1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
    Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Gjuhet me te kerkuara ne Kosov

Tema tek 'Njoftimet, Komentet dhe Sugjerimet në itShqip' e hapur nga bahrudin, 2 Prill 2018.

1. bahrudin

bahrudin Anëtar Aktiv

Postimet:
    165
    Pëlqimet:
    9
    Pikë nga trofetë:
    28
    Pershendetje Maniak te ITShqip shpresoi qe jeni mire !
    Dashta me ju pyt ne Kosov, cilet nga gjuhet e programimit jane me te kerkuara dhe ja vlen me i ndejk kurset dhe tutorialat, mendoi qe ja vlen per nga pagesa.

2. boom3rang

boom3rang Ninja Staff Member Administrator

Postimet:
    4,291
    Pëlqimet:
    1,800
    Pikë nga trofetë:
    348
    BlackEagle pëlqen postimin.
  3. beharluu

beharluu Anëtar i Njohur

Postimet:
    568
    Pëlqimet:
    148
    Pikë nga trofetë:
    88
    Gjdo gjuh programuese duhesh me msu se krejt te nevoiten mirpo pa kalu ngaa html css js stkisha preferu me shku direkt ne java apo c++ ose c#
    Shum mir e ceku administratori ku ju duheni me e percjell trendin botror jo ate se qfar po kerkohet ne kosov per arsye se ne kosov per momentin mendoj se jemi mir me top librarit gjuhet programuse ne hap me boten vetem behu pjes e komunitetit programereve dhe do te jesh ne rregull

4. Enkelejd

Enkelejd Anëtar

Postimet:
    9
    Pëlqimet:
    4
    Pikë nga trofetë:
    3
    Mirëmbrëma.
    C# , Pithon, C++ etj.....janë pak a shumë të njëjta (Gjuhë të nivelit të II ose Object-oriented) . Me këto gjuhë mund të bësh ç'të duash. MËSO VETËM 1 NGA KËTO GJUHË shumë mirë dhe do të shikosh që janë pothuajse e njëjta gjë.
    Java&co , html ,css, js , PHP etj... (user interface ), MySQL ose DB, etj...(database) dhe Apache etj... (client-server) Këto gjuhë janë kryesisht WebOriented
    Ka dhe programime speciale , në nivel makine, gati direkt me kodin binar (0,1) . Këto programe quhen ASSEMBLER. Janë të kërkuar shumë nga industria kudo në botë ... Mirë do të ishte të dish pak anglisht , por gjithësi nuk është thelbësore .
    Këshilla më e mirë :
    1) filloni të programoni në grup 2-3 veta dhe pastaj secili do të marri rrugën e tij :). Po nuk gjete shokë , fillo edhe vetëm.
    2) Specializohu secili VETËM në 1 program. SEPSE me çdo program mund të realizosh gjithçka....

Meqënëse po fillon nga e para instalo Linux në kompjuterin tënd dhe fillo c++ ose kush te pëlqen më shumë.
    Urime dhe shpërndaje edhe më të rinjve :)
    Tung

5. urankajtazi

urankajtazi Anëtar me Përvoj

Postimet:
    1,016
    Pëlqimet:
    488
    Pikë nga trofetë:
    178
    1. Python me C++ e C# nga ana sintaksore nuk jane aspak te njejta.
    2. Java dhe PHP nuk jane per User Interface, me shum jane per logjik/backend
    3. Programimi binar KA QENE i kerkuar nga industria
    4. Anglishtja ESHTE thelbesore
    5. Me mire fillo programimin vet dhe pastaj integrohu ne grup.
    6. Nuk ke hiq nevoj me instalu Linux per me fillu programimin se veq ja komplikon punt vetit (normal nese nuk ke njohuri ne linux).

gudbaj

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk

BlackEagle pëlqen postimin.
  6. besnikpiliqi

besnikpiliqi Anëtar

Postimet:
    1
    Pëlqimet:
    1
    Pikë nga trofetë:
    1
    Ne fakultete shumica i mesojn c ose c++ e kshtu me radh por ne esenc ato qe jan ne trend ne bot jane.. php, sql, javascript, jquery, css, html, me gjith keta permbledhen e gjith programimi por normal nese deshiron te behesh ekspert i nje lloji ateher mir eshte te fecusohesh me nje lloj programimi,por gjithsesi nese deshiron te jesh i kompletum duhesh tu zoterosh se paku keto,..jan edhe disa lloje framework tjera qe jan deri diku ne trend siq jane: nodejs, laravel i php, bootstrap, symfony, keta jan shum te mir,po ti tregoj keta se une per vete i kam zgjedh keta dhe gjithashtu dhe une jam deri diku njefare programeri ne keto gjuhe normal i kam mesuar vet jo nga shkolla dhe mendoj se do te ishte mir te kesh dikend ne krah per ndonje projekt,une e kam nje projekt qe jam duke e ndertuar tani por kete dua ta perfundoj vet te jem 100% shef

The.Dictator.VR pëlqen postimin.
  7. The.Dictator.VR

The.Dictator.VR Anëtar Fillestar

Postimet:
    59
    Pëlqimet:
    33
    Pikë nga trofetë:
    18
    Njejtin mendim e kom edhe un zgjedhjen e njejt e kom ba edhe kom sukses edhe kom avancu shum me kto , ni kshill jau kisha jep ma trive nuk o veq me lexu edhe me pa ashtu nuk msohet nese nuk e praktikoni qata qe e lexoni nese nuk filloni me nis projekte prej mat vogles tu avancu me mat mdhaja nuk besoj qe keni me pas sukses tmadh edhe gjithashtu nuk msohet per 1 dit asnjo prej gjuhve se kom pa qe do e nisin po mas ni kohe tshkurt thojn le se spoma rrok at her dine kto nuk jon per demela ...

Shpërndaje faqen

Loading...