1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Gjërat që nevoiten për ta ndërtuar një kompjuter përsonal !!

Tema tek 'Mësime' e hapur nga Pleurat, 27 Prill 2011.

 1. Pleurat

  Pleurat ThemeKolor Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,337
  Pëlqimet:
  491
  Pikë nga trofetë:
  313
  Përshëndetje itshqip.com

  Nëse ndonjëherë keni pasur në plan që ta ndërtoni një kompjuter por nuk i keni ditur se cilat paisje saktësisht ju duhen,atëher në vazhdim do të ju tregoj se çfar ju duhet,po ashtu do të keni një sqarim rreth motherboard sepse në të lidhen të gjitha komponentet që ju duhet ti keni për ta ndërtuar një kompjuter :D
  Termet e përdorura më poshtë i kam shënuar në anglisht,sepse po ti shënoja në shqip do të ju humbiste kuptimi !

  KOMPONENTËT TË CILAT JU DUHEN GJATË PUNËS:

  Case dhe power supply,së bashku me power cord

  [b]Motherboard, me custom I/O template

  Processor

  CPU cooler

  Memory module(s)

  Hard drive(s), cable(s) (dhe SATA power adapter(s)

  Optical drive, me data cable (dhe audio cable, nëse është e aplikueshme)

  Floppy drive dhe cable (nëse është e aplikueshme)

  Tape drive, cable, dhe tape cartridge (vetëm nëse është e aplikueshme)

  Card reader dhe cable

  Video adapter

  Sound adapter

  Network adapter

  Any other expansion cards (nëse keni nevojë)

  Supplementary case fan(s)

  Keyboard, mouse, display, dhe gjitha komponentët tjera dalëse[/b]

  Vida,pllaka e tjera mjete p[r montimin e pjes[ve hardwareike.


  Të gjitha këto që përmenda më lart ju duhet ti keni në dispozicion nëse dëshironi ta ndërtoni një kompjuter tuajin nga duart tuaja.
  Si fillim,gjëja më kryesore është pllaka AMË/motherboard sepse në të lidhen të gjitha njësit hyrse dhe dalse,ose më mirë të themi të gjitha ato komponente që përmenda më lart lidhen në motherboard.
  Andaj,ju duhet ta njifni më mirë punën dhe ndërtimin që ka motherboard,tani në vijim do të ju tregoj më kjart ndërtimin e pllakes amë.

  Siç përmenda më lart,në motherboard lidhen gjitha paisjet e kompjuterit dhe gjitha kabllot e data transmetuesve apo kabllo të rrymës.Më poshtë do të jua tregoj çdo detaj që ka të bëj me motherboard.
  Në motherboard/pllaken amë lidhen këto komponente,ku në baz të këtyre simboleve/shkronjave qo jan të shkruara në fillim të fjalëve ju duhet ti përshtatni me po të njëjtat simbole në foto.  [​IMG]


  A. Auxiliary rear fan connector

  B. ATAPI CD-ROM audio connector

  C. PCI Express x1 expansion slots

  E. Audio codec

  F. Front-panel audio connector

  G. PCI expansion slots

  H. Gigabit Ethernet PCI Express controller chip

  I. PCI Express x16 video adapter slot

  J. Rear case fan connector

  K. Back panel I/O connectors

  L. Alternate power connector

  M. ATX12V power connector

  N. Processor socket

  O. CPU fan connector

  P. MCH (north bridge)

  Q. Channel A memory slots

  R. Channel B memory slots

  S. Supplemental I/O controller chip

  T. ATX main power connector

  U. Diskette drive interface connector

  V. ATA (IDE) interface connector

  W. Battery

  X. Chassis intrusion connector

  Y. BIOS Setup configuration jumper block

  Z. Firmware Hub (FWH)

  AA. Front case fan connector

  AB. Serial ATA interface connectors

  AC. Auxiliary front-panel power LED connector

  AD. Front-panel connector

  AE. SCSI hard disk activity indicator LED

  AF. Auxiliary power output connector

  AG. Front-panel USB interface connector

  AH. Trusted Platform Module (TPM) chip

  AI. Front panel USB interface connector

  AJ. ICH6R (south bridge)

