1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Ndihmë Formatizim Hdd Win7 External

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga Halimi, 11 Gusht 2016.

 1. Halimi

  Halimi Anëtar Aktiv

  Postimet:
  411
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  pershendetje antar te nderuar,
  e kam ni problem me ni HDD te laptopit asht 500gb kam shum dokumente te vleshme nta po kur pe lidhi me pc po ma qet "you need to format the disk before you can use it"
  https://postimg.org/image/x6f6vya0l/
  [​IMG]
  a ka naj menyr qe mu qasne at hdd pa e bo format se kur ta boj format tanium humbin krejt sene,,,, e di qe hardiski asht mir po pom duhet per mi rujt dokumentat patjetera ka naj pergjigje naj kush !!!
   
 2. Elbunit

  Elbunit Anëtar Aktiv

  Postimet:
  243
  Pëlqimet:
  30
  Pikë nga trofetë:
  38
  provo ntjeter pc
   
 3. Halimi

  Halimi Anëtar Aktiv

  Postimet:
  411
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  e kom provu edhe ne tjeter pc po spo bon a ka naj zgjidhje tjeter???
   
 4. networkcoder

  networkcoder Anëtar i Njohur

  Postimet:
  561
  Pëlqimet:
  132
  Pikë nga trofetë:
  63
  Ne linkat ne vazhdim i ke disa metoda apo sygjerime nga persona te tjere te cilet e kane pas problemin e ngjashem dhe kane arrit me e zgjidh kete problem.

  Code:
  https://www.quora.com/How-do-I-solve-the-you-need-to-format-the-drive-problem-in-Windows-without-formatting
  Code:
  http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_vista-update/you-need-to-format-the-disk-in-drive-j-before-you/4e153784-3217-4425-9c39-48030af82a13?auth=1
  p.s, formatizimi eshte menyra e fundit qe duhet te behet ne kete rast,te kisha preferu me vazhdu me alternativa dhe metoda te tjera qe ndoshta te ndihmojne me arrit ne zgjidhje te ketij problemi.

  Ne rast se vjen puna me formatizu te kisha preferu qe me provu me ba backup te te dhenave qe jane aktualisht ne ate HDD dhe me i vendos ne ndonje medium tjeter,si sygjerim te kisha preferu me provu me perdor Hiren's BOOT CD.
   
 5. Valdrin Gashi

  Valdrin Gashi Anëtar i Njohur

  Postimet:
  715
  Pëlqimet:
  75
  Pikë nga trofetë:
  58
  Provo ta hapësh atë USB në një Sistem operativ të bazuar në Linux, ose edhe nga ndonjë live CD Linux.
   
 6. Halimi

  Halimi Anëtar Aktiv

  Postimet:
  411
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  a ka edhenaj pergjigje tjeter se qeto nuk po funksionojn
   
 7. Halimi

  Halimi Anëtar Aktiv

  Postimet:
  411
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  e gjeta ni zgjidhje shum te lehtedhe per juve nese ju ndodh naj her une jabana kshtu
  e lidha hdd ne laptop edhe e shtina cd e windoes7 edhe e bana me instalu win7 potasht hdd nuk e kombo format veq e kombo me instalu edhe u lshu windowsi me qat hdd taniveqkom hi ne my computer te hardiski edhe kom shku te windows.old se nuk e fshin veq bohet edhe 1 kopje e re edhe taniprej windowsit kom hi te destopi i vjeter edhe i kommorr krejt dokumentet qe jonkonne destop veq copy past
   
 8. Sandra

  Sandra Anëtar

  Postimet:
  1
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1

Shpërndaje faqen

Loading...