1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Informata mbi GDPR!

Tema tek 'Lajme nga itShqip' e hapur nga Fannol Gashi, 16 Maj 2018.

 1. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,423
  Pikë nga trofetë:
  343
  [​IMG]

  GDPR qe eshte shkurtes per General Data Protection Regulation (Rregullacioni Gjeneral Per Mbrojtje Te Te Dhenave) eshte nje rregullacion i Bashkimit Evropian i cili hyn ne fuqi me daten 25 Maj 2018 dhe i cili tregon se si duhet te mirembahen te dhenat e qytetareve te Bashkimit Evropian. Por kjo nuk eshte e tera, pasi qe kjo ka ndikim ne gjithe boten!

  Nje gje duhet te dihet qe denimet per kompanite qe nuk punojn ne perputhje me kete rregullacion jane shume te medha dhe mund te shkojne deri ne 20 Milion Euro ose 4% e qarkullimit vjetor ne gjithe boten dhe cila do qe eshte me e madhe zgjidhet :D. Keshtu qe nese ndodh qe nje kompani nuk do i permbahet ketij rregullacioni ather kjo do merr nje denim qe do ta mbajn mend gjithe jeten.

  GDPR, rregullon ruajtjen e te gjitha te dhenave, dhe tregon se si duhet te ruhen, si duhet te shkaterrohen, per sa gjate duhet te ruhen, cfare enkriptimi duhet te perdoret dhe normal ta keni lejen e vet personave qe ti ruani keto te dhena. Andaj kompanite do t'ju dergojn emaila qe ju te zgjedhni se cilat te dhena personale kane te drejte ti ruajn, dhe cilat duhet ti fshijne.

  Nje shembull i nje emaili i cili me ka ardhur sot ne Inbox:

  [​IMG]


  Cka konsiderohen te dhena personale?
  Te dhena personale jane:
  • Emri,
  • Mbiemri,
  • Data e lindjes,
  • Adresa,
  • Postimet ne rrjete sociale,
  • Fotografite,
  • IP Adresa, ...

  Por ka edhe te dhena sensitive sic jane:
  • Etniciteti,
  • Feja,
  • Shendeti,
  • Shenjat e gishtave,
  • skanimet e retines se syrit, ...

  Me nje fjale te dhenat personale duhet te kontrollohen nga vete personat dhe jo nga kompanite qe i mbajne ato te dhena dhe individet munden te kerkojn edhe fshirjen e tyre nese nuk eshte nevoja per ruajtje ne nje kompani te caktuar.

  Shume kompani, mund ta bejne pyetjen se ne nuk jemi pjese e EU-se ather cfare ndikimi ka GDPR per ne?

  GDPR aplikohet ne gjithcka qe ka te beje me EU, psh:
  • Zyre ne EU,
  • Monedhat e EU-se (Euro, Franga dhe funta perderisa Britania e Madhe eshte pjese e EU-se),
  • Gjuhet e EU-se (Gjermanisht, Frangjisht, Sllovenisht, Italisht, dhe Anglisht perderisa Britania e madhe eshte pjese e EU-se, etj..),
  • Domenet e EU-s (Psh .EU, .DE, .FR, ...).

  Nje shembull, qe te mund ta kuptoni sakte:
  Te gjithe e njihni AliExpress .com GDPR nuk mund te aplikohet sa i perket Domenit pasi qe nuk ka domen me .EU, .DE, .FR ose ndonje tjeter. Por aplikohet per shkak te gjuheve dhe monedhave qe mund te perdoren siq shihet ne foton me poshte:
  [​IMG]

  Perderisa e ka EUR, dhe dergimin psh ne Gjermani, ather GDPR do te kete ndikim edhe ne kete websajt dhe nese nuk e jepni lejen per ruajtjen e te dhenave tuaja ather ato te dhena do te largohen nga ajo kompani.
   
  Universal, Blerim R., urankajtazi dhe 12 anëtarë tjerë pëlqejnë postimin.
 2. bi0

  bi0 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  432
  Pëlqimet:
  312
  Pikë nga trofetë:
  73
  GDPR osht update qe Interneti ka pas nevoj qe shum vite , kompanit pa ISO 27001 ose xxxx2 kan me pas shum problem me u adaptu pe shoh vete edhe pse osht ISO po ka extrem shum dokumentacione , po kjo esht standartizimi .
   
  KALI-ALB pëlqen postimin.
 3. extraordinario

  extraordinario Anëtar Aktiv

  Postimet:
  166
  Pëlqimet:
  24
  Pikë nga trofetë:
  28
  Mu m’kan ardh plot emaila diteve t fundit rreth ksaj.
  Çka po m’bren mu osht qe nplot prej ktyne websajtave nuk jom tu mujt mu kyq n’to dmth nuk po kom akses n’kto accounts qe i kom hap shum vite ma heret. Shumica e emailave po thojn qe nese ti nuk nderrmer diqka at’her keto rregulla do aprovohen automatikisht, edhe i bjen qe ti kishe je pajtu me kto rregulla edhe nese nuk je hi n’llogari me prek approve, a do t’thot kjo qe t’dhenat qe i kom jep ne keto websajta kan me u fshi ?
   
