1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Gjuhet me te kerkuara ne Kosov

Tema tek 'Njoftimet, Komentet dhe Sugjerimet në itShqip' e hapur nga bahrudin, 2 Prill 2018.

 1. bahrudin

  bahrudin Anëtar Aktiv

  Postimet:
  165
  Pëlqimet:
  9
  Pikë nga trofetë:
  28
  Pershendetje Maniak te ITShqip shpresoi qe jeni mire !
  Dashta me ju pyt ne Kosov, cilet nga gjuhet e programimit jane me te kerkuara dhe ja vlen me i ndejk kurset dhe tutorialat, mendoi qe ja vlen per nga pagesa.
   
 2. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,345
  Pëlqimet:
  1,893
  Pikë nga trofetë:
  348
  BlackEagle pëlqen postimin.
 3. beharluu

  beharluu Anëtar i Njohur

  Postimet:
  586
  Pëlqimet:
  155
  Pikë nga trofetë:
  88
  Gjdo gjuh programuese duhesh me msu se krejt te nevoiten mirpo pa kalu ngaa html css js stkisha preferu me shku direkt ne java apo c++ ose c#
  Shum mir e ceku administratori ku ju duheni me e percjell trendin botror jo ate se qfar po kerkohet ne kosov per arsye se ne kosov per momentin mendoj se jemi mir me top librarit gjuhet programuse ne hap me boten vetem behu pjes e komunitetit programereve dhe do te jesh ne rregull
   
 4. Enkelejd

  Enkelejd Anëtar

  Postimet:
  9
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  3
  Mirëmbrëma.
  C# , Pithon, C++ etj.....janë pak a shumë të njëjta (Gjuhë të nivelit të II ose Object-oriented) . Me këto gjuhë mund të bësh ç'të duash. MËSO VETËM 1 NGA KËTO GJUHË shumë mirë dhe do të shikosh që janë pothuajse e njëjta gjë.
  Java&co , html ,css, js , PHP etj... (user interface ), MySQL ose DB, etj...(database) dhe Apache etj... (client-server) Këto gjuhë janë kryesisht WebOriented
  Ka dhe programime speciale , në nivel makine, gati direkt me kodin binar (0,1) . Këto programe quhen ASSEMBLER. Janë të kërkuar shumë nga industria kudo në botë ... Mirë do të ishte të dish pak anglisht , por gjithësi nuk është thelbësore .
  Këshilla më e mirë :
  1) filloni të programoni në grup 2-3 veta dhe pastaj secili do të marri rrugën e tij :). Po nuk gjete shokë , fillo edhe vetëm.
  2) Specializohu secili VETËM në 1 program. SEPSE me çdo program mund të realizosh gjithçka....

  Meqënëse po fillon nga e para instalo Linux në kompjuterin tënd dhe fillo c++ ose kush te pëlqen më shumë.
  Urime dhe shpërndaje edhe më të rinjve :)
  Tung
   
 5. urankajtazi

  urankajtazi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,030
  Pëlqimet:
  501
  Pikë nga trofetë:
  208
  1. Python me C++ e C# nga ana sintaksore nuk jane aspak te njejta.
  2. Java dhe PHP nuk jane per User Interface, me shum jane per logjik/backend
  3. Programimi binar KA QENE i kerkuar nga industria
  4. Anglishtja ESHTE thelbesore
  5. Me mire fillo programimin vet dhe pastaj integrohu ne grup.
  6. Nuk ke hiq nevoj me instalu Linux per me fillu programimin se veq ja komplikon punt vetit (normal nese nuk ke njohuri ne linux).  gudbaj

  Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
   
  Tigerman dhe BlackEagle pëlqejnë postimin.
 6. besnikpiliqi

  besnikpiliqi Anëtar

  Postimet:
  1
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  1
  Ne fakultete shumica i mesojn c ose c++ e kshtu me radh por ne esenc ato qe jan ne trend ne bot jane.. php, sql, javascript, jquery, css, html, me gjith keta permbledhen e gjith programimi por normal nese deshiron te behesh ekspert i nje lloji ateher mir eshte te fecusohesh me nje lloj programimi,por gjithsesi nese deshiron te jesh i kompletum duhesh tu zoterosh se paku keto,..jan edhe disa lloje framework tjera qe jan deri diku ne trend siq jane: nodejs, laravel i php, bootstrap, symfony, keta jan shum te mir,po ti tregoj keta se une per vete i kam zgjedh keta dhe gjithashtu dhe une jam deri diku njefare programeri ne keto gjuhe normal i kam mesuar vet jo nga shkolla dhe mendoj se do te ishte mir te kesh dikend ne krah per ndonje projekt,une e kam nje projekt qe jam duke e ndertuar tani por kete dua ta perfundoj vet te jem 100% shef
   
