'$keytrue), 032);
      
  // char must be exact 16 chars (128 bit)
      
  $char chr(0x0) . chr(0x0) . chr(0x0) . chr(0x0) . chr(0x0) . chr(0x0) . chr(0x0) . chr(0x0) . chr(0x0) . chr(0x0) . chr(0x0) . chr(0x0) . chr(0x0) . chr(0x0) . chr(0x0) . chr(0x0);
      
  //inkriptimi
      
  function encrypt($word){
          global 
  $key $method $char;
          
  $encrypted base64_encode(openssl_encrypt($word$method$keyOPENSSL_RAW_DATA,$char));
          
  test($encrypted);
          return 
  $encrypted;
      }
      
  //dekriptimi
      
  function decrypt($encrypted){
          global 
  $key $method $char;
          
  $decrypted openssl_decrypt(base64_decode($encrypted), $method$keyOPENSSL_RAW_DATA$char);
          
  test($decrypted);
          return 
  $decrypted;
      }
      
  //metoda testuse
      
  function test($input){
          if(!
  $input){
              echo 
  "Gabim! Kete nuk e ka inkriptu algoritmi";
          }
      }
      
  //test
      
  echo decrypt('1kW5wH4zIODNP2Ms/xWtfw==');
  ?>
   
  igliramaj dhe rockstar pëlqejnë postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...