1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Hp Compaq 2230s Cmos Bios

Tema tek 'Kartela Grafike // Monitorë // Skenerë // Printerë' e hapur nga Rafet Maxhuni, 3 Shkurt 2020.

 1. Rafet Maxhuni

  Rafet Maxhuni Anëtar i Njohur

  Postimet:
  753
  Pëlqimet:
  59
  Pikë nga trofetë:
  58
  Si mundem me ja gjet ose a ka naj video si me ja ndrru cmos biosin baterin me ja ndrru ?
   
 2. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  4,035
  Pëlqimet:
  1,416
  Pikë nga trofetë:
  243
  HP Compaq 2230s Notebook PC - Maintenance and Service Guide
  Code:
  http://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c01601955.pdf
  
  Code:
  Before removing the RTC battery, follow these steps:
  
  1. Shut down the computer. If you are unsure whether the computer is off or in Hibernation, turn the computer on, and then shut it down through the operating system.
  2. Disconnect all external devices connected to the computer.
  3. Disconnect the power from the computer by first unplugging the power cord from the AC outlet and then unplugging the AC adapter from the computer.
  4. Remove the battery (see “Battery” on page 4-7).
  5. Remove the following components:
  a. Hard drive (see “Hard drive” on page 4-8)
  b. Memory module (see “Memory module” on page 4-10)
  c. WLAN module (see “WLAN module” on page 4-12)
  d. Optical drive (see “Optical drive” on page 4-16)
  e. Keyboard (see “Keyboard” on page 4-18)
  f. Top cover (see “Top cover” on page 4-21)
  g. Audio board (see “Audio board” on page 4-32)
  h. Fan (see “Fan” on page 4-33)
  i. System board (see “System board” on page 4-34)
  
  Remove the RTC battery:
  1. Turn the system board upside down with the front toward you.
  2. Lift the RTC battery from the socket.
    s'eshte i njejti model por mbase funksionon dhe tek tendi

   
  Last edited: 4 Shkurt 2020

Shpërndaje faqen

Loading...