1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Formatizimi i Windows XP me USB

Tema tek 'Mësimet e Përzgjedhura' e hapur nga CybeRnotic, 4 Tetor 2010.

 1. CybeRnotic

  CybeRnotic Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,933
  Pëlqimet:
  65
  Pikë nga trofetë:
  68
  Duke pare se ka shume pyetje rreth kesaj çeshtje dhe numri i kerkesave per nje mesim te tille ehte mjaft i madh, vendosa të pergatis nje tutorial per antaret e ITSHQIP dhe te i mësoj ata që ende nuk dijnë se si te formatizojne kompjuterin ( Windows XP ) me USB...
  Gjërat që ju duhen…
  • Formati ISO i Windows XP
  • WintoFlash [Vegël falas për përdorim]
  • Nje USB [së paku 1 GB]
  • MagicISO


  Fillojmë…

  1. Hapi i parë - Përgatisim fajllët e Windowsit
  • Hapim MagicISO-n e instaluar më parë
  • Klikojmë File >> OPEN
  • Gjejmë ISO-n e Windows XP
  • Kikojmë OK

   [​IMG]
  • Në desktop krijojme një folder të ri
  • Pastaj depaketojmë të gjithë fajllët që gjinden në ISO tek ai folder përmes MagicISO

   [​IMG]
  • Pas depaketimit ne folderin e krijuar do shihni keto ikona...

   [​IMG]


  2. Hapi i dytë – Përgatitja e USB
  • Vendos USB ne kompjuter
  • Formatizo atë

   [​IMG]

   [​IMG]

  3. Hapi i tretë –USB Bootable ( Përgatitja e USB për të qenë e gatshme për startimin e Windowsit nga USB )
  • Shkarko WintoFlash nga linku i dhënë më lartë
  • Depaketo formatin RAR të shkarkuar
  • Pastaj kliko dy here mbi WinToFlash.exe

   [​IMG]
  • Tek opsioni Task type perzgjidh Transfer Windows XP/2003 setup to USB drive

   [​IMG]
  • Përzgjidh USB dhe folderin e krijuar me parë në të cilin gjinden fajllët e depaketuar

   [​IMG]
  • Tani kliko RUN
  • Selekto opsionin [​IMG]I Accepted the terms of the license agreement

   [​IMG]
  • Do e formatizoj prapë USB tuaj

   [​IMG]
  • Kjo vegël do i kopjoj dhe rivendos të gjithë fajllët e WindowsitUSB

   [​IMG]
  • Kur të hasni ne mesazhin e mëposhtëm, gjithqka është përfunduar me sukses

   [​IMG]


  4. Hapi i katërt - Tani fillojmë formatizimin me USB...
  • USB e ndrequr fute brenda në USB Port...
  • Restarto kompjuterin...
  • Derisa është duke u ndezur shtyp F2 ( zakonisht ) në tastier për tu futur në Bios, disa kompjuter e kanë ndryshe ( varësisht nga lloji i kompjuterit )...
  • Shko në menynë Boot -> Boot Device Priority dhe perzgjidh te parën Removable Devices...
  • Shtyp F10 dhe kompjuteri do ruaj ndryshimet e bëra, do restartohet automatikisht dhe në ekran përzgjidh opcionin e parë të paraqitur…
   [​IMG]
   
  vatan11 pëlqen postimin.
 2. BeraD

  BeraD Anëtar Aktiv

  Postimet:
  436
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Shum seni i mir bro Flm !
   
 3. floroS

  floroS Anëtar

  Postimet:
  18
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Teper me vlere, flm.
   
 4. best~boy

  best~boy Anëtar Aktiv

  Postimet:
  496
  Pëlqimet:
  2
  Pikë nga trofetë:
  18
  WOOOOOW TUTO E MIR SHUM SI GJITHMON Cyber ben tuto te reja dhe me vler per antaret e IT :D:D. shum shum me vler :D.
   
