1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Homelandjustice "gjasmë"

Tema tek 'Biseda të Lira' e hapur nga p0wnbox, 19 Shtator 2022.

 1. p0wnbox

  p0wnbox Anëtar

  Postimet:
  6
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  Pershendetje cuna si kaluat? Ore si do vej pune me keta ko*et e iranit? Si shume perparsi kan mar dhe jan futur shume thell, mos ndoshta duhet bere dicka? Kane ne dore cdo te dhene te tonen a mos duhet te rrim dhe ti shikojme? Di shume mire qe ketu ka persona te talentuar dhe aftesi te papara per aksese neper komojutera dhe website, besoj qe duhet ber dicka djema nuk behet qe ca palaco te na vene ne kete pozit
   
 2. DardanDaci

  DardanDaci Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,367
  Pëlqimet:
  1,058
  Pikë nga trofetë:
  193
  Ktu fajet i ka vete qeveria per keto gabime qe i bejn, ky ka qene ransomware thjesht kan qene te infektuar pc e shtetit nga ky grup "EUROPIUM"

  Keta jan 6-7 Grupe iraniane qe financohen nga irani , dhe qe monitorohen nga Microsoft nonstop.
  Sulmi ka qene i gjithi qellim politik sepse qeveria e Edi Rames strehon Demokratet e iranit ne Shqiperi dhe irani si shenj hakmarrje e ka bere kete sulm. Dhe keshilla ima eshte qe ju te hapni faqe dhe te beni video dhe ti mesoni njerzit nga ransomware , phishing etj dmth duhet me e vetedisu popullin me kto gjera por kur e shofim se ky popull nuk do mend por shet mend ateher edhe na sulmojn. E gjithe rinia ka ec per lesh i mori tiktoku ska talenta me , kemi pas egzistu moti me nje kohe ska talenta ma , e lere mo me iranin qe eshte superfuqi ne sulme kompjuterike.

  [​IMG]
   
 3. p3n7357

  p3n7357 Anëtar i Njohur

  Postimet:
  594
  Pëlqimet:
  189
  Pikë nga trofetë:
  73
  Per dicka ke te drejte ne 1 fare menyre e meritojme pasi as nuk dime as nuk duam dhe lur na sulmojne perseri bejme arrogantin
  Por qe te thuash qe ne shqiperi nuk ka persona me aftesi te mira ne fushen e rrjetave kompjuterike cyber security and pentesting nuk jam ndakord
  Okay me pare kan qene me shume te ekspozuar por akoma nuk jan zhdukur thjesht shikojne punen e tyre
   
 4. eby

  eby Anëtar Aktiv

  Postimet:
  275
  Pëlqimet:
  136
  Pikë nga trofetë:
  53
  Qe kemi profesionist ne fushen e IT kjo nuk diskutohet, madje kemi shume persona te afte !!
  Problemi eshte me kompleks, dhe nis qe ne themel. Shqiperia harxhon miliona € per nertimin dhe menaxhimin e sistemeve. Por pas ndertimin dhe menaxhimin e ketyre sistemeve qendrojne disa element qe te instalosh nje theme wordpress, te hapesh nje chat IRC, mer titullin inxhinier komputerik pas mbarimit te stazhit partiak ( Universiteti Patronazhimit ).
  Po u jap nje shembull. Ne bashkin ku une jetoj, shef IT eshte nje mjek Veteriner ;)
   
 5. DardanDaci

  DardanDaci Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,367
  Pëlqimet:
  1,058
  Pikë nga trofetë:
  193
  Me nje scan ne serverin kryesor te AKSHI te mjafton te shikosh se sa profesionist jan ata qe i mbajn serveret. Paramendo shif portet e hapura madje dhe DNS serverin kryesor e kan te hapt nuk dijn me bo konfigurime ne firewall prandaj e kan te hapto_O

  PHP 5.4.16 [exploit]
  Vulnerability Type(s) Denial Of Service Execute CodeOverflow Memory corruption

  [​IMG]
   
  Last edited: 20 Shtator 2022
 6. tupac.al

  tupac.al Anëtar Aktiv

  Postimet:
  419
  Pëlqimet:
  474
  Pikë nga trofetë:
  123
  Do ishte me mire per ju te flinit te qete ne shtepite tuaja se sa te beheni shembull per gjithcka ca po ndodh. :)
  Askush nuk do ju perkrahi dhe gjithmone do jua fusin qe te dalin sa me paster nga kjo situate.
   
 7. clusterphys

  clusterphys Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,059
  Pëlqimet:
  350
  Pikë nga trofetë:
  138
  Vetem si iraniane ske ngjajne mua keta. Mua me duket dicka e brendshme qe kur dolen rrogat e shqiptarve. Ose mund te jene iranian po dikush nga brenda jua ka bo gropen. Eshte dicka politike me shume. Hakeret iranian te merren me shqiperine? Ata sulmojn ameriken si target primar. Iranian cyber army sulmoi twitterin dikur dhe premtoi qe do nxirrte hacke dhe pentagonin. Sja arriten. Prap sme mbushet mendja qe ata kan bo sulm. Ose i kan mar gati nga naj punonjes i brendshem ktu te ne ose eshte skenari i amerikes jan rus me nis naj gjo
   
  Poshnjari pëlqen postimin.
 8. p3n7357

  p3n7357 Anëtar i Njohur

  Postimet:
  594
  Pëlqimet:
  189
  Pikë nga trofetë:
  73
  Kan shume pune nuk ju ka dale koha mi mbylle
   
  DardanDaci pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...