1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Gjetja e Driver-ave (Thjeshte dhe lehte)

Tema tek 'Mësimet e Përzgjedhura' e hapur nga Fannol Gashi, 22 Tetor 2012.

 1. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,428
  Pikë nga trofetë:
  343
  Pershendetje,

  E kame pa qe shume persona kerkojn drivera per kompjuterat e tyre, do t'ua tregoj nje trik shume te thjeshte qe mos te keni probleme asnjehere dhe ti gjeni vete shume shpejt.

  Se pari mundeni ta lexoni kete temen (sa per info): https://forum.itshqip.com/viewtopic.php?f=82&t=532
  Pastaj ta shkarkoni kete Video (2.15 MB): Shkarko Videon

  Dhe do ti pershkruaj hapat e videos (Fajllat ne video eshte nje version me i vjeter se keto qe do i shkarkoni, por esenca e perdorimit eshte e njejte):

  Shpresoj te jete nje ndihme per ne te ardhmen.
   
  Last edited by a moderator: 22 Gusht 2014
 2. Zyklon

  Zyklon Bitcoiner

  Postimet:
  3,500
  Pëlqimet:
  344
  Pikë nga trofetë:
  253
  E shkarkova versionin Lite, edhe ky version nuk me kryti pune ashtu qysh e ke cek !
  Po klikoj ne fleten 'Drivers' dhe po me shfaqet 'no databse found' me posht 'Download full version (free)' , dmth veq nese e shkarkoni komplet xxGB se kjo Lite per mu se paku nuk po punon !
   
 3. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,428
  Pikë nga trofetë:
  343
  Nuk kame cek asgje une per Lite Version :) vetem kame tregu qe per me gjet drivera duhet me pas qasje ne internet dhe jo qysh e ke kuptu ti (qysh perdoret), edhe punon shume mire.

  Mua po mi qet qe te gjithe driverat jane te instaluara, nese mungon ndonje at'her paraqitet ketu:
  [​IMG]

  Ajo Drivers eshte per Full Versionin

  Ne pjesen e majte e ke HELP mundesh me mesu si punon si perdoret etj... (perdor google translate per perkthim nga rusisht ne anglisht apo shqip)
   
 4. Qlirim

  Qlirim Anëtar i Njohur

  Postimet:
  607
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Qikjo metoda e dyta qata drivera qe i gjan qe po thu mi qit ne dvd a bajn veq per qata pc apo masi madhesia koka 3 gb mos ka edhe drivera te vet najo se qata se kuptova bash ir qe ka unsi edhe niher e spjwgu veq undesin e dyt se tparen pe di tash qysh o.
   
 5. MusMulaku

  MusMulaku Anëtar Fillestar

  Postimet:
  75
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Application i mire eshte, e perdori shpesh kete Aplikacion.
  99% ti gjen Driverat.
  Osht mir me fute nDVD edhe ne qoftese nuk keni rrjet mundeni mi Instalu new Driverat.
   
 6. feridshaqiri

  feridshaqiri Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,277
  Pëlqimet:
  268
  Pikë nga trofetë:
  178
  (Y)

  Mesimi mire ju duhet pasi qe shumica po kan problem me Drivera, ateher zgjidhja eshte kjo qe tha fG me larte
   
 7. Zyklon

  Zyklon Bitcoiner

  Postimet:
  3,500
  Pëlqimet:
  344
  Pikë nga trofetë:
  253
  Po po tek 'Search' po kerkojka per drivers, edhe mua me shfaqet qe jane te instaluar te gjitha drivers ... !
   
 8. Misteriozi

  Misteriozi Anëtari i muajit I

  Postimet:
  2,108
  Pëlqimet:
  252
  Pikë nga trofetë:
  153
  shum osht Applikacion i mir per Drivera , edhe un ket e perdori qe nje koh !!
  Me mir osht ta merrni FULL , pasi qe ndonjher mos me pas rrjet , ateher ju nevojitet !!
   
