1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Informate rreth Driver-ave

Tema tek 'Drivera' e hapur nga Fannol Gashi, 21 Janar 2010.

 1. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,425
  Pikë nga trofetë:
  343
  Per ate qe nuk jane te sigurt apo nuk din ti gjejn driver-at ose nuk din qka jane:

  Ne teknologjin e kompjutereve Drivers nuk jane asgje tjeter vetem disa aplikacione qe mundesojn Sistemin Operativ te komunikon me hardware apo mund te themi eshte nje perkthyes qe perkthen gjuhen e sistemit operativ ne gjuhen e paisjes psh: Driverat e karteles te rrjetit mundesojn qe sistemi operativ te komunikoj dhe ta shfrytezoj ate kartel te rrjetit qe te komunikoj me kompjuteret tjere ne rrjete ti dergoj te dhenat, ti enkriptoj etc… , apo Driverat e Printerave nevojiten qe ti mundesojn sistemit operativ apo ndonje file qe deshirojm ta shtypim ta perkthen ne gjuhen qe printeri e kupton dhe qe mund ta shtypen ashtu siq eshte e shkruar/vizatuar, Driverat per KartelaGrafike mundesojn komunikimin e sistemit operativ me kartel grafike dhe pastaj me monitor qe te mund te shihet puna ne kompjuter etc... . dhe cdo paisje ka driver te veqant pasi qe funksionimi nuk eshte I njejt per te gjitha paisjet.
  Keshtu qe cdo prodhues I ndonje paisje qe te mund ta shfrytezojn klientat ne kompjuter duhet ti krijoj edhe driverat qe mundesojn funksionimin e paisjes. Me nje fjale nese blen psh Nje kartel grafike qe te funksionoj ashtu siq duhet, at’her duhet ti instalohen driveret perkates. Keta driver shkarkohen nga website i prodhuesit dhe jane FreeOfCharge ( pa pagese ).

  Kame degjuar qe shumica kan problem me drivera, por eshte shum e lehte te gjinden pasi cdo prodhues e ka edhe website-n e vet ku mund te shkarkohen vetem se duhet te dihet lloji,tipi I paisjes psh: kartela grafike NVIDIA G-Force 9600GT, driverat e kesaj I gjen ne http://www.nvidia.com apo cfardo paisje qe eshte prodhuar nga NVIDIA, apo per HP LaserJet M1522 AIO I gjen ne http://www.hp.com apo shum paisje te prodhuara nga HP (Notebooks, Desktop Computers, Scanners, Servers, vetem duhet te dihet lloji dhe tipi I sakt qe te gjinden driverat adekuat.

  Si mund ta di se qfar lloji apo tipi eshte (motherboard, HDD, Printer, Scanner, Graphic Card , Network Card, etc… te gjitha paisjet qe munden te perdoren ne computer) ??
  Shumica e paisje ( apo te gjitha paisjet e reja )pasi te monton ne kompjuter ose e lidh me kompjuter do te detektohet nga sistemi operativ, per disa te tregon se qfar paisje dhe emir I saj eshte per disa jo, per ato qe nuk mund ta gjen at’her mund ta shikoni paisjen qoft HDD, printer, GraphicCard ku ju shkruan se qfare osht psh Graphic Card NVIDIA G-Force …. Dhe ate ta instaloni nga CD-ja qe vjen me paisje apo ta shkarkoni nga internet.
  Preferohet qe driverat qe I shkarkoni te jene nga webi I prodhuesit pasi qe ata testohen qe nuk do te shkaktojn konflikt apo te shkaktojn probleme me sistem operativ apo nuk e mbishkruajn ndonje system file.
  Zakonisht problemet shkaktohen pas Instalimit te OS ku nuk jane te instaluar edhe driverat e pllakes ame (te rrjetit, te zerit etc.) psh nese pllaka eshte Asus XYZ at’her driverat per kete pllake I gjeni ne http://www.asus.com si ta shikoni tipin e pllakes mund ta perdorni Everest Home Edition qe mund ta shkarkoni free http://www.filehippo.com/download_everest_home/
  apo ta qelni shtepizen ku ne motherboard shkruan prodhuesi/tipi/lloji I pllakes.
  Dhe pastaj ta kerkoni neGoogle psh: Download ASUS P4X5 Drivers jo vetem per Asus po per cdo lloj paisje qe I duhen driverat
  Download (Emri I paisjes, lloji dhe tipi) drivers - ( psh: Download HP LaserJet 1300 Drivers – pa kllapa )
  Pastaj hyni ne website-n e prodhuesit dhe e zgjedhni sistemin operativ qe e keni te instaluar dhe mund ti shkarkoni.

