1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Forme kontakti ne PHP

Tema tek 'PHP // ASP // Python' e hapur nga tupac.al, 18 Qershor 2022.

 1. tupac.al

  tupac.al Anëtar Aktiv

  Postimet:
  378
  Pëlqimet:
  426
  Pikë nga trofetë:
  123
  Shume prej jush vendosni te krijoni website ne html por vereni qe template tek forma kontaktit nuk funksionon.

  Me poshte do kuptoni se si ta beni qe te funksionoje. Do perdorim PHP per te ekzekutuar funksionin mail().

  Supozojme qe ne template eshte forma:
  HTML:
  <form method="POST" action="/contact.php">
  <input type="text" name="emri" placeholder="Emri juaj">
  <input type="text" name="email" placeholder="Email">
  <textarea name="mesazhi"></textarea>
  <button type="submit">Dergo</button>
  </form>
  File: contact.php
  PHP:
  <?php
  if(isset($_POST['email']) && !empty($_POST['email'])) {
  $myInbox "[email protected]";
  $name = (isset($_POST['emri'])) ? $_POST['emri'] : '');
  $mesazhi = (isset($_POST['mesazhi'])) ? $_POST['mesazhi'] : '');
  $email $_POST['email'];

  $headers "MIME-Version: 1.0" "\r\n";
  $headers .= "Content-type:text/html;charset=UTF-8" "\r\n";
  $headers .= 'From: <'.$myInbox.'>' "\r\n";
  $headers .= 'Reply-To: <'.$email.'>' "\r\n";

  $subject sprintf("Mesazh i ri nga: %s"$email);

  $message sprintf'<br>
  Emri: %s <br/>
  Email: %s <br/>
  Mesazhi: %s <br/>"
  '
  $name$email$mesazhi);


  if(
  mail($myInbox$subject$message$headers)) {
  // Mail u dergua
  header('Location: /index.html');
  } else {
  // Dicka ndodhi, redirect tek forma kontaktit
  header('Location: /contact.html');
  }

  } else {
  header('Location: /contact.html'); // redirect tek forma kontaktit
  }
  ?>
  Qe te kuptoni si kalojne vlerat e formes nga contact.html ne contact.php
  Shikoni ne HTML form tek attributes name="emri", ne PHP merret si $_POST['emri'] ose $_GET['emri'] (varet metoda method="POST" ose method="GET")

  Nese vendosim attribute: name="full_name" athere ne PHP merret si $_POST['full_name'].
   
  Universal, Mr.Gh0$T dhe Poshnjari pëlqejnë postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...