1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Problem i Zgjidhur Gigabit sa jan

Tema tek 'Ndihmë rreth rrjetave' e hapur nga Zeshkani200, 29 Prill 2023.

 1. Zeshkani200

  Zeshkani200 Anëtar i Njohur

  Postimet:
  516
  Pëlqimet:
  12
  Pikë nga trofetë:
  48
  A ka munsi me naj spejgu 100 mega sa giga jan
   
 2. Best Answer:
  Post #6 by Bushido King, 1 Maj 2023
 3. RexhepS

  RexhepS Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,423
  Pëlqimet:
  406
  Pikë nga trofetë:
  163
  Slumerican pëlqen postimin.
 4. Alkeo

  Alkeo Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,138
  Pëlqimet:
  502
  Pikë nga trofetë:
  193
  100 mb = 0.1gb
  dmth 1gb ≈ 1000 mb afersist ( fiks fare 1gb osht 1024mb, 2gb 2048 mb e kshu me rradh)
   
  tonkeri dhe Poshnjari pëlqejnë postimin.
 5. Bushido King

  Bushido King Anëtar i Njohur

  Postimet:
  645
  Pëlqimet:
  265
  Pikë nga trofetë:
  83
  Perveq pergjigjieve te antareve , ndersa nese ke menduar per Gigabit ose Megabit ne vend te megabyte ose gigabyte atehere dallimi eshte 8 me 1 , psh 100 megabit/s internet i bjen dikund 12.5 megabyte(psh donwload).
   
 6. tupac.al

  tupac.al Anëtar Aktiv

  Postimet:
  419
  Pëlqimet:
  473
  Pikë nga trofetë:
  123
  Wait a minute...
  E si ke dal ne ket konkluzion ti, dmth si e ke bo ket kalkulim? Jam shum fare kurioz
   
 7. Bushido King

  Bushido King Anëtar i Njohur

  Postimet:
  645
  Pëlqimet:
  265
  Pikë nga trofetë:
  83
  Best Answer
  Pyetja e krijusesit te temes eshte e pa qarte "vetem per mega dhe giga " ndersa duhet dalluar qe kur flitet per byte eshte 8 here me i madh se bit , nese ka mendu per memory zakonisht qe eshte fjala per megabyte gigabyte etj, ndersa ne terminologjine e shpejtesise se rrjetit perdoret termi megabits/s , gigabits/s.
   
 8. Zeshkani200

  Zeshkani200 Anëtar i Njohur

  Postimet:
  516
  Pëlqimet:
  12
  Pikë nga trofetë:
  48
  per
  internet
   
 9. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,259
  Pëlqimet:
  1,438
  Pikë nga trofetë:
  343
  Edhe pse e paske zgjedhe pergjigjen e duhur, vetem sa per sqarim:

  1 Gigabit = 1000 Megabit (shpejtesia/bandwidth)
  1 GigaByte = 1024 MegaByte (hapsire e ruajtes se te dhenave / madhesi e shenimeve)

  Tash nese ja shton "per second" ather tregon kohen se per sa sekonda kalon ai transfer, termet shenohen keshtu "Megabit per second / Mbps" ose "MegaByte per second / MBps"

  Shpejtesia e transferit te fajllave matet/shenohet me Kbps, Mbps, Gbps ndersa madhesia e shenimeve qe psh: shkarkohen per ate shpejtesi shenohet/matet me KBps, MBps, GBps.

  --> Pergjigjja e pyetjes tane eshte: 100 Megabit = 0.1 Gigabit.
   
  reflect1 pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...