1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Diskutim FSHMN shkenca kompjuterike

Tema tek 'Institucionet Arsimore' e hapur nga Vigan Aliu, 24 Prill 2017.

 1. Vigan Aliu

  Vigan Aliu Anëtar

  Postimet:
  3
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  Jam maturant dhe kete vite kam vendos te regjistrohem ne FSHMN shkenca kompjuterike, mirepo vitin e kaluar eshte akredituar me vone dhe nuk po kam njohuri per testin pranues qka permban sa pyetje etj dikush qe ka hy vitin e kaluar kishte qene mire me me ndihmu
   
 2. SherifSheremetaj

  SherifSheremetaj Anëtar Aktiv

  Postimet:
  112
  Pëlqimet:
  65
  Pikë nga trofetë:
  38
  10 pytje veq matematikë jenë kanë
   
  Vigan Aliu pëlqen postimin.
 3. Vigan Aliu

  Vigan Aliu Anëtar

  Postimet:
  3
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  a kane qene shum te veshtira ?
   
 4. SherifSheremetaj

  SherifSheremetaj Anëtar Aktiv

  Postimet:
  112
  Pëlqimet:
  65
  Pikë nga trofetë:
  38
  pasi qe veq 10 janë ka normal ama une nuk kom konkuru ne fshmn ama prej nje shoki i kam kto info
   
 5. Rinqa

  Rinqa Anëtar

  Postimet:
  7
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  Pasi qe e pashë se po diskutonit rreth shkencave kompjuterike ne UP, desha te beje kete pyetje: A duhet te zgjedh shkenca kompjuterike ne UP pasiqe eshte universitet shteteror me ranking (rang) me te larte se te gjitha universitetet/ kolegjet e tjera ne Kosove apo UBT, Riinvest te cilat jane private, kane ranking me te ulet por ofrojne kushte me te mire per zhvillimin e mesimit dhe projekteve te ndryshme lidhur me kete fushe? Disa me kane thene qe te zgjedhesh shkenca kompjuterike ne UP nuk eshte mire per shkak te syllabusit/lendeve qe ofrojne , e që jane shume te ngarkuara me matematike (edhe pse matematika nuk paraqet problem per mua, ajo nuk eshte fusha te cilen do e studioj)... Nese ka ndokush qe deshiron te kyqet ne kete diskutim dhe qe ka informata dhe mendime te vlefshme per tu thene, lirisht le te vazhdojë ketu!
   
 6. dr.linux

  dr.linux Anëtar Aktiv

  Postimet:
  497
  Pëlqimet:
  17
  Pikë nga trofetë:
  18
  ne FSHMN jane 9 matematika kur te perfundojsh aty lirisht shko jep msim matematik ne shkoll te mesme.
  Per shkenca kompjuterike shkoni ne UBT ose Riinvest.
   
 7. shkelqim12

  shkelqim12 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  99
  Pëlqimet:
  27
  Pikë nga trofetë:
  28
  Eh po jo te gjith i kan kushtet te studiojn ne kolegje private.
   
 8. Leka niti

  Leka niti Anëtar Aktiv

  Postimet:
  132
  Pëlqimet:
  8
  Pikë nga trofetë:
  18
  O vllezer si duhet mesatare nshkoll te mesme
   
 9. shkelqim12

  shkelqim12 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  99
  Pëlqimet:
  27
  Pikë nga trofetë:
  28
  Nuk prish pune fort nota mesatare, mas shumti ka rendesi provimi pranues.Kam pa qe me note mesatare 3 ose 4 jane pranu vetem duhet ne test te punosh.
   
 10. Leka niti

  Leka niti Anëtar Aktiv

  Postimet:
  132
  Pëlqimet:
  8
  Pikë nga trofetë:
  18
  Te kush test vlla te ai i matures
   
 11. fatos123

  fatos123 Anëtar

  Postimet:
  28
  Pëlqimet:
  11
  Pikë nga trofetë:
  3
  Kjo teme eshte diskutuar edhe me pare dhe mendoj qe eshte e rendesishme pasi qe ky vendim do te ndikoj shume tek ju!

  Se pari duhet te e kemi parasysh se Universiteti nuk te ben gati direkt per tregun e punes dhe universiteti nuk eshte per te mesuar mesim klasik sic bejne ketu tek ne. Gjate universitetit studentet duhet te studiojn dhe te krijojn projekte e jo te mesojn literatura te pa nevojshme e te pakuptueshme.

  Mirepo mos mendoni qe nese shkoni ne universitet publike do te keni me shume benefite e sidomos ne drejtimin e Shkencave Kompjuterike, sepse tani kane bere shume njerez diploma dhe kjo i ka shtyre kompanite qe te mos e marr shume parasysh prioritet ka fakti se kush ka me shume njohuri per nje pune te caktuar.

  Ndersa pika e dyte eshte qe nese shkon ne nje universitet publik duhet te jesh i rregullt per te mos hasur ne probleme mirepo nga ana tjeter nje pjese e madhe e profesoreve nuk jane ne nivelin e duhur. Dhe mendoj qe nga ky aspekt universitetet private (kolegjet) kane perparesi.

  Por me e rendesishmja eshte qe gjithecka varet nga ju se cka do te arrini.

  Poashtu mendoj qe kolegji te jep me shume hapesire qe te studiosh edhe vet dhe ke me shume kohe dhe poashtu me shume perkrahje nga ana e tyre.

  Ndoshta ja teprova me fjale po ju qe do te aplikoni per ne universitet ju lutem mendojeni kete mire sepse eshte shume i rendesishem, dhe nese doni te arrini dicka nuk do te thote te shkoni patjeter ne universitet publik.

  Shkoni aty ku vleresoheni dhe jo te injohoroheni por njekohesisht aty ku ju do mesoni me shume!
   
  Blerton pëlqen postimin.
 12. shkelqim12

  shkelqim12 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  99
  Pëlqimet:
  27
  Pikë nga trofetë:
  28
  jo eshte testi pranues i fakultetit perkates
   

Shpërndaje faqen

Loading...