 5. qeshu-ks

  qeshu-ks Anëtar

  Postimet:
  32
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Si gjithmon Nr.1 Je Bro

  I pa pare je i pa pare

  Veq suksese
   
 6. Tigerman

  Tigerman Anëtar Aktiv

  Postimet:
  318
  Pëlqimet:
  6
  Pikë nga trofetë:
  18
  Shum shum Tutorial i mir ;) , si dhe duke par qe kishte majft pyetje ne Forum per kete problem, tani me sdo te ket :p

  Veq Next me Tuto ! ;)


  P.s - Urime per Graden CybeRnotic...E ke merituar :)
   
 7. edoni15

  edoni15 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  478
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  48
  Hallall te qoft Broo nje Antarii nr 1 ne Itshqip shum Tutorial i bukur kyy menoj qe do na hi ne pun te gjithvee Thnx por punen qe po e ben
   
 8. adnann.

  adnann. Anëtar

  Postimet:
  12
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  man thnx shum per msimin ;)
   
 9. Doarti

  Doarti Anëtar Aktiv

  Postimet:
  177
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  thnx thnx thnx cybbber numberouno je ;)

  Fix IT now
   
 10. ReY

  ReY Anëtar Aktiv

  Postimet:
  222
  Pëlqimet:
  2
  Pikë nga trofetë:
  18
  perfekt tuto :D (N)
   
 11. DoscodE

  DoscodE Anëtar Aktiv

  Postimet:
  166
  Pëlqimet:
  3
  Pikë nga trofetë:
  18
  shum tuto e mir
   
 12. benitos

  benitos Anëtar

  Postimet:
  24
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  Gjith her e me i fort
   
 13. cod3x

  cod3x Anëtar Fillestar

  Postimet:
  70
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Tuto Me Vler Thnx shum Cybernotic
   
 14. shqipdon

  shqipdon Anëtar Fillestar

  Postimet:
  92
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  Shum tuotrial i bukur por desha te parashtroj nje pyetje:
  ti ne ket tutorial qe ke paraqitur ato file shka dalin pas depaketimit me MagicIso une i kam direkt ne cd dhe nuk e perdora MagicIso fare.
  a ka ndonje problem.
   
 15. CybeRnotic

  CybeRnotic Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,933
  Pëlqimet:
  65
  Pikë nga trofetë:
  68
  Nuk e kam provuar ashtu mirepo nuk mendoj se do jete ndonje problem pasiqe qellimi i perdorimit te MagicISO eshte qe te hiqen fajllet nga formati iso, e ti këtë e ke bërë ;), nuk mendoj se ka ndonje problem...
   
 16. shqipdon

  shqipdon Anëtar Fillestar

  Postimet:
  92
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  un po i ndjeki hapat e tuturialit qysh osht . Mirpo kur po e baj me ma lexu usb me qet
  NTLDR file is mising ? cka mujtet mu kon ki problem

  ma shpejt pergjigjen nese ke mundsi ty jena tut prit P
   
 17. ixenOL

  ixenOL Anëtar Fillestar

  Postimet:
  62
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  kam un nje pyetje rreth ksaj temes , kam nje problem gjithqka eshte ne rregull por kur dua te filloj te formatoj pc
  kur ta shitpesh p.sh F10 nvaret NGA PC un e bej USB
  um paraqitet vetem ne shkronj rrin " j " dhe sdi qka te bej .
   
 18. CybeRnotic

  CybeRnotic Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,933
  Pëlqimet:
  65
  Pikë nga trofetë:
  68
  Te keshillojë ta postosh kete problem ne sekcionin Pyetje & Përgjigje që të marresh me shume asistencë...
   
 19. doctorsql

  doctorsql Anëtar Aktiv

  Postimet:
  116
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Best Tutorial ! :)
  Shum postim me vlerr ! :D
   
 20. menddim

  menddim Anëtar

  Postimet:
  1
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  po provoj flm :)
   

Shpërndaje faqen

Loading...