 4. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,423
  Pikë nga trofetë:
  343

  Varet se qysh i kane politikat e brendshme dhe qysh eshte e spjegume ne email, nese shkrun qe nese nuk ndermerrni diqka ather mbesin te dhenat ather po qashtu i bjen.

  Mundesh me resetu fjalekalimin permes emailit edhe pastaj me e mbyll shfrytzuesin.
   
 5. extraordinario

  extraordinario Anëtar Aktiv

  Postimet:
  166
  Pëlqimet:
  24
  Pikë nga trofetë:
  28
  Mu nuk po me duket ne rregull qe pa i pranu vet rregullat e reja me pas t drejt ata me ti majt t dhanat e tua personale me ket rregull te re. Shpresoj qe ky citat prej teje “nese nuk e jepni lejen per ruajtjen e te dhenave tuaja ather ato te dhena do te largohen nga ajo kompani.” me qene e vertet per arsye se shumica prej neve kemi qel llogari neper websajta edhe kemi jep t dhanat tona personale pa qen t vetdijshem per pasojat. Une personalisht nuk e kom dit qe kam qen i regjistrum n’kaq shum websajta, edhe n’kohen qe i kom hap apo jom regjistru ne keto websajta kam qene i mitur edhe normal qe skom qen edhe i vetdijshem per faktin qe secili websajt i run edhe i shfrytzon t dhanat e mia personale.
   
 6. The.Dictator.VR

  The.Dictator.VR Anëtar Aktiv

  Postimet:
  115
  Pëlqimet:
  119
  Pikë nga trofetë:
  43
  Rregulla e re thot kjart qe asni platform nuk guxon me pas te dhenat e tua nese ti nuk i pranon ato , pom qudit se cila tpaska than qe automatikisht i ke pranu pasi deri tash edhe un kom mbi 20 a 30 msg dhe tek te gjtih thot qe kemi ber update privatsin dhe tek disa qe ju nuk do keni qasje deri ne momentin qe e pranoni kushtet e privatsis ne llogrin tuaj etc..
   
 7. extraordinario

  extraordinario Anëtar Aktiv

  Postimet:
  166
  Pëlqimet:
  24
  Pikë nga trofetë:
  28
  Ndoshta edhe i kom keqkuptu, qe njona prej emailave, plus qe n’ket website nuk po muj as me resetu passwordin se nuk po m’lejon.
  [​IMG]
   
 8. bi0

  bi0 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  432
  Pëlqimet:
  312
  Pikë nga trofetë:
  73
  Po ki drejt me ndrru pasin !! per me shum rreth rregullave :
  Code:
  https://en.wikipedia.org/wiki/General_Data_Protection_Regulation
  Secilla komani ka edhe politiken e mbrendshme po ne pika te shkurta me ket kontrat lidhet mes kompanive edhe caktohet qysh jan te mbrojtne , kush ka qasje , kush mund te nderhyn , a ka pal te treta , qka nese ka incidente ... por sidoqoft kjo krejt varet prej politikes se kompanis , ni pik tjeter nese ti si shen te arsyshme te disa website mos i prano edhe fshij te dhenat .
   
 9. extraordinario

  extraordinario Anëtar Aktiv

  Postimet:
  166
  Pëlqimet:
  24
  Pikë nga trofetë:
  28
  Nuk po muj me ndrru per arsye se po ma kerkon edhe security question, e une e kom harru , tash po ma kerkojne leternjoftimin , e nuk e kom ndermend me jav dergu. Arsyja pse e kom cek ket website eshte se e pasna harru ON auto renew te ni domain, e po kom frik mos mi kan grumbullu naj pages a naj sen. Per ket arsye edhe e bona pyetjen a mujn mi fshi t dhenat personale e kredit karteles edhe adresen tem.
   
 10. DailyTeCh

  DailyTeCh Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,809
  Pëlqimet:
  230
  Pikë nga trofetë:
  83
  Ne adsens me dul ky opicon, si duhet mej caktu keto punen e reklamave..
  [​IMG]
   
  NorMan pëlqen postimin.
 11. getrich

  getrich Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,046
  Pëlqimet:
  259
  Pikë nga trofetë:
  163
  Krejtve ju ka dal kjo ads me website , po spo dihet hala guxh e kan bo
   
  DailyTeCh dhe NorMan pëlqejnë postimin.
 12. DailyTeCh

  DailyTeCh Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,809
  Pëlqimet:
  230
  Pikë nga trofetë:
  83
  Un spoe prek njeher se spo di sakt si ta bej.
   
 13. getrich

  getrich Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,046
  Pëlqimet:
  259
  Pikë nga trofetë:
  163
  Kjo ka te boj me llojin e reklamve qe don me tu shfaq ne website , demek e kan bo me i specifiku me kto rregullat e reja edhe mi lon pa specifiku .
   

Shpërndaje faqen

Loading...