  The.Dictator.VR pëlqen postimin.
 7. The.Dictator.VR

  The.Dictator.VR Anëtar Aktiv

  Postimet:
  109
  Pëlqimet:
  117
  Pikë nga trofetë:
  43
  Njejtin mendim e kom edhe un zgjedhjen e njejt e kom ba edhe kom sukses edhe kom avancu shum me kto , ni kshill jau kisha jep ma trive nuk o veq me lexu edhe me pa ashtu nuk msohet nese nuk e praktikoni qata qe e lexoni nese nuk filloni me nis projekte prej mat vogles tu avancu me mat mdhaja nuk besoj qe keni me pas sukses tmadh edhe gjithashtu nuk msohet per 1 dit asnjo prej gjuhve se kom pa qe do e nisin po mas ni kohe tshkurt thojn le se spoma rrok at her dine kto nuk jon per demela ...
   
 8. flamurzenelaj

  flamurzenelaj Anëtar

  Postimet:
  1
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  Pershendetje!
  Ku mundem me e msu nje gjuhe programuse online. A ekzistojn webfaqe te tilla ku mundesh me msu gjuhe programuse.
   
 9. DEVILAL

  DEVILAL Anëtar

  Postimet:
  32
  Pëlqimet:
  18
  Pikë nga trofetë:
  18
  vetem kerko ngoogle learn (emri i gjuhes) dhe ki me qindra faqe
  disa nga to : https://www.codecademy.com/ , https://www.udemy.com/ ( munesh me mar me kupona kurse falas), ne shqip : https://www.mesophp.com/ (kujdes me funksjonet per sql pasi kan sql injection ) etj...
   
  flamurzenelaj dhe @science pëlqejnë postimin.
 10. KMN

  KMN Anëtar Aktiv

  Postimet:
  156
  Pëlqimet:
  50
  Pikë nga trofetë:
  28
  Se pari meso HTML CSS JS Keto jane themelore dhe jane me te lehta per te mesuar , pastaj nese i meson mir html css js at her mund te kalosh ne php mysql te cilat lypen me shume ne kosove dhe vendet e jashtme . por ne qoft se deshiron te krijosh desktop aplikacione (GUI) , android,IOS aplikacione at her meso java , C, kurse per krijimin e lojrave te ndryshme te nevojiten gjuhet si :Javascript , C++ dhe Python
   
 11. dr_iton

  dr_iton MSc. Inxhinier i Softuerit Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,293
  Pëlqimet:
  311
  Pikë nga trofetë:
  203
  Po jap edhe unë një mendim timin.
  Sa i përket gjuhëve programore, sipas mendimit tim je kah orientohesh gabimisht sepse nuk ka rëndësi se cilën gjuhë e mëson. Rëndësi ka qëllimi që don me e arritë, pra, thënë shkurt, gjuha programore është vetëm një vegël që ti e përdor për të arritur deri tek qëllimi i caktuar.
  Unë të kisha rekomanduar që të mësosh që të jeshë kreativ dhe të dish të bësh abstrahimin (kthimi i objekteve reale në objekte kodi).
  Mos harro se për të krijuar diçka nuk varet vetëm nga ana e jote, por edhe nga disa kushte tjera që duhet të kalosh nëpër faza (etapa) për zhvillim të ndonjë programi (softueri).
  Së fundmi, mësoje atë gjuhë programore që ty të duket më e lehta dhe më profitabile si në aspektin profesional ashtu edhe në atë financiar.

  Përshëndetje.
   
 12. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  895
  Pëlqimet:
  209
  Pikë nga trofetë:
  73
  per cfare e ke fjalen kur flet qe "3. Programimi binar KA QENE i kerkuar nga industria" per cfare epoke e ke fjalen?
   
 13. urankajtazi

  urankajtazi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,030
  Pëlqimet:
  501
  Pikë nga trofetë:
  208
  me te then te drjeten sdi as vet pse kam komentu :)

  afaik ne fillim eshte dashur qe te programohet me 01, e kam fjalen para se me eksistu ndonje gjuhe e larte programuese.
   
  @science pëlqen postimin.
 14. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  895
  Pëlqimet:
  209
  Pikë nga trofetë:
  73
  A ok jo kot thash se ka degjuar per nje kohe dmth ne fillim kur programent u shkruanin neper karta (si nje barcode) mendoja qe e kishe llafen per ket ose thash ka pas ndonje metod tjeter.
   

Shpërndaje faqen

Loading...