1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Hakohet ueb-faqja e RTK-së

Tema tek 'Biseda të Lira' e hapur nga Misteriozi, 5 Dhjetor 2018.

 1. Misteriozi

  Misteriozi Anëtari i muajit I

  Postimet:
  2,102
  Pëlqimet:
  250
  Pikë nga trofetë:
  153
  [​IMG]

  Faqja e Radio Televizionit Publik të Kosovës (RTK) është hakuar dhe është jashtë funksionit, ndërsa stafi është duke punuar që ta rikthejë atë.

  Njoftimi i RTK-së:
  Ju njoftojmë se Web-faqja e Radio Televizionit Publik të Kosovës www.rtklive.com është hakuar sot pas orës 01:00.


  Aktualisht Web-faqja e RTK-së është jashtë funksionit dhe stafi i angazhuar po punon që të rikthejë faqen www.rtklive.com në funksion.​

  Ende s’dihet se nga ka ardhur sulmi kibernetik i cili e ka nxjerrë jashtë funksionit faqen e RTK-së për disa orë.​

  Ju faleminderit për mirëkuptim


  RTK-ja
   
  Elion1, RexhepS dhe BlackEagle pëlqejnë postimin.
 2. BlackEagle

  BlackEagle Anëtar Aktiv

  Postimet:
  421
  Pëlqimet:
  145
  Pikë nga trofetë:
  43
  wow cloudflare didnt help at all!
   
 3. KastriotKoti

  KastriotKoti Anëtar i Njohur

  Postimet:
  570
  Pëlqimet:
  96
  Pikë nga trofetë:
  58
  Po hackohen edhe faqe me te medha e lere mo webfaqet shqiptare une mendoj qe niveli i sigurise te serverav ne kosove, shqiperi eshte teper i ulet ky osht fakt qe nga 2009 sa sulme ka pas te webfaqev shqiptare sepse ka mjaftu nje scanim per te gjet nje webfaqe me script wp apo joomla (nulled scripts) dhe me nje metod teper te leht script Symlink kan arrit me i mar shume databaza edhe me qit shume faqe hacked.. tmerr.
   
  BlackEagle pëlqen postimin.
 4. BlackEagle

  BlackEagle Anëtar Aktiv

  Postimet:
  421
  Pëlqimet:
  145
  Pikë nga trofetë:
  43
  qa po me ben me qesh eshte se ende nuk u rregullua tek une nuk hapet dot :D
   
 5. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,481
  Pëlqimet:
  2,073
  Pikë nga trofetë:
  448
  Qudi me gjith ato leshime, si paska qendru deri me tani pa u hakuar...
  Shum ju paska zgjat bile.
  Nese zgaboj ka 2 vite qe faqen e kan patur me leshime sigurie...
   
  BlackEagle pëlqen postimin.
 6. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,322
  Pëlqimet:
  783
  Pikë nga trofetë:
  343
  E paskan rregulluar.
   
 7. Misteriozi

  Misteriozi Anëtari i muajit I

  Postimet:
  2,102
  Pëlqimet:
  250
  Pikë nga trofetë:
  153
  Teper sigurin e kan te dobet , mendoj qe osht bo nga ana serbeve .
   
 8. Da Dimy

  Da Dimy Anëtar Aktiv

  Postimet:
  331
  Pëlqimet:
  74
  Pikë nga trofetë:
  38
  Me sa shihet ka pas provokim nga ana e serbeve, shkaku takses. Mendimi im ishte ky. Sidoqofte u rregullua.
   
  JetmirKs pëlqen postimin.
 9. BlackEagle

  BlackEagle Anëtar Aktiv

  Postimet:
  421
  Pëlqimet:
  145
  Pikë nga trofetë:
  43
  @admin me specifikisht cilat kan qen vulnerabilities qe ikan shrytzuar ta shoh se a ika ato dobesi webi im
  kjo ishte spektakulare por jo ne webin tend:d
   

Shpërndaje faqen

Loading...