1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
    Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Gjetja e Driver-ave (Thjeshte dhe lehte)

Tema tek 'Mësimet e Përzgjedhura' e hapur nga Fannol Gashi, 22 Tetor 2012.

1. cMs

cMs Anëtar Aktiv

Postimet:
    179
    Pëlqimet:
    0
    Pikë nga trofetë:
    0
    u kry e kuptova tash qysh tek , faleminderit per kta .

2. ZeroCooL!

ZeroCooL! Anëtar Legjendë

Postimet:
    2,863
    Pëlqimet:
    1
    Pikë nga trofetë:
    0
    e kom ket program edhe ja vlen me pas se ne lokal timin e perderi vetem ket program per drivera, ale skom pas problem me to !

3. petriti11

petriti11 Anëtar Aktiv

Postimet:
    449
    Pëlqimet:
    6
    Pikë nga trofetë:
    38
    Por nese e instalon programin dhe driverat e rrjetit nuk jan te instaluar atëher a mund ti gjen ky program driverat dhe ti instaloj?

4. Blerim R.

Blerim R. Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

Postimet:
    7,246
    Pëlqimet:
    1,246
    Pikë nga trofetë:
    358
    Po

5. mendurberisha

mendurberisha Anëtar i Njohur

Postimet:
    690
    Pëlqimet:
    28
    Pikë nga trofetë:
    73
    kta e diii qe 1-vjett e kom pas downloadu para ni viti versionin 11.8

6. ArnY

ArnY Anëtar Aktiv

Postimet:
    335
    Pëlqimet:
    2
    Pikë nga trofetë:
    18
    OSE KY PROGRAM ''MCS DRIVER DISK'' EDHE KY ESHTE SIKUR SE DRIVER PACK SOLUTINON POR KY I INSTALON ME SETUP DO.M.TH. KUR TA KLIKOSH MU INSTALU NJE DRIVER TE HAPET DRITARJA E ATI DRIVERI DHE TI DUHESH TA ECSH ATE PROCEDUR...

7. albertbytyqi

albertbytyqi Anëtar me Përvoj

Postimet:
    1,365
    Pëlqimet:
    3
    Pikë nga trofetë:
    68
    Amy a ka ndonje link per ta shkarkuar kete program dhe a ben pastaj ta djegim ne CD/DVD qe ta kemi qdo her te gatshem per perdorim dhe a funksionon edhe nese nuk i ki driverat e rrjetin,pra nese skemi internet ne kompjuter...?

8. ArnY

ArnY Anëtar Aktiv

Postimet:
    335
    Pëlqimet:
    2
    Pikë nga trofetë:
    18
    Ketu mund ta shkarkoni ket Program po vetum ne Torrent .
    Po funksionon edhe nese si ki driverat e rrjtit te instalum po nese nje driver nuk e posedon ky program ate her te lidhe dyrek me siten e vet devid.info ku tani mund ta shkarkosh...

TORRENT
    Code:
    http://torrent-windows.net/windows/drayvery/5703-mcs-drivers-disk-9040450-revision-111220-2012.html
    TORRENT
    Code:
    http://isohunt.com/torrent_details/323479525/MCS+Drivers+Disk+2011?tab=summary

9. Iphon-X

Iphon-X Anëtar

Postimet:
    12
    Pëlqimet:
    0
    Pikë nga trofetë:
    1
    Ky programi DriverPack Solution 12.3 Full eshte shum i rendesishem me pas se aj tjetri qe Lite sepse mundet met ndodh me u fshij driverat e rrjeti edhe sun e lidh PC me interenet kshtuqe ky Full osht shum ma i vlefshem edhe shum i lehte per perdorim .... :D

10. Getrit

Getrit Anëtar Aktiv

Postimet:
    197
    Pëlqimet:
    5
    Pikë nga trofetë:
    33
    fg si duhet te punosh me ket program a mund te ja tregosh menyren ose nqofse ke ndonj video ?

11. mendurberisha

mendurberisha Anëtar i Njohur

Postimet:
    690
    Pëlqimet:
    28
    Pikë nga trofetë:
    73
    hej ky program a osht anglisht
    apo rusisht ?

12. ArnY

ArnY Anëtar Aktiv

Postimet:
    335
    Pëlqimet:
    2
    Pikë nga trofetë:
    18
    Anglisht

13. RedAlert

RedAlert Anëtar

Postimet:
    21
    Pëlqimet:
    0
    Pikë nga trofetë:
    1
    E kam perdorur kur kam pasur pune ne mase me formatime, por per mendimin tim DriverPack duhet perdorur pak me kujdes sepse ka nje fare rreziku me te larte se sa kur i instalon manualisht driverat per te krijuar BSOD.

