1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Diskutim Https siguria e domainin tuaj...

Tema tek 'Siguria në Ueb' e hapur nga selim canar, 27 Prill 2019.

Tags:
 1. selim canar

  selim canar Anëtar Aktiv

  Postimet:
  145
  Pëlqimet:
  22
  Pikë nga trofetë:
  33
  Sot https është jetike për çdo sajt të besueshëm
  Https SSL zen është plugins nëwordpress i cili ka certifikata me konfigurim në cpanel Linux dhe është përdorur edhe nga eleganthemes.

  Let's encrypt
   
 2. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,213
  Pëlqimet:
  737
  Pikë nga trofetë:
  343
  Nuk te kuptova se çfarë do te thuash...
   
 3. bi0

  bi0 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  432
  Pëlqimet:
  312
  Pikë nga trofetë:
  73
  i think

  qeto po mundohet me na sqaru
   
 4. selim canar

  selim canar Anëtar Aktiv

  Postimet:
  145
  Pëlqimet:
  22
  Pikë nga trofetë:
  33
 5. TheSmurfie

  TheSmurfie Anëtar

  Postimet:
  6
  Pëlqimet:
  3
  Pikë nga trofetë:
  13
 6. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,254
  Pëlqimet:
  1,421
  Pikë nga trofetë:
  343
  Tung, vetem nje informate me duhet ta shtoj. SSL nuk tregon qe web sajti eshte i besueshem por thjesht tregon qe trafiku nga klienti qe ne kete rast kompjuteri juaj, e deri te Serveri eshte i enkriptuar dhe nuk ka mundesi te lexohet nga pala e 3-te. Ai website mundet me kon i bankes a po i ndonje hackeri, dhe kjo nuk tregon a eshte i besueshem a jo!!

  Pajtohem qe deri koheve te fundit kush ka pas SSL ne website eshte pare qe eshte me i besueshem, te pakten ky qene mendimi i shumices, por pasi qe shfletuesit e kan bere me te dukshme apo e ka ndaluar teresisht web sajtat me HTTP, personat e qe kane dasht me bo dëme kane filluar te vendosin certifikata ne web sajtat e tyre per tu dukur me bindes.
   
  @science, Poshnjari dhe wolf_mc12 pëlqejnë postimin.
 7. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,691
  Pëlqimet:
  530
  Pikë nga trofetë:
  208
  Meqe po flasim per ssl doja me shtu se Lets Encrypt tani jep Wildcard SSL falas, nese e perdorini certbot dhe cloudflare per dns me ket komand mund te boni generate vetem ssl cert wildcard

  Code:
  certbot certonly \
   --dns-cloudflare \
   --dns-cloudflare-credentials ~/.cf.ini \
   --agree-tos \
   -d 'itshqip.com,*.itshqip.com'
  
  file /root/.cf.ini man api key te cloudflare edhe emailin tuaj qe perdorni per cloudflare
  Code:
  dns_cloudflare_email = [email protected]
  dns_cloudflare_api_key = f***************************************2
  
  instalimi qe duhet https://certbot.eff.org/lets-encrypt/ubuntuxenial-nginx (kujdes nese prsh perdorni nginx mos e instaloni "
  python-certbot-nginx" sepse instalon edhe nginx, instaloni vetem "certbot")

  Prsh per ubuntu/debian
  Code:
  sudo apt-get update; apt-get upgrade -y; apt-get autoremove -y
  apt-get install software-properties-common
  add-apt-repository universe
  add-apt-repository ppa:certbot/certbot
  apt-get update
  apt-get install certbot python3-certbot-dns-cloudflare
  
   

Shpërndaje faqen

Loading...