1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje GTX 750 2GB DDR5 po kam probleme ne dota2

Tema tek 'Kartela Grafike // Monitorë // Skenerë // Printerë' e hapur nga BurimSyla, 7 Shkurt 2017.

 1. BurimSyla

  BurimSyla Anëtar

  Postimet:
  11
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  kom pc core i5 750 the frafika gtx 750 me 6 pin connector
  mir por duke luajtur dota me nxihet ekrani duhet te dal nga loja me end task prej task manager
  deshta me dit qka asht problemi
  pinat e connetorit i kan 2 fije te verdha apo 12 rail
  dhe 3 fije te zeza minus a mund te me spjegoj najkush problemin
   
 2. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,500
  Pëlqimet:
  2,090
  Pikë nga trofetë:
  448
  Jep me shum info, per llojin e problemit, nese ke mundesi postoje dhe nje screenshot.

  Pastaj si sugjerim provoi keto gjera:

  1. Kur je duke luajtur lojra, a nxehet procesori, ose kartela grafike, dmth kontrolloji temperaturat e ketyre 2 pjeseve.
  2. Instaloi driverat e fundit, te karteles grafike.
  3. Mos ke problem me crack/update te lojes.

  Dhe a ndodh ky problem vetem ne Dota2 apo edhe ne lojrat tjera.

  Nese veq deshiron mi testu keto dy pjese, Prime95 eshte programi per ta testuar Procesorin, ndersa FurMark ose Unigine’s Valley jan programet per ti testuar kartelat grafike, per performansa, dhe me i kqyr temperaturat sa i kan gjat punes, dhe ne ate menyre e zbulon edhe problemin.
   
 3. BurimSyla

  BurimSyla Anëtar

  Postimet:
  11
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  E kam kontrolliar edhe procesorin edhe grafiken nuk nxehen
  Psh kur jom duke luantur cs:go me nxihet ekrani per 2 sec kthehet apet ne rregull ndodh shpesh te nxihet ka 2 seconda
  Kur jom duke luajtur dota me nxihet ekrani e ndegjoj lojen ne ndegjuse amo krejt zi nuk sho sen duhet me task manager me ja bo end task edhe me hy prap ne loj
  Kartelav grafike ju duhen 6 pin nga power supply une i perdor keto
  [​IMG]
  Siq shihet edhe ne foto vetem 2 fije nga 12v i ka 2 fije minus edhe ni fije 5v
  Pasi qe kam
  Lexuar pak per kartela grafike me duket se duhen 3 fije 12v edhe 3 fije minus nuk jom i sigurt
  Ndersa mu me
  Duket se keshtu duhet te jet
  [​IMG]
  Fijet e verdha jon 12v fijet e zeza jon minus
   
 4. arditkrasniqi

  arditkrasniqi Anëtar Aktiv

  Postimet:
  207
  Pëlqimet:
  6
  Pikë nga trofetë:
  18
  mendimi jem osht, trafen e ki te vogel.
  trafa duhet me pas 8pinshin e vet jo me convertera ;)
  tnjejtin problem e ka pas 1 shok dej sa ja qiti 1 psu tmadhe bashk me 8pinsh
   
 5. BurimSyla

  BurimSyla Anëtar

  Postimet:
  11
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  Te nje pc e kom 1000w power supply
   
 6. edy007

  edy007 Anëtari i muajit IV

  Postimet:
  1,884
  Pëlqimet:
  180
  Pikë nga trofetë:
  108
  Pershendetje,

  Mendoj qe problemi eshte tek Kartela Grafike,

  Kam pas nje problem diqka te ngjashum, kur e startojsha lojen, ekrani u bejke zi ndersa zeri i lojes u ndegjojke, karela ka qene 512MB.

  Kur e kam ndrru e kam vendos nje 1GB, ka funksionu pastaj pa problem...
   

Shpërndaje faqen

Loading...