1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Hack The Box :: Penetration Testing Labs

Tema tek 'Siguria në përgjithësi' e hapur nga DEVILAL, 21 Maj 2020.

 1. DEVILAL

  DEVILAL Anëtar

  Postimet:
  41
  Pëlqimet:
  26
  Pikë nga trofetë:
  28
  Pershendetje ITShqip,

  deshta me nda me juve ket Platform tcilen mka pelqy shum, edhe e kaloj shumicen e kohes tlir

  Hackthebox.eu esht 1 "Capture The Flag" platform e cila mban "machines/boxes" the cilet sherbejn si kompjuter personal apo server qe mbajn websites ose applicatione te ndryshe.
  Qellimi i nje personi qe behet pjes e ksaj esht te thyej sigurin e atyre "boxes", dhe te mund te mari 2 "flags" brenda type 1 qe i takon nje user normal dhe tjetri qe i takon administratorit (root in linux ose system in windows)

  Normalisht per te vazhduar ne platform nevoiten skills si:
  Enumeration (pra mbledhja e sa me shum informacioni rreth target)
  Exploitation (menyra se si merr access te brendshem ne nje target)
  Privilege Escalation (Kalimi nga nje user normal me pak access tek ndonje user tjeter si root ose system qe kan me shum access)


  Per tu regjistruar ne platform nevoitet nje invite code i cili nuk esht met vertet nje invite code por duhet qe ta gjeni menyren se si ta merni ate vet.
  Krejt qka nevoitet esht pak aftesi ne Javascript, te cilen edhe ata qe skan fare aftesi me pak mundim mund ta kalojn dhe te regjistrohen
  link per tu regjistruar: https://www.hackthebox.eu/invite

  Gjithsesi platforma ka nje Starting Point, e cila mund ti ndihmoj fillestaret si te vazhdojn
  [​IMG]

  Ne platform ne kete koh jan 162 machines te cilat 20 jan falas dhe aktive dhe gjdo jav shtohet nje e re dhe largohet me e vjetra, pra nuk ka ndonje tutorial ose walkthrough available per to, nmnyr qe secili ti perfundoj ato vet
  [​IMG]

  Pastaj 2 jan nga retired qe secili ka access ne to dhe ka tutorials available (si ne youtube ashtu dhe ne platform)

  Po ashtu jan dhe rreth 140 retired te cilat mund te kesh access ne to nese paguan 10Euro muajin

  Per tutorials per retired machines mund ti gjeni ketu tcliat shpjegohen ne menyr te kjart
  https://www.youtube.com/channel/UCa6eh7gCkpPo5XXUDfygQQA

  Pervesh machines, ne platform ka edhe challenges ne tema te ndryshme si Web,Cryptografi, OSINT, etc.
  Gjithashtu Active Directory Labs te cilet me pages (70Euro setup + 20 per month)

  [​IMG]

  Per personat qe kan aftesi me te avancuara ka gjithashtu edhe firma te cilat publikojn kerkime per pun, nga te cilat disa pranojn edhe te punosh nga shtepia
  [​IMG]

  Perveq ketyre secili person qe regjistrohet mund te perfaqsoj shtetin e vet prej tclive edhe kosova e shqiperia jan ne list
  Tani per tani kosova esht ne vend te 71 ndersa shqiperia 43

  [​IMG]

  [​IMG]

  Users ndahen ne 7 Ranke:
  Noob >= 0% Active challenges/machines Ownership
  Script Kiddie > 5% Active challenges/machines Ownership
  Hacker > 20% Active challenges/machines Ownership
  Pro Hacker > 45% Active challenges/machines Ownership
  Elite Hacker > 70% Active challenges/machines Ownership
  Guru > 90% Active challenges/machines Ownership
  Omniscient = 100% Active challenges/machines Ownership

  dhe ne kete koh platforma ka me shum se 325K Users

  Ju ftoj qe secili qe esht i interesuar sado pak ne siguri dhe ne thyerjen e saj ta provoj ket platform, gjithashtu edhe nese jeni fillestar ka plot sene qe mund ti msoni ktu.

  Profili im tek platforma:
  [​IMG]

  Gjithashtu nqofse ka ndonje te interesuar mund tprovojm te hapim nje team (grup) sbashku dhe tmesojm nga njeri tjetri dhe normal tsynojm tfusim flamurin shqiptar ntop list
   
  boom3rang, olsi26431, ﴾.﴿ dhe 1 anëtarë tjetër pëlqejnë postimin.
 2. @science

  @science Anëtar Aktiv

  Postimet:
  133
  Pëlqimet:
  43
  Pikë nga trofetë:
  38
  Flm shume bro qe e postove.
   
  Last edited: 21 Maj 2020
  DEVILAL pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...