1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Gjuhe Programuese per Android, iOS, Iphone development

Tema tek 'Programim' e hapur nga Gjer.g, 8 Dhjetor 2016.

 1. Gjer.g

  Gjer.g Anëtar Aktiv

  Postimet:
  121
  Pëlqimet:
  84
  Pikë nga trofetë:
  43
  Pasi qe po shikoj shume te interesuar ne krijimin e app per iOS, Android dhe iphone ( apple ) vendosa te postoj disa informacione shume te vlefshme .

  JAVA - 1st

  Java eshte njera nga gjuhet programuese me te perdora me rreth 9 milion programer nga e gjith bota. Eshte object-oriented , sintaks te lehte dhe nuk eshte e veshtire per tu lexuar .
  • Mund te krijosh app qe eshte mund te perdoren ne shume platforma ( pothuajse te gjitha )
  • Ka shume librari qe jan open-source te krijuara per te zgjeruar gjuhen dhe per te shtuar sherbime te reja.
  • Ka mbeshtetje ( support ) te madhe prej komunitetit.
  • Ka IDE ( Integrated Development Environment ) te fuqishme qe redukton errors
  Qfare te duhet ?
  • Te instalosh IDE ( Me te perdorurat jane Eclipse dhe Android Studio )
  • Te instalosh SDK ( Android Software Development Kit )
  Tutoriale per te mesuar :

  SWIFT - 2st

  SWIFT eshte nje gjuhe programuese e fokusuar vetem ne platformat iOS. Deri me tani iOS apps jane shkruar ne ojective-c dhe tani me SWIFT qe eshte krijuar nga apple me qellim qe te bejj me te lehte krijimin e Apps per iOS me SWIFT sesa me objective-c . Pasiqe SWIFT eshte prej apple ku i dihet me von do behet edhe me e famshme.
  • Form e thjeshtezuar e objective-c
  • Ka sintaks te lehte dhe redukton errors
  • Me siguri dhe e ardhmja e Apple Development
  Qfar te duhet ?
  • Mac OS X Mavericks (10.9+).
  • Te installosh XCode 7 IDE (Integrated Development Environment ) .
  Tutoriale per ta mesuar:
   
  rockstar, urankajtazi dhe Zyklon pëlqejnë postimin.
 2. Zyklon

  Zyklon Bitcoiner

  Postimet:
  3,500
  Pëlqimet:
  344
  Pikë nga trofetë:
  253
  Ka ndonje alternative qe te programohet per iOS por kur nuk kemi Mac OS, pra nodnje mundesi te instalohet Mac OS me VMware, me duket qe eshte pak e komplikuar ?
   
 3. Gjer.g

  Gjer.g Anëtar Aktiv

  Postimet:
  121
  Pëlqimet:
  84
  Pikë nga trofetë:
  43
  Problem esht, edhe nese e gjen nje zgjidhje prap ska me qen interesant sepse SWIFT eshte krijuar enkas per iOS edhe Mac ti nese ski 1 per me testu kode etc ka mu tu hek interesimi. Nkit rast tkisha thon ma mir nisu per Java . Nese je i interesum per iphone nisu per objective-c
  IBM Swift Sandbox e gjeta online .
   
 4. Leotrin

  Leotrin Anëtar

  Postimet:
  27
  Pëlqimet:
  2
  Pikë nga trofetë:
  13
  iOS apps gjithashtu mund te programojsh edhe ne Windows me Xamarin Studio (C#), mund te krijojsh edhe cross platform app, kodi burimor te perdoret edhe per Android edhe iOS.

  https://www.xamarin.com/
  EDX Kurs
   
  Gjer.g pëlqen postimin.
 5. Gjer.g

  Gjer.g Anëtar Aktiv

  Postimet:
  121
  Pëlqimet:
  84
  Pikë nga trofetë:
  43
  E kam cekur SWIFT per arsye qe eshte gjuh programuese e krijuar nga Apple per qellim qe ta bej iOS Development me leht, C# esht e mir gjithashtu :)
   

Shpërndaje faqen

Loading...