1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