  AK. Front-panel IEEE-1394a (FireWire) interface connectors

  AL. IEEE-1394a (FireWire) controller chip

  AM. Speaker


  Këtu mund ta shiqoni pak më hollësisht ambientin e CPU

  [​IMG]


  Që ta keni kompjuterin tuaj më të shpejtë dhe më të fuqishëm atëher ju duhet ti keni këto paisje me përformanca më të larta:
  CPU DUAL
  KARTELEN GRAFIKE
  RAM MEMORIEN e disa elemente të tjera të cilat nuk jan shumë të rëndësishme.

  CPU vendoset në vendin e posaqëm në CPU:për më shum informata lexoni temen e më poshtme:

  <a class="postlink-local" href="https://forum.itshqip.com/viewtopic.php?f=18&t=154&p=280#p280" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=18&t=154&p=280#p280</a>

  Kartela Grafike po ashtu vendoset në vendin e posaqëm,pra në atë sllotin me ngjyrë të zez,si në foton e më poshtme :

  [​IMG]

  Edhe RAM memoria vendoset në vendin e posaqëm,ku në shumicen e rasteve kemi 2-4 sllota/vende për ram memorie,ku më mir e sqaron fotoja e më poshtme:

  [​IMG]

  Po ashtu kemi edhe panelin pas pllakës amë ku në të lidhen konektorët e jashtëm dhe të brendshëm,si në foton e më poshtme:

  [​IMG]

  Në këtë foto vërehen konektorët në të cilat mund të lidhen këto paisje :
  Analog VGA
  Audio line-in dhe Audio line-out
  Flat paneli
  Kabllo RJ45 per rrjet
  Mikrofoni
  Midi/gameport
  Parallel
  Maus/tastatur etj


  Pra nga gjitha këto sqarime që kam bër më lartë,vijmë në përfundim se pllaka amë/motherboard është thlebi i gjitha paisjeve që ne i shfrytëzojmë si,HDD,CD ROM,FLOPY DISK,RAM,GC etj etj.Së pari duhet ta gjejmë pllaken amë dhe pastaj fillpjmë ti blejmë paisjet që na nevoiten dhe fillojmë punën :D

  Ju Përshendes unë TheScr3aM

  Me respekt nga: Staffi itshqip.com

  P.S
  Çdo kopjim i materialit që është i pa autorizuar nga ne alerësohet ilegal,çdo material i kopjuar nga ky forum atëher ai përson duhet ta cek burimin dhe auotrin origjinal.


  Ju Faleminderit !
   
 2. AtdheeBuzz

  AtdheeBuzz Anëtar i Njohur

  Postimet:
  816
  Pëlqimet:
  20
  Pikë nga trofetë:
  38
  Tutorial shum i mir bro !!!

  p.s e kom montu ni pc wett krejt senet mir jon kan ama atu te pulla (Pulla per me ndez pc) jon kan do kablla edhe tanii i kom shti weq hajt kur e kom shti ka kersit hahahaha :lol: siguresat mi ka sos !!
  Pentium 1 u kan :A
   
 3. -atdhe

  -atdhe Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,386
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  56
  hahaha,eksperimente me pentium 1,edhee une e kom djeg ni pentium 3 maa moti,po joo tu e montu,kom pas prek diqka permas :p

  tutorial me vler Sc3am ;)
   
 4. Aspire

  Aspire Anëtar

  Postimet:
  40
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Shum faleminderit man per kto informata
   
 5. cHs

  cHs Anëtar Aktiv Staff Member IT Staff

  Postimet:
  333
  Pëlqimet:
  5
  Pikë nga trofetë:
  33
  Tutorial shum i vlefshem (Y)
   

Shpërndaje faqen

Loading...