  Informata shtese, nese ju nevojiten driver per paisjet qe prodhuesi I tyre eshte:
  DELL – (shikoni mbrapa kompjutereve ose ne paisje eshte i vendosur nje tiket me nje code – TAG) ate e shkruani tek http://support.dell.com/support/downloads/index.aspx dhe do ti gjeni driverat per atet paisje ( computer, notebook, etc.) ose e zgjedhni modelin vet.
  HP – e shkruani tipin e paisjes ketu http://welcome.hp.com/country/us/en/support.html
  Sony Vaio - http://www.sony.com/business/drivers
  Acer – http://support.acer-euro.com/drivers/downloads.html
  Ose per cdo gje tjeter mund ti kerkoni ne Google Web-Sitet e prodhuesve vetem e shkruani emrin e kompanis hyni ne website e gjeni ( Drivers, Support Drivers, Download- pastaj drivers … )

  Dhe do ti gjeni driverat perkates pa asnje problem.

  Disa driver jane exe File ( qe mund te instalohen me wizard ) ndersa disa te tjer jane vetme driveret (.dll files, .inf … etc ) ata mundeni ti instaloni duke perdorur device manager ( start – run – devmgmt.msc ) dhe nga kjo ManagementConsole mundeni ti beni update driverat qe keni shkarkuar.


  Per cdo gje mund te shkruani jepni komentet apo te shtoni diqka.


  Me Respekt,
   
  Avioni pëlqen postimin.
 2. v!ss4r

  v!ss4r Anëtar

  Postimet:
  13
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Flm per informate un e i kom marr gjithmon driverat prej webfaqes zyrtare te prodhuesit dmth hp pasi qe kom i im esht HP pra te duhet vetem numri serik i pc.
  Mirpo mendoj qe tash menura ma e mir me i gjet driverat perkats esht permes windows update ndhoshta nuk e kam mir mirpo ket mnyr un e preferoj.
  Flm prap informat e rendshishme. ;)
   
 3. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,425
  Pikë nga trofetë:
  343
  Kjo nuk funksionon ne Windows XP, ne Windows 7 po ( por jo te gjithe driverat, po anyway windows 7 ka nje list shume shume me te pasur me drivera sesa sistemet operative te merparshme, keshtu qe gjat instalimit shumica e driverave instalohen ndersa ata qka mbesin mundesh mi marr permes Windows Update )

  Keshtu qe shumica dikun 80% ne kosove besoj qe e shfrytezojn windows xp dmth ajo metoda me update bjen prej lojes mbetet menyra e vetme ate qe e ceka.

  FLM per info shtese.
   
 4. valdetshala

  valdetshala Anëtar i Njohur

  Postimet:
  583
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  38
  çka mendon për web faqen Driveragent ? Mendimi i yt? Se e di qe para 2 viteve e ke pas llogarinë edhe ti aty?
   
 5. v!ss4r

  v!ss4r Anëtar

  Postimet:
  13
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  e di qe pytja nuk esht per mu mirpo mendoj se mun te pergjigjem pasi qe kom pas driveragent, driveragent i gjen rreth 99% driverave ama edhe ndodh qe psh e ke instalu kameren me cd e vet qe esht ardh kur e ke ble edhe mundet me ta qit error ne driveragent gjo qe esht absurde.... mirpo ne pergjithsi kam mendiv pozitiv per dirveragent.
   
 6. valdetshala

  valdetshala Anëtar i Njohur

  Postimet:
  583
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  38
  Pa keqkuptim visar, unë Driveragent e kam përdorur qe nga viti 2007. dhe atë tani do e zbuloj një fshehtësi, 1 vit e kam përdorur me Llogari te phannolees duke mos e ditur as ai me duket, e mandej timin deri me nëntor te 2009 por desha mendimin e phannolees sepse ato qe i ceke ti i di edhe unë.
  Edhe një here Faleminderit dhe te lutem pa keqkuptime
   
 7. v!ss4r

  v!ss4r Anëtar

  Postimet:
  13
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  JO nuk esht asgje
   
 8. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,425
  Pikë nga trofetë:
  343
  lol lidhje me account timin kan perdor shum veta jo vetem ti, eshte nej gje interesante nje user timin qe kisha harru qe e kam i pata kerku nje shoku account kur nuk kam pas nje kohe dhe pergjigjja e tij ka qen useri im lol, qe kishe shkuar shok mas shoku po anyway mos ta zgjas me te.

