1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Formatizimi i Windows 8 me USB

Tema tek 'Mësimet e Përzgjedhura' e hapur nga dardankrasniqi, 9 Prill 2012.

 1. dardankrasniqi

  dardankrasniqi Anëtar i Njohur

  Postimet:
  882
  Pëlqimet:
  15
  Pikë nga trofetë:
  38
  [​IMG]
  Këtu mund të mësoni si ta formatizoni kompjuterin tuaj duke instaluar versionin më të ri të Windows 8 përmes USB-së. Windows 8 Consumer Preview është lëshuar para pak kohe për shkarkim në faqen zyrtare.

  Gjërat që ju duhen
  • Formati ISO i Windows 8, të cilin mund ta shkarkoni këtu.
   WinUSB Maker [Vegël falas për përdorim]
   Një USB [së paku 4 GB për versionin 32-bit dhe 8 GB për 64-bit]

  Hapi i parë – Përgaditja e USB
  • Vendose në kompjuter
   Formatizoje atë.
  [​IMG]
  [​IMG]

  Hapi i dytë
  - Shkarkojmë programin WinUSB dhe e depaketojmë, pas depaketimit e instalojmë, pas instalimit klikojmë më tastin e djathtë të mausit Run as Administrator.

  - Pastaj hapeni programin dhe tek mjetet Functions klikoni ISO Image Bootable Disk, më poshtë zgjidheni opcionin Normal Detection Mode.

  - Shfletoni në kompjuterin tuaj tek dokumentet në sektorin Downloads ose në Desktop, varet se ku drejtohen fajllat e shkarkuar dhe zgjidheni fajllin e shkarkuar Windows8-ConsumerPreview-32-bit-English.iso.
  [​IMG]

  - Në fund zgjidheni USB tuaj dhe klikoni në opcionin Make it Bootable.

  [​IMG]

  Pasi që ju shfaqet kjo dritare dialoguese, klikoni në butonin Yes.

  [​IMG]

  Ju tani mund ta ristartoni kompjuterin tuaj, të futeni në BIOS dhe të rregulloni opcionin për formatizim me USB, duke shkuar tek menyja Boot – Boot Device Priority dhe duke zgjedhur, Removable Devices, shtyp F10 dhe kompjuteri juaj do ti ruaj ndryshimet dhe do të ristartohet, pastaj mund të filloni më procesin e instalimit të Windows 8.

  Një mësim të ngjashëm për Windows XP mund ta shikoni në forum./itshqip

  Burimi: <a class="postlink" href="http://www.itshqip.com/formatizimi-i-windows-8-me-usb" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.itshqip.com/formatizimi-i-windows-8-me-usb</a>
   
  [email protected] pëlqen postimin.
 2. ArianitZz

  ArianitZz Anëtar Aktiv

  Postimet:
  170
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Dardan Krasniqi Bravo njeri teper Tuto e mir edhe Pergzimet e mia kaq Shpejt me gjet zgjidhje per formatimin e Windows8 me USB Hallall Njeri !
  SUKSESE
   
 3. Zyklon

  Zyklon Bitcoiner

  Postimet:
  3,500
  Pëlqimet:
  344
  Pikë nga trofetë:
  253
  Mesim i mire
   
 4. tosi

  tosi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,205
  Pëlqimet:
  12
  Pikë nga trofetë:
  58
  Mesim shume me vlere. Respekt
   
 5. elhamlami

  elhamlami Anëtar Aktiv

  Postimet:
  399
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  18
  Dardan Krasniqi: Mesim me Vlere . Respekte
   
 6. ThumperTM

  ThumperTM Anëtar Aktiv

  Postimet:
  323
  Pëlqimet:
  55
  Pikë nga trofetë:
  38
  Thank you.
   
 7. JetonK

  JetonK Anëtar Aktiv

  Postimet:
  325
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  18
  A mundemi permes keti tutoriali em format edhe me Windows7 ?
   
 8. lumz

  lumz Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,688
  Pëlqimet:
  59
  Pikë nga trofetë:
  93
  Bro Ndoshta Mundesh amo Te Preferoj Me perdor Veglen WintoFlash, Siq e ka Perdor Antari ne ket tuturial amo per xp

  Kjo Vegel Ti mundson te gjitha,Windows7.xp windows 8 etj

  <a class="postlink-local" href="https://forum.itshqip.com/viewtopic.php?f=66&t=5407" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=66&t=5407</a>
   
 9. JetonK

  JetonK Anëtar Aktiv

  Postimet:
  325
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  18
  Faleminderit lumi123 :) por mso ka edhe naj vegel qe muj cdo software qe eshte Bootable me fut ne USB eh me perdor ?
  Si p.sh qe eshte Hirens Boot ? a mundem me fut me naj program nUSB edhe me perdor si Bootable ?
   
 10. InserTL0cK

  InserTL0cK Anëtar Fillestar

  Postimet:
  73
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  8
  Suksese bro
   
 11. labi23

  labi23 Anëtar

  Postimet:
  25
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  krejt mire veq se ni problem microsofti ne windws 8 ka ndalu instalimin e shume drajverave te pc qe funksionojne p.sh ne win 7
   
 12. Sparky'

  Sparky' Anëtar Aktiv

  Postimet:
  117
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  thank u
   
 13. Miri.m

  Miri.m Anëtar

  Postimet:
  4
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Shume e rendesishme
   
 14. RedBull

  RedBull Anëtar Aktiv

  Postimet:
  195
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  Po shoh se paskan shkru shum flm e flm e bravo e sene amo une e provova kete metod edhe koka 0% funksionale kto i kom perdor

  Windows 8.iso
  USB 16 GB
  WinUSB 18

  edhe kom shku si mas hapave te tutorialit qe paske ba per mu nuk funksionoj !!!

  [mos boni poste bravo e flm e post me vler se keto pa i provu nuk shkruhen komente ktu veq per me ba poste]
   
 15. Manoell

  Manoell Anëtar

  Postimet:
  1
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Qysh me Shkarku Formatin IOS Windows 8 se aty koka me Ble jo Free :S
   
 16. anonymous1

  anonymous1 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  419
  Pëlqimet:
  3
  Pikë nga trofetë:
  18
  Sorry veq nuk paske dite me perdor un gjdo her e formatizoj pc me usb nese nuk e ki aktivizu ne BIOS normal qe nuk ta bon me USB
   
 17. RedBull

  RedBull Anëtar Aktiv

  Postimet:
  195
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16

  LOL Ti e formatizon Kompjuterin me Windows XP qe osht shum let se ka aplikacione per me qit XP ne usb se XP osht system operativ qe funksionon prej vitit 2001 po ktu osht ka folet per WINDOWS 8 qe eshte i fundit prej mikrosoftit edhe nese nuk e provon vet se a funksionon a jo pse jep mendim KOT?
   
 18. berl01

  berl01 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  234
  Pëlqimet:
  9
  Pikë nga trofetë:
  18
  Pershendetje aka mundesi me ma qu linkun per windows 7 pm najkush
   
 19. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,988
  Pëlqimet:
  1,392
  Pikë nga trofetë:
  243
  PM
   

Shpërndaje faqen

Loading...