1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Hakerët sulmojnë bankën në Kosovë

Tema tek 'Lajme nga itShqip' e hapur nga profesori, 24 Prill 2020.

 1. profesori

  profesori Anëtar i Njohur

  Postimet:
  517
  Pëlqimet:
  99
  Pikë nga trofetë:
  58
  “DopplePaymer” është grupi i hakerëve që ka sulmuar Bankën Ekonomike në Kosovë. Ky veprim i tyre ndodhi në fund të muajit shkurt.
  Indeksonline ka siguruar një listë me emra (po për shkak të sigurisë nuk i publikon identitetin) dhe shifrat e parave që ata kishin.
  Mësohet se nga ky hakim deri më tani janë publikuar mbi 70 gb të të dhënave të bankës.
  E rrezikshme nga të dhënat që keqpërdoren si pasoj e këtij hakimi mund të jenë; kartelat e klientëve janë të rrezikuara, pasi që online përmes xhirollogarive të tyre mund të bëhen pagesa të ndryshme.
  Ndryshe, Banka Ekonomike me qendër në Prishtinë operon me gjithsej 30 degë, të cilat ndahen në 7 rajone kryesore, brenda të cilave operojnë 23 nëndegë.
  Në vitin 2018, banka ka zhvendosur degët në Klinë, Hajvali dhe Drenas në objekte më moderne dhe ka rimodeluar degën e Prizrenit.

  Burim i Lajmit : indeksonline
   
  @science, Blerim R. dhe miraxh pëlqejnë postimin.
 2. @science

  @science Anëtar Aktiv

  Postimet:
  196
  Pëlqimet:
  75
  Pikë nga trofetë:
  38
  Qfar lloj sulmi ka qenë ? nga jashtë.. nga mbrenda, pastaj a thua qfar metode?
   
 3. profesori

  profesori Anëtar i Njohur

  Postimet:
  517
  Pëlqimet:
  99
  Pikë nga trofetë:
  58
  Nuk e din vllaqko veq e postava si lajm me lexu , po besoj qe n ket grup ka edhe shqiptar shume
   
 4. LorentK

  LorentK Anëtar Aktiv

  Postimet:
  274
  Pëlqimet:
  80
  Pikë nga trofetë:
  38
  ransomware attack
   
 5. lojrafati

  lojrafati Anëtar Aktiv

  Postimet:
  236
  Pëlqimet:
  73
  Pikë nga trofetë:
  38
  Jam kurioz te di pse bankat te cilat kane para nuk arrijne te parandalojne keto lloj sulmesh, edhe ne USA po e njejta histori edhe pse investojne miliona per sigurine
   
 6. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,902
  Pëlqimet:
  1,039
  Pikë nga trofetë:
  343
  Eshte politik me vete kjo. Keti duhen per te mbuluar disa vrima qe kane vjedhur vete shefat. Nje artikull interesant qe kam lexur në lidhje me vjedhjet e bankave Mesime Ekonomike nga nje grabitje
   
  Jack Fish, lojrafati, Grenzoo dhe 1 anëtarë tjetër pëlqejnë postimin.
 7. Jisan

  Jisan Anëtar Aktiv

  Postimet:
  116
  Pëlqimet:
  30
  Pikë nga trofetë:
  28
  ashtu degjova edhe un thon se kjo banka ka bo shperlajme parash e per ta mbulu ndodhi kjo
   
 8. lojrafati

  lojrafati Anëtar Aktiv

  Postimet:
  236
  Pëlqimet:
  73
  Pikë nga trofetë:
  38
  E lexova, interesant vertet
   

Shpërndaje faqen

Loading...