  Lidhje me DriverAgent eshte gje e mire sepse nuk lodhesh me lyp drivera ( vetem duhet te kesh qasje ne internet edhe gjithqka perfundon ) por ki drivera qe jane modifiku nga programer te ndryshem per qellime te tyre dhe kan dal naper internet nuk dmth asgje sepse ata punojn po munden me mbishkru ndonje systemfile ku mund te shtojn ndonje rresht kod qe run logs apo diqka te till ( like a virus ) (per pc personal / format edhe kryhet)
  por kush mirret me IT qe nje kohe te gjat dhe ka te bej me pun serioze qe nuk duhet te ket DownTime gje qe duhet sistemi te jet ONLINE 24/7 at'her nuk besoj se do ta perdorte DriverAgent pasi qe nje problem i till do te kishte pasoja fatale ( ndoshta kjo nuk ndodh kurr, por nuk eshte mir te rrezikohet ne keto situata pasi qe duhet ta merrsh nje shtart ne PUN edhe te pish kafe pa nderpre dhe te punojsh lol )
  Paramendo nese i ke 30-40 servera dhe nje problem i till do te kishe shkaktuar problem ku nuk mundesh ta besh format nje pasi qe te gjith mund te ndodh te korruptohen kshtu qe eshte mir te zgjidhet se qka instalon ne maqina

  Por per kompjutera personal DriverAgent.com mendoj qe eshte (Y)!!
   
 9. cHs

  cHs Anëtar Aktiv Staff Member IT Staff

  Postimet:
  317
  Pëlqimet:
  7
  Pikë nga trofetë:
  33
  Thnx a lot per kto :idea:
  Mendoj qe tema isht kon mire me u bo ngjitese ;)
   
 10. Diamant

  Diamant Anëtar Fillestar

  Postimet:
  62
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  A munet mem ndihmu najkush me mi gjet driverat e printerit 'Canon LBP-810' per Windows 7 !
  FLM
   
 11. valdetshala

  valdetshala Anëtar i Njohur

  Postimet:
  583
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  38
  http://software.canon-europe.com/download.asp qetu e ki veq duhet me dit qka me lyp dhe qka me plotesu

  qe se e gjeta pak kohe dhe erdha deri te shkarkimi pas 2 klikimeve ne faqen qe kam dhene ne linkun e mesiperm pas kesaj fotoje te del I Agree bla a bla dhe Download Software
  [​IMG]
   
 12. GjeNcHe.-.D

  GjeNcHe.-.D Anëtar i Njohur

  Postimet:
  781
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  48
 13. dinii

  dinii Anëtar

  Postimet:
  17
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  a mundet dikush me ma gjete driverin e webcam visionic vs-188?? e kam cd po nuk po me ban ne windows 7
  e kam windows 7 64 bit
   
 14. aRy.

  aRy. Anëtar i Njohur

  Postimet:
  547
  Pëlqimet:
  15
  Pikë nga trofetë:
  38
  n`site officiale t`canonit i gjojsh , nese o paisje e vjeter ateher sbesoj qe ka per WIN7.
   
 15. Mr.aSstraS

  Mr.aSstraS Anëtar Fillestar

  Postimet:
  77
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0

  pershendetje

  urdhno dost driverat
  Code:
  http://files.canon-europe.com/files/soft37153/software/LBP-810_R110_V110_Win_x32_EN_7.exe
  shpresoj te te kem ndihmuar

  t'pershendes ;-)
   
 16. adnann.

  adnann. Anëtar

  Postimet:
  12
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  a ka mundsi mi rujt driverat para se me format pc-n se hiq zdi per drivera :S
   
 17. CybeRnotic

  CybeRnotic Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,928
  Pëlqimet:
  64
  Pikë nga trofetë:
  68
  • 1. Nje alternative eshte Driver Collector...
   2. Gjithashtu mund ta perdoresh edhe Driver Genius ku mund te ruash nje kopje te driverave nepermjet opsionit Back Up Drivers...

  Mirepo ne disa raste driverat e ruajtur mund te deshtojnë se intaluari keshtu qe me se miri eshte te i shkarkosh ato nga Interneti si version Instalues...
  Nese ndonjëherë ke problem me gjetjen e driverave... Na trego neve ketu ne forum dhe do ju ndihmojmë...;)
   
 18. adnann.

  adnann. Anëtar

  Postimet:
  12
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  po kam ni problem ja kom formatizu ni shokit pc edhe tash i ka met pa drivera te rrjetit se kur e kom formatizu nuk um ka qit sen per rrjet si ne formatizimet tjera qe i kom ba e tash ka met edhe pa rrjet se driverat tjer i gjen ne internet ama as interneti si bon tash :S:S
   
 19. CybeRnotic

  CybeRnotic Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,928
  Pëlqimet:
  64
  Pikë nga trofetë:
  68
  Gjeja driverat dhe shkarkoja nga kompjuteri yt, futi ne USB dhe pastaj instaloja me USB...
   
 20. adnann.

  adnann. Anëtar

  Postimet:
  12
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  nashta so veni met tregu veq lexoje ni MESAZH(PM) ta kum qu plz kthe pm perseri nashta so veni i duhur met ^tregu veq kerkoj falje
   

Shpërndaje faqen

Loading...