1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Hiren's BootCD

Tema tek 'Microsoft Windows' e hapur nga CybeRnotic, 12 Shtator 2010.

 1. CybeRnotic

  CybeRnotic Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,933
  Pëlqimet:
  65
  Pikë nga trofetë:
  68
  [​IMG]

  Hiren's Boot CD është një burim i madh për cilindo që has në problemet e kompjuterit. Me disa njohuri të thjeshta në lidhje me atë që gjendet në CD, mund ta përdorni për të riparuar problemet e shumta në kompjuter si per rikthimin e disqeve te humbura, per menaxhimin e tyre, per rikthimin e fajllëve te humbur, testimin e Hard Disqeve, testimin e punës së RAM (Memory), Sistemin e informacioneve, BIOS, MultiMedia, Rimekembjen e Passwordeve, NTFS (Sistemin e fajllëve), Antivirusë, AntiSpyware, Proceseve ne kompjuter, Sistemin e menaxhimit te programeve ne startim te kompjuterit, Vegla për Registër, Pastrues për Windows , Optimizues, Shpejtues, dhe shumë opsione tjera...
  Hiren's Boot CD permban një grup i aplikacioneve që siguron mjete të avancuara për të analizuar, shëruar dhe fiksuar kompjuterin tuaj. Ajo eshte nje CD Bootable (startuese) që përmban një sërë të mjeteve të dobishme që ju mund të përdorni në një sërë situatash.
  Programi është falas per shkarkim dhe perdorim, pasi ta shkarkoni ne desktop do ta shihni nje ISO... Shkruajeni atë në CD, nëse nuk dini atëherë shiko tutorialin këtu
  Për ta perdorur atë duhet të startoni nga ajo CD, duhet ta konfiguroni në Bios per te bërë Boot from CD/DVD...

  • Nese nuk dini si ta bëni këtë atehere ndiq udhëzimet e dhëna më poshtë:
   • Fute CD/DVD brenda ne CD-ROM...
   • Restarto kompjuterin...
   • Derisa eshte duke u ndezur shtyp F2 ( zakonisht ) ne tastier per tu futur ne Bios...
   • Shko ne menynë Boot -> Boot Device Priority dhe perzgjidh te parën CD/DVD...
   • Shtyp F10 dhe kompjuteri do ruaj ndryshimet e bera, do restartohet automatik dhe ne ekran do shfaqet "Press any key to boot from Cd" shtyp Enter dhe formatizmi do fillojë...

   2. Mirepo disa kompjuter e kane ndryshe caktimin e startimit nga CD/DVD... Per më shume adresohu ne linkun e meposhtëm:
   Code:
   http://www.hiren.info/pages/bios-boot-cdrom

  • ..:: CD permban keto aplikacione ::..

   Antivirusë
  • CWShredder 2.19
  • ComboFix
  • Dr.Web CureIt! Antivirus
  • GMER 1.0.15
  • Malwarebytes' Anti-Malware
  • Remove Fake Antivirus 1.66
  • RootkitRevealer 1.7.1
  • SmitFraudFix 2.424:
  • Spybot: Search & Destroy 1.6.2
  • SpywareBlaster 4.3
  • SuperAntispyware 4.41.1000

   Arkivuesit
  • 7-Zip
  • EasyUHA 1.0

   Veglat për Rikthim ( Backup )
  • COPYR.DMA Build013
  • Double Driver 3.0
  • Drive SnapShot 1.40
  • DriveImage XML 2.14
  • DriverBackup! 1.0.3
  • FastCopy 2.01
  • G4L Ghost 4 Linux 0.34a
  • GImageX 2.0.17
  • InfraRecorder 0.50
  • Partition Image
  • Partition Saving 3.80
  • Raw Copy 1.2
  • RegBak 1.0
  • SelfImage 1.2.1.
  • ShadowCopy 1.00
  • Smart Driver Backup 2.12
  • WhitSoft File Splitter 4.5a
  • XXClone 0.58.0

   Vegla për BIOS / CMOS
  • !BIOS 3.20
  • Award DMI Configuration Utility 2.43
  • BIOS Cracker 5.0
  • BIOS Utility 1.35.0
  • CMOS 0.93
  • DISKMAN4
  • Kill CMOS
  • UniFlash 1.40

   Shfletues / Menaxhuesit e fajllëve
  • 7-Zip File Manager
  • Dos Command Center 5.1
  • Dos Navigator 6.4.0
  • Explore2fs 1.08b
  • FastLynx 2.0
  • File Maven 3.5
  • File Wizard 1.35
  • Mini Windows 98
  • Mini Windows Xp
  • Opera Web Browser 9.27
  • Total Commander 7.55a
  • Volkov Commander 4.99

