1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Problem i Zgjidhur Google Analytics ne Instant Article

Tema tek 'Shpenzime dhe Përfitime' e hapur nga Kryefaqja, 27 Janar 2018.

 1. Kryefaqja

  Kryefaqja Anëtar Aktiv

  Postimet:
  202
  Pëlqimet:
  37
  Pikë nga trofetë:
  28
  Pershendetje!

  Kush e din qysh mundem te vendose Google Analytics ne Instant Article ?

  A po ndonje analytics tjeter qe tregon per vizitor ne kohe reale!

  Ju faleminderit!
   
 2. Best Answer:
  Post #11 by VaLoN, 29 Janar 2018
 3. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,483
  Pëlqimet:
  2,073
  Pikë nga trofetë:
  448
 4. Kryefaqja

  Kryefaqja Anëtar Aktiv

  Postimet:
  202
  Pëlqimet:
  37
  Pikë nga trofetë:
  28
  Pershendetje, e kam provu kete po vetem vizitat jasht instant i numrojke e te instant articles jo :(
   
 5. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,483
  Pëlqimet:
  2,073
  Pikë nga trofetë:
  448
  Mos je gabim, sepse tek une gjithcka eshte ne rregull, dhe i njeh edhe vizitat e instantit.
   
 6. Albozr

  Albozr Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,243
  Pëlqimet:
  234
  Pikë nga trofetë:
  93
  bere at qe te ka thene antari me lart 100% te funksionon nese nuk din pm ta rregullojm
   
 7. Kryefaqja

  Kryefaqja Anëtar Aktiv

  Postimet:
  202
  Pëlqimet:
  37
  Pikë nga trofetë:
  28
 8. DailyTeCh

  DailyTeCh Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,807
  Pëlqimet:
  228
  Pikë nga trofetë:
  83
 9. DailyTeCh

  DailyTeCh Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,807
  Pëlqimet:
  228
  Pikë nga trofetë:
  83
  Cka ka dallim nese e vendosi te widgets dhe jo te plugin instant articles, nuk u numron vizitat apo cfar..
   
 10. Kryefaqja

  Kryefaqja Anëtar Aktiv

  Postimet:
  202
  Pëlqimet:
  37
  Pikë nga trofetë:
  28
  Jo, nese vendoset tek widgets nuk numrohen vizitat nga instant article.
   
  DailyTeCh pëlqen postimin.
 11. DailyTeCh

  DailyTeCh Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,807
  Pëlqimet:
  228
  Pikë nga trofetë:
  83
  Ket se pasna dite ka koh qe ashtu e perdor dhe numeroj vizitat..
   
 12. VaLoN

  VaLoN Co-Founder Staff Member Administrator

  Postimet:
  843
  Pëlqimet:
  346
  Pikë nga trofetë:
  208
  Best Answer
  Vendose keshtu kete kod aty ku ka thene boomeangu, vetem zevendesoje 'UA-********-*' me kodin e analytics tendit:

  Code:
  <script>
   (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){
   (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),
   m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)
   })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga');
   ga('create', 'UA-********-*', 'auto');
   ga('require', 'displayfeatures');
   ga('set', 'campaignSource', 'Facebook');
   ga('set', 'campaignMedium', 'Social Instant Article');
   ga('set', 'title', 'IA - '+ia_document.title);
   ga('send', 'pageview');
  </script>
  Nese te duhet edhe me vendos per Alexa, athere vetem ja shton edhe kete kod menjehere pas </script>, por mos harru as ketu me zevendesu me domain dhe account tendin:

  Code:
  <script type="text/javascript">
  _atrk_opts = { atrk_acct:"/*************", domain:"domejniyt.com",dynamic: true};
  (function() { var as = document.createElement('script'); as.type = 'text/javascript'; as.async = true; as.src = "https://d31qbv1cthcecs.cloudfront.net/atrk.js"; var s = document.getElementsByTagName('script')[0];s.parentNode.insertBefore(as, s); })();
  </script>
   
  Kryefaqja dhe DailyTeCh pëlqejnë postimin.
 13. DailyTeCh

  DailyTeCh Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,807
  Pëlqimet:
  228
  Pikë nga trofetë:
  83
  Ky script ti tregon vizitat edhe ne whos.amung,us
   
 14. VaLoN

  VaLoN Co-Founder Staff Member Administrator

  Postimet:
  843
  Pëlqimet:
  346
  Pikë nga trofetë:
  208
  I pari eshte per Google Analytics, ndersa i dyti per Alexa.com. Nuk ka asgje brenda ne kod per kete qe thua ti.
   
 15. DailyTeCh

  DailyTeCh Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,807
  Pëlqimet:
  228
  Pikë nga trofetë:
  83
  Te parin e vendosa te plugin instant article,po ne web s`me del dicka qe te shoh vizitat.. apo duhet mej percjel ne google analityc
   
 16. DailyTeCh

  DailyTeCh Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,807
  Pëlqimet:
  228
  Pikë nga trofetë:
  83
  Un du keshtu ti shoh vizitat ne web , po kur vendos ket code te instant article plugin me nxjerr error HTML.. a keshtu me vendos ne widgets i lexon por me sa e pash nga widgets vizitat nga instant nuk ti tregon apo jam gabim..
  [​IMG]
   
 17. VaLoN

  VaLoN Co-Founder Staff Member Administrator

  Postimet:
  843
  Pëlqimet:
  346
  Pikë nga trofetë:
  208
  Normal te Google Analytics duhet. Shkon tek Realtime pastaj Content dhe aty e sheh cilat lajme jane ty u lexu, cdo artikull qe eshte ty u lexu nga instant para Page Title i shkruan IA - qe dmth Instant Article. Pra me kodin qe e kam paraqit ma nalt i klasifikon te gjithe artikujt me instant. Pra edhe tek RealTime pastaj Traffic Sources mundesh me pa sa artikuj jane Instant sa jane normal nga FB (social) etj.
   
  DailyTeCh pëlqen postimin.
 18. DailyTeCh

  DailyTeCh Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,807
  Pëlqimet:
  228
  Pikë nga trofetë:
  83
  Don te thot ki link qe nuk e ka para titullit IE nuk esht instnat...
  [​IMG]
   
 19. VaLoN

  VaLoN Co-Founder Staff Member Administrator

  Postimet:
  843
  Pëlqimet:
  346
  Pikë nga trofetë:
  208
  Ata qe e kane IA - dmth lexuesit jane ne instant ty lexu, ata qe se kane jane ty lexu keshtu normal ne uebfaqe tenden.
   
  DailyTeCh pëlqen postimin.
 20. Kryefaqja

  Kryefaqja Anëtar Aktiv

  Postimet:
  202
  Pëlqimet:
  37
  Pikë nga trofetë:
  28
  Kjo funksionoj per mrekulli! Faleminderit shume Valon! :)
   
 21. Doresa

  Doresa Anëtar Fillestar

  Postimet:
  52
  Pëlqimet:
  5
  Pikë nga trofetë:
  8
  DailyTeCh pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...