1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

I dënuar për terrorizëm, kosovari Ardit Ferizi padit shtetin amerikan – pretendon se iu montua rasti

Tema tek 'Lajme nga itShqip' e hapur nga Zyklon, 11 Maj 2023.

 1. Zyklon

  Zyklon Bitcoiner

  Postimet:
  3,505
  Pëlqimet:
  349
  Pikë nga trofetë:
  253
  Kosovari Ardit Ferizi kërkon drejtësi pasi ka kaluar mbi shtatë vjet në paraburgim për shkak të akuzave të rreme dhe sjelljeve të pahijshme nga SHBA.

  Në një histori rrënqethëse të burgosjeve dhe padrejtësive të padrejta, Ardit Ferizi, shtetas i Republikës së Kosovës, ka ngritur një padi federale në Kaliforni kundër qeverisë së Shteteve të Bashkuara.

  Ferizi, i lindur më 01.12.1995, në Gjakovë të Kosovës, studionte për shkenca kompjuterike në Universitetin Limkokwing në Malajzi. Ai u arrestua më 15 shtator 2015, në aeroportin e Kuala Lumpur, teksa po tentonte të fluturonte për në Kosovë për një vizitë. Aktgjykimi shënoi fillimin e paraburgimit të tij, i cili zgjati mbi shtatë vjet me akuza të falsifikuara dhe akuza të rreme votimi nga SHBA, agjencive qeveritare.

  Shtetet e Bashkuara. Departamenti i Drejtësisë dhe Byroja Federale e Hetimeve u dhanë informacione të rreme dhe mashtruese zyrtarëve të qeverisë malajziane, duke e akuzuar Ferizin se ishte udhëheqës i një celule terroriste dhe se planifikonte të bombardonte Malajzinë. Ky informacion çoi në paraburgimin e tij të fshehtë 30-ditor në Malajzi, gjatë të cilit ai u detyrua të rrëfente akuzat nën torturë.


  Pas rrëfimit të tij, U.S. Departamenti i Drejtësisë ngriti kallëzim penal kundër Ferizit dhe kërkoi ekstradim përmes INTERPOL-it sipas Konventës së Traktatit të Ekstradimit Shtetet e Bashkuara-Malajzi. Ai u burgos në burgun Sungai Buloh të Malajzisë dhe më vonë në Qendrën e Paraburgimit të Aleksandrisë në Virxhinia gjatë procedurave paragjyqësore.

  Rasti i Ferizit varej nga “rrëfimi i krimeve” të marra nën tortura. Në moshën 19-vjeçare, Ferizi u ekstradua nga Malajzia ku studionte në Universitet dhe u ndoq penalisht në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vend që nuk e shkeli kurrë më parë dhe kishte pengesa gjuhësore. Ai u dënua me 20 vjet burg dhe u transferua në SHBA. “Njësia e Menaxhimit të Komunikimit” famëkeqe e Byrosë së Burgjeve.

  Më 1 prill 2022, gjyqtari Brinkema i dha Ferizit lirimin e dhembshur bazuar në provat e reja të zbuluara të falsifikimit të provave nga SHBA, dhe pandemia e vazhdueshme e koronavirusit.

  Ndërsa kujtojmë se në vitin 2016, Ferizi u dënua me 20 vjet burgim për vjedhje të të dhënave të afërsisht 1,300 personave që përdornin adresa me .mil dhe .gov.

  “Ardit Ferizi është një kriminel dhe për këtë ai vetë e ka pranuar, që rrezikoi jetën e mbi 1,000 amerikanëve duke shpërndarë informacionin e tyre personal me anëtarët e një organizate të rrezikshme terroriste”, tha agjenti special i Byrosë Federale të Hetimit (FBI), Rachel L. Rojas, thuhej në njoftimin e Departamentit amerikan të Drejtësisë.

  burimi

  Code:
  https://joq-albania.com/artikull/1131923.html?fbclid=IwAR1POSGfCIwnMGTxRGGJurOPtVdVVaO06rEOLZ_HNqv18hLcX4kV9BF52xE
   
 2. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  3,324
  Pëlqimet:
  1,210
  Pikë nga trofetë:
  343
  Nuk besoj se amerikanët te shpenzojne mijera dollare per asgje.
   
 3. clusterphys

  clusterphys Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,054
  Pëlqimet:
  348
  Pikë nga trofetë:
  113
  Ky e ka hanger vet. Ka prek ku nuk duhet. Po tja shikonit dhe twitterin e ka pas Th3Dir3ctorY si user ama me emer mbiemer te vetin. Plus qe ju ka bo tagg atyre qe suportinin issis qe po ben scripte e lesh presh. Gjunah eshte te hash burg per kshu gjonash pa lidhje, se do kapesh ne fund. Me mire kontribo ne vend te tju tregonte bug-in atyre te departamentit dhe mund te kishte nje vend pune te mire dhe super rehat, ik e rri mrena me zezaket.
   
  D3LL4 dhe Poshnjari pëlqejnë postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...