 9. MIRLIND.J

  MIRLIND.J Anëtar i Njohur

  Postimet:
  684
  Pëlqimet:
  115
  Pikë nga trofetë:
  63
  Kryejn pun kta ne shumicen e rasteve e kam provuar shum her
   
 10. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,428
  Pikë nga trofetë:
  343
  Per cfare do PC qe kane te instaluar Windows XP, Vista, 7, 8. Edhe funkionon 99% trasteve dmth ti instalon driverat, thjesht nese e formatizon nje kompjuter dhe nuk ka drivera te instaluar at'her e vendos dvd-ne ne dvd-rom edhe ja bon install (i selekton drivers qe mungojn tek Missing Drivers) edhe ja bon Install. per 2-3min. e ki kompjuterin me te gjitha driverat.
   
 11. albertbytyqi

  albertbytyqi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,365
  Pëlqimet:
  3
  Pikë nga trofetë:
  68
  Shum mire me funksionoi mua,pata problem deri e gjeta menyren per me e bart ne DVD por tani gjithcka eshte ne rregull. Falemnderit shum
   
 12. jetmirii

  jetmirii Anëtar Aktiv

  Postimet:
  108
  Pëlqimet:
  2
  Pikë nga trofetë:
  28
  ne rastin 2.2 fajllat qe jane i vendosni ne DVD


  a nuk ban me i rujt ne [D:] a?
   
 13. Blerim R.

  Blerim R. Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  7,258
  Pëlqimet:
  1,267
  Pikë nga trofetë:
  358
  Po e shoh qe nuk paske shume njohuri rreth informatikes, po ti marr shembull:

  1) Nese nuk e ke fare particionin D?
  2) Nese ke particion D por eshte i infektuar?
  3) Nese ja ben pa dashje D format?

  Atehere me mire ruani ne DVD ose ne USB
   
 14. jetmirii

  jetmirii Anëtar Aktiv

  Postimet:
  108
  Pëlqimet:
  2
  Pikë nga trofetë:
  28
  weq pyeta per me u siguru a ban a nuk ban
  se nuk kam mundsi mi rujt ne dvd ose ne usb
   
 15. GjeNcHe.-.D

  GjeNcHe.-.D Anëtar i Njohur

  Postimet:
  781
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  48
  Po e shkarkoj versionin full por me intereson diqka shumica e kompjuterve kur formatizohen LAN-i nuk eshte i instaluar dhe duhet shkarkuar driverat,kjo paket a i ka dhe driverat e LAN-it? apo vetem grafikes,zerit etj etj
   
 16. albertbytyqi

  albertbytyqi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,365
  Pëlqimet:
  3
  Pikë nga trofetë:
  68
  Nese e shkarkone verzionin full ateher po i ka ata drivera qe ti po i cek dhe mundesh me i instalu edhe pa pasur qasje ne Internet keshtu qe te funksionon mire ne 99% te rasteve sic eshte cekur edhe nga te tjeret me lart.
   
 17. cMs

  cMs Anëtar Aktiv

  Postimet:
  179
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Me duket kete funskion e kryen edhe DriverNavigator , eshte shum i lehte per ta perdorur . FLM fG;
   
 18. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,428
  Pikë nga trofetë:
  343

  Nese nuk ke drivera te karteles se rrjetit te instaluar, si do ti gjesh me DriverNavigator?
   
 19. cMs

  cMs Anëtar Aktiv

  Postimet:
  179
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Nuk kam provu ta them te drejten nese funksionon pa rrjet , por e kam perdorur me heret eshte shume i shpejte.
   
 20. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,428
  Pikë nga trofetë:
  343
  Ska qysh funksionon pa rrjet :), a mundesh ti me thirr dikon ne telefon nga telefoni jot nese nuk ki numer te ndonje operatori (psh te Vala ose IPKO, ...)
   
  udhtari_nates pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...