1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Gjithcka rreth Bitcoin

Tema tek 'Bitcoin' e hapur nga Albcrypto, 1 Mars 2017.

 1. phoenix

  phoenix Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,549
  Pëlqimet:
  636
  Pikë nga trofetë:
  243
  Na spjego proceduren si instalohen mining hardwares dhe si fitohet me mir nga to , nese ki pervoj ne ket ? sepse un jam shum i interesum me i ble disa mining ne ks.
   
 2. Astritii

  Astritii Anëtar Aktiv

  Postimet:
  158
  Pëlqimet:
  35
  Pikë nga trofetë:
  28
  1. Te nevojitet nje Antminer S9 - 14 TH/s , me nje power supply dhe kabell qe gjithesejt kushton 2600$ pa perfshi doganen, nese ata te kompanise ta shkrujne si gift qe mos me pagu per to ose ja qesin nje çmim 100$ e per 100$ pagun dogane e tvsh. Te nevojitet nje laptop ose pc, qe duhet me qene edhe ai ndezun 24 ore 7 dite ne jave. Ne pakon e Antminer e ka shfletuesin se qysh konfigurohet dhe vihet ne funksion. Une ty te pash qe ti kishe bugjet kogja shume, para se me investu po ti tregoj disa gjera.
  [​IMG]

  Nese i kam dhene te dhenat e sakta nje Antminer S9 e ka fuqine 14 TH/s ose 14,000 GH/s , Power (Watts) 1323 , Power Cost 0.10 $ per kWh dhe se paku 5% Pool Fees , tek kjo Bitcoin Difficulty rritet çdo 2016 Block ose mbas 12 dite, ndersa nje Block kur te behet mining sjell 12.5 BTC . Keshtu qe me bo vet mining eshte e pamundur pasi duhet me prit 1636.07 dite dhe nuk gjene asnje block per te bere mining e per kete arsye duhet te kyqesh te ndonje pool e ata e kane fuqine e madhe pasi mijera persona nga gjithe bota i kane te kyqyr Antiminer S9 ose tjera gjithesecili ne qat pool ndersa fitimi shperndahet tek te gjithe simbas fuqise qe ke dhe plus te ndal fee po keshtu funksionon.

  Qysh po e shoh une fitimi mujor pe qet 183.46$ ose vjetor 2232.05$ .
  Po le te shiqojme prej tash mbas 12 dite Bitcoin Difficulty rritet prej 460769358090.71400000 ne 481420705880.00000000 dhe siç po na del fitimi.
  [​IMG]

  Po mbas 3 viteve Block Reward do te pergjysemohet ose fitimi prej 12.5 BTC ne 6.25 BTC le te shiqojme si do te jete fitmi, pa mos ditur se sa do te jete Bitcoin Difficulty
  [​IMG]

  Shpresoj qe te kam ndihmuar sado pak, qe ka dikush tjeter me shume info ose te permisoje ndonje gje , eshte i lire te shtoj me shume informacione.

  Gjithe te mirat,
  Astriti
   
  Universal dhe phoenix pëlqejnë postimin.
 3. Fidannnn

  Fidannnn Anëtar

  Postimet:
  28
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  3
  ku muj me shkarku une programin a mundeni mem tregu ?
   
 4. Lekosta

  Lekosta Anëtar Aktiv

  Postimet:
  467
  Pëlqimet:
  138
  Pikë nga trofetë:
  43
  qaq ta lodh koompjuter sa mendja sta mer,sia vlen
   
  Fidannnn pëlqen postimin.
 5. Fidannnn

  Fidannnn Anëtar

  Postimet:
  28
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  3
  Po ku mujj me marr a mun ma dergo linkun
   
 6. DarKr0x

  DarKr0x Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,451
  Pëlqimet:
  1,081
  Pikë nga trofetë:
  358
  Eshte si te thuash nuk di te perdor pc, si te bej 1000$ dita online.

  Per te bere mine btc duhet te kesh pajisje (hardware) me fuqi te larte qe nuk krahason me pc dhe sikur super procesor te kesh.
   
 7. M.L

  M.L Anëtar i Njohur

  Postimet:
  786
  Pëlqimet:
  108
  Pikë nga trofetë:
  73
  Flm shum per ket tuto, kam nje pytje.
  Per qka sherbejn amazon gift card ?
   
 8. Blerim R.

  Blerim R. Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  7,256
  Pëlqimet:
  1,266
  Pikë nga trofetë:
  358
  Tema bartet tek sektori "Bitcoin" dhe behet ngjitese.
   
 9. Pjeter.B

  Pjeter.B Anëtar Aktiv

  Postimet:
  331
  Pëlqimet:
  250
  Pikë nga trofetë:
  53
  Amazon gift card shermbejn per blerje , vet fjala gift card , tregon se osht dhurate

  Shembulli ma i miri , do mi dhuru dikuj pare ose diqka per me ble ne amazon
  Ti veq e blen 1 gift card me 1 vlere te caktune , edhe permes saj personi ne fjal mundet me ble , pa pas nevoje me pagu ma $.
   
 10. NANO

  NANO Anëtar Aktiv

  Postimet:
  452
  Pëlqimet:
  162
  Pikë nga trofetë:
  53
  Shkojme .... :D:D:D:D
   

Shpërndaje faqen

Loading...