14. edy007

edy007 Anëtari i muajit IV

Postimet:
    1,884
    Pëlqimet:
    179
    Pikë nga trofetë:
    108

Pershendetje,

Kur te kemi qasje ne internet, per gjetjen e drajverave te tjere apo per versione me te reja te atyre drajverave une i'u kisha preferu:

www.my-config.com

Per veti vetem kete perdori...

Me te mira...

15. Fannol Gashi

Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

Postimet:
    3,202
    Pëlqimet:
    1,345
    Pikë nga trofetë:
    343
    Kur te kesh casje ne internet, perdor webfaqet zyrtare te prodhuesve. Sa ki besim ne kete webfaqe?? Qe nuk ka diqka te dyshimt ne ata drajvera?

16. edy007

Postimet:
    1,884
    Pëlqimet:
    179
    Pikë nga trofetë:
    108
    Nganjeher web-faqet zyrtare nuk po i qesin drajverat me update me e reja por po jane te vjetra per disa pc, ndersa tek kjo web-faqe www.my-config.com gjithmon i ke drajverat e ri, une zakonisht te kjo i gjeje te gjitha dhe sa here qe i kom perdor nuk kam vrejtur diqka tek ata drajvera, kam besim te plot per kete web-faqe edhe pse ndoshta mund te kete diqka te dyshimt por te pakten une nuk e di...

Me te mira...

17. Fannol Gashi

Postimet:
    3,202
    Pëlqimet:
    1,345
    Pikë nga trofetë:
    343
    Kjo po me duket interesante edhe qe nuk kom ni kurr me heret, nje webfaqe si ajo ti publikoj driverat me te ri se faqja zyrtare qe vet e ka prodhu ate paisje.

Sipas teje cila e din me mire si funksionon ni produkt ndonje faqe si ajo apo vet prodhuesi sepse drivers jane vetem software qe perkthejn gjuhen e asaj paisje ne gjuhen e sistemit operativ?

udhtari_nates pëlqen postimin.
  18. edy007

Postimet:
    1,884
    Pëlqimet:
    179
    Pikë nga trofetë:
    108
    Normal qe me mir se prodhuesi i atij produkti nuk ka kush me dit se si funksionon ai por p.sh:

Une hi ne webfaqe zyrtare te HP per mi shkarku drajverat per pc tem dhe per drajvera te grafikes mi jepe mi shkarku:

2009-10-19 , NVIDIA Version 8.15.11.8627

ndersa te kjo webfaqja tjeter ma qet me shkarku

NVIDIA Version 337.88 (qe aktualisht eshte versioni me i ri)

Kjo ishte per grafik

per Audio ne webfaqe te hp ehte versioni

Realtek High Definition Version6.0.1

ndersa te kjo webfaqja

Realtek High Definition 6.1.7

E kshtu me radh per te gjith drajverat.

Ne web tek hp qata drajvera qe jane per pc tem jane te viti 2009 dhe nuk kan ndryshu asgje,

Une mendoj qe qka eshte me update me te re eshte me e mire se diqka e vjeter...

Me te mira...

19. Fannol Gashi

Postimet:
    3,202
    Pëlqimet:
    1,345
    Pikë nga trofetë:
    343
    Nuk po di a e ke vrejt a jo por prodhuesi HP, NVIDIA, RealTek, e keshtu me radhe nuk jane i njejti prodhues. Te gjitha keto jane firma te ndryshme edhe secila prej tyre ka website qe ofron drivers per secilin produkt te tyre. Drajverat qe te kryejn pune gjinden ne faqen e HP (ne rastin ton) por nuk dmth qe ska drivers versione me te reja edhe nese sjan aty at'her prodhuesi nuk i qet, kjo eshte gabim, prodhuesi i qet cdo here qe del ndonje version i ri, vetem duhet me dit ku me lyp.

Eshte e vertet qe cdo gje NEW eshte me e mire se ajo e kalumja, kjo ska diskutim, por vetem duhet me dit ku me lyp.

20. edy007

Postimet:
    1,884
    Pëlqimet:
    179
    Pikë nga trofetë:
    108
    Po, kuptohet qe kto nuk jane i njejti prodhues por p.sh nese hp (ne ket rastin tem) per kete pc ka qit paisje te NVIDIA apo RealTek atehere duhet qe ti mirmbaj linqet apo Setup-at qe na ofron te drajverave duhet ti freskoj ato me te reje e jo prej 2009 ska qit diqka tjeter edhe pse edhe ato qe jane kryejn pune.

Per ket arsye qe duhet me dit ku me lyp per me te Reja, e per mos mu mundu shum per secilen paisje me hy ne web-faqe zyrtare te saj, ne ket webin qe kam cek une vetem me nje Auto Detection ti shfaq drajverat me te ri, tpakten une perdori kete me duket menyr me e leht...

Me te mira...

Shpërndaje faqen

Loading...