   Pastruesit ( Cleaners )
  • CCleaner 2.34.1200
  • CleanUp! 4.5.2
  • Data Shredder 1.0
  • Delete Doctor 2.2
  • MyUninstaller 1.66
  • SpaceMonger 1.4
  • WinDirStat 1.1.2.80

   Edituesit / Shfaqësit ( paraqitësit )
  • HxD 1.7.7.0
  • IrfanView 4.27
  • Picture Viewer 1.94
  • QuickView Pro 2.58
  • SumatraPDF 1.1


   Vegla per sistemimin e fajllëve
  • AlternateStreamView 1.15
  • EditBINI 1.01
  • FileDisk Mount Tool 25
  • NTFS Access 2.1
  • NTFS Dos 3.02
  • NTFS4Dos 1.9
  • NewSID 4.10
  • Virtual Floppy Drive 2.1

   Vegla për Hard Disk
  • Active Kill Disk 4.1.2393
  • Darik's Boot and Nuke (DBAN) 1.0.7
  • DiskView 2.4
  • ExcelStor's ESTest 4.50:
  • Fujitsu HDD Diagnostic Tool 7.00
  • Fujitsu IDE Low Level Format 1.0
  • Gateway GwScan 5.12:
  • HDAT2 4.
  • HDD Erase 4.0
  • Hard Disk Sentinel 1.00.5
  • IBM Hitachi Drive Fitness Test 4.16
  • IBM Hitachi Feature Tool 2.15
  • MHDD 4.6
  • Maxtor Low Level Formatter 1.1
  • Maxtor PowerMax 4.23
  • Maxtor amset utility 4.0
  • Samsung Disk Diagnose (SHDIAG) 1.28
  • Samsung ESTOOL 3.00g
  • Samsung HDD Utility(HUTIL) 2.10
  • SeaTools for Dos
  • SmartUDM 2.00
  • Toshiba Hard Disk Diagnostic 2.00b
  • ViVard 1.0
  • Victoria 3.33e and 3.52rus
  • Victoria 4.46
  • WDClear 1.30
  • Western Digital Data Lifeguard Tools 1.21
  • Western Digital Data Lifeguard Tools 11.2:
  • Western Digital Diagnostics (DLGDIAG) 5.04f

   MBR (Master Boot Record) Veglat
  • BellaVista 1.1.0.47
  • Boot Partition 2.60
  • BootFix Utility
  • BootICE 0.78
  • BootSect 6.0.6
  • DiskMan 4.2
  • Grub4Dos installer 1.1
  • HDHacker 1.4
  • MBR SAVE / RESTORE 2.1
  • MBR Utility 1.05
  • MBRTool 2.3.200
  • MBRWizard 3.0.65
  • MBRWork 1.08
  • MbrFix 1.3
  • MemDisk 4.02
  • PLoP Boot Manager 5.0.10
  • Smart Boot Manager 3.7.1
  • isolinux 4.02

   Veglat për Ms Dos
  • 1394 Firewire Support
  • ASUSTeK USB Driver 3
  • Interlnk support at COM1/LPT1
  • SATA Support
  • SCSI Support
  • USB CD-Rom Driver 1
  • Universal USB Driver 2


   Veglat për Rrjet ( Network )
  • Angry IP Scanner 2.21
  • CurrPorts 1.82
  • Network Password Recovery 1.24
  • PuTTY 0.60
  • SmartSniff 1.63
  • TCPView 3.02
  • XP TCP/IP Repair 1.0


   Optimizues
  • Defraggler 1.21.209
  • JkDefrag 3.36
  • NT Registry Optimizer 1.1j
  • PageDfrg 2.32

   Vegla tjera
  • Bulk Rename Utility 2.7.1.2
  • Fix NTLDR is missing
  • HBCD Customizer 1.3
  • Mini Linux: Recovery is Possible Linux (RIPLinux 10.7)
  • SearchMyFiles 1.50
  • Universal TCP/IP Network 6.5:

   Veglat për Particionim
  • Fat32 Formatter GUI 1.01
  • GParted Partition Editor 0.6.2
  • Partition Table Editor 8.0
  • Partition Wizard Home Edition 5.0
  • Ranish Partition Manager 2.44
  • SPecial Fdisk 2000.03v
  • Smart Fdisk 2.05
  • Super Fdisk 1.0
  • The Partition Resizer 1.3.4
  • USB Format Tool
  • eXtended Fdisk 0.9.3

   Veglat për rimëkëmbjen e Passwordeve
  • ATAPWD 1.2
  • Asterisk Logger 1.04
  • Autologon 3.0
  • Content Advisor Password Remover 1.01
  • IE PassView 1.20
  • Kon-Boot 1.1
  • LicenseCrawler 0.0.42
  • Mail PassView 1.65
  • MessenPass 1.30
  • NTPWD
  • Offline NT Password Changer
  • PST (Outlook) Password Recovery 1.12
  • Password Renew 1.1
  • PasswordFox 1.20
  • ProduKey 1.42
  • SniffPass 1.11
  • WinKeyFinder 1.73
  • WindowsGate 1.1
  • WirelessKeyView 1.34
  • XP Key Reader 2.7

   Veglat për korrektimin e Proceseve
  • Dependency Walker 2.2
  • IB Process Manager 1.04
  • OpenedFilesView 1.46
  • Pocket KillBox 2.0.0.978
  • Process Explorer 12.04
  • Process Monitor 2.91
  • ProcessActivityView 1.11
  • Unlocker 1.9.0

   Veglat për Rikthim ( Recovery )
  • DiskDigger 0.8.3.176
  • Partition Find and Mount 2.31
  • PartitionRecovery 1.0
  • PhotoRec 6.12b
  • Recuva 1.38.504
  • Restoration 3.2.13
  • Smart Partition Recovery 3.3
  • SoftPerfect File Recovery 1.2
  • TestDisk 6.12b
  • Unstoppable Copier 4.4


   Veglat për Registër
  • ERUNT 1.1j
  • Fix HDC
  • Glary Registry Repair 3.3.0.852
  • RegFromApp 1.21
  • RegScanner 1.82
  • RegShot 1.8.2
  • Registry Editor PE 0.9c
  • Registry Restore Wizard 1.0.4
  • Registry Viewer 4.2

   Veglat për Remote Control
  • TeamViewer 5.0.8703
  • TightVNC 2.0.2

   Veglat për Siguri
  • DiskCryptor 0.9
  • TrueCrypt 7.0

   Veglat për menaxhimin e Startup
  • Autoruns 10.02
  • HijackThis 2.0.4
  • Silent Runners Revision 61
  • Startup Control Panel 2.8
  • Startup Monitor 1.02

   Veglat për Informim rreth Sistemit
  • Astra 5.46
  • BlueScreenView 1.27
  • CPU Identification utility 1.18
  • CPU-Z 1.55
  • CTIA CPU Information 2.7
  • Drive Temperature 1.0
  • GPU-Z 0.4.4
  • HDTune 2.55
  • HWiNFO 5.5.0
  • Navratil Software System Information 0.60.38
  • PC Wizard 2010.1.94
  • PCI 32 Sniffer 1.4 (07-08-2010)
  • PCI and AGP info Tool
  • SIW 2010.7.14
  • Speccy 1.03.162
  • SysChk 2.46
  • System Analyser 5.3
  • USBDeview 1.75
  • UnknownDevices 1.4.20
  • Update Checker 1.037

   Vegla për testimin e punes se pjeseve te ndryshme te kompjuterit
  • Bart's Stuff Test 5.1.4
  • CPU/Video/Disk Performance Test 5.7- Disk Speed 1.0
  • H2testw 1.4
  • HDD Scan 3.3
  • IsMyLcdOK (Monitor Test) 1.02
  • MemTest 1.0
  • Memtest86+ 4.10
  • S&M Stress Test 1.9.1
  • System Speed Test 4.78
  • Test Hard Disk Drive 1.0
  • Video Memory Stress Test 1.7.116
  • Windows Memory Diagnostic

   Rregulluesit
  • Dial a Fix 0.60.0.24
  • Disable Autorun
  • Disable Compress Old Files
  • InstalledCodec 1.15
  • KeyTweak 2.3.0
  • Protect a Drive from Autorun Virus
  • RRT: Remove Restrictions Tool 3.0
  • RemoveWGA 1.2
  • ShellMenuNew 1.01
  • Show Hidden Devices
  • TweakUI 2.10
  • Ultimate Windows Tweaker 2.1
  • Write Protect USB Devices
  • Xp-AntiSpy 3.97.9

  Faqja zyrtare për shkarkim:
  Code:
  http://www.hirensbootcd.net/download.html
   
  albion65 dhe *VLORI* pëlqejnë postimin.
 2. VaLoN

  VaLoN Co-Founder Staff Member Administrator

  Postimet:
  841
  Pëlqimet:
  349
  Pikë nga trofetë:
  208
  Nje CD qe sipas mendimit tim qdo person qe punon si IT duhet ta kete ne bagazhin e tij. Ndersa per ata qe ende nuk jane ne njohuri te kesaj ateher ky postim nga CybeRnotic eshte mese i domosdoshem dhe shume i duhur.

  +rep
   
 3. P1xeL™

  P1xeL™ Anëtar

  Postimet:
  39
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Bro vertet je Cyber vetem vazhdo Postimet qe i ben i bem me shum mjeshtri dhe njihuri te lumt
  +Rep
   
 4. qeshu-ks

  qeshu-ks Anëtar

  Postimet:
  32
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Bravoooooo Bro
  Me Te verte Postim me vlere te madhe

  Te pergezoj per mundin dhe punen e bere

  Me Respekt
   
 5. best~boy

  best~boy Anëtar Aktiv

  Postimet:
  496
  Pëlqimet:
  2
  Pikë nga trofetë:
  18
  brv bro.. shum postim me vler jo vetem ky postim po te gjitha postimet i ke me vler te madhe :D vetem vazhdo te besh postime me vler si esht kjo :D next next next .. .. ..
   
 6. ditiniti

  ditiniti Anëtar

  Postimet:
  25
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  padyshim se CybeRnotic eshte njohes i mire i kompjuterit dhe pajisjeve te tij sepse per cdo problem qe shfaqet ai gjen ilac.
  Keshtu qe wettem vazhdo me aktivitetin tend.
   
 7. Doarti

  Doarti Anëtar Aktiv

  Postimet:
  177
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  +rep edhe nga un nje Shpjegim shum shum i mir pergezime cyBER.
   
 8. benitos

  benitos Anëtar

  Postimet:
  24
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  je numer 1,,,,,, brravo CubeRnotic
   
 9. Pleurat

  Pleurat Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,330
  Pëlqimet:
  585
  Pikë nga trofetë:
  343
  Me te vertet eshte nje cd e mrekullueshme,ka pasur shum probleme qe kam zgjidhur me kete cd gje qe jam i sigurt shumica qe e nuk e kan kete cd kan nderruar pjes hardwerike te kompjuterit.Dhe kjo CD ka pasur shum efekt ne kete gje e cila i zgjidh gjitha problemet vetem duhet te dish ta perdoresh ;)
   
 10. olti

  olti Anëtar Fillestar

  Postimet:
  98
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  bRO Shumm poStt me vLeer .... (Y)
   
 11. syla

  syla Anëtar Aktiv

  Postimet:
  402
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  sen i mir o ky e kom ne cd veq duhet me marr prap versionin ma tri
   
 12. ReY

  ReY Anëtar Aktiv

  Postimet:
  226
  Pëlqimet:
  3
  Pikë nga trofetë:
  18
  bravo (Y) postim me vler po em pelqen :)
   
 13. DoscodE

  DoscodE Anëtar Aktiv

  Postimet:
  166
  Pëlqimet:
  3
  Pikë nga trofetë:
  18
  Shum postim i madh osht ky njeri bravo per kit post dhe gjithsesi +rep
   
 14. tosi

  tosi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,205
  Pëlqimet:
  12
  Pikë nga trofetë:
  58
  hallall te koft
   
 15. AbSSoLuT

  AbSSoLuT Anëtar Fillestar

  Postimet:
  60
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  6
  Kam vite qe e perdor Hirensboot dhe kam 3 kopje ne canten e cd-ve.
   
 16. AbSSoLuT

  AbSSoLuT Anëtar Fillestar

  Postimet:
  60
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  6
  Ky versioni i ri sikur me jep probleme ndonjeher :S nuk me njef hdd e pc.... un perdor versionin 10....10.4 mos gabohem
   
 17. feridshaqiri

  feridshaqiri Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,277
  Pëlqimet:
  268
  Pikë nga trofetë:
  178
  Versioni 10.4 nuk eshte versioni me i ri !!

  Versioni me i ri i Hirens.BootCD eshte ky Hirens.BootCD.14.1

  Donlandoje kete e djeg ne CD dhe besoj qe te ban tek un super ban

  Code:
  http://www.hirensbootcd.org/download/

  N'krahasim me kete versionin qe e paske ti ky version ka shum ndryshime...
   
 18. tosi

  tosi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,205
  Pëlqimet:
  12
  Pikë nga trofetë:
  58
  postim me vlere te madhe .
   
 19. Donche-x

  Donche-x Anëtar i Njohur

  Postimet:
  702
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  38
  Hawer a mundesh me ket program me zgjidh problemin NTLDR is Missing?
  E kom pa tutorialin tend per kete problem po jom ka te pyes a e zgjidh edhe ket problem ky proigram Hirens ?
  Nese po ? tek cili opcion duhet te hy qe te zgjidh ket problem ?
   
 20. Valdrin Gashi

  Valdrin Gashi Anëtar i Njohur

  Postimet:
  715
  Pëlqimet:
  75
  Pikë nga trofetë:
  58
  Njëri nga Opcionet është edhe "Fix NTLDR is Missing"

  Në foto është një version më i vjetër , mirpo edhe te versionet e reja është ai opcion.
  [​IMG]
   

Shpërndaje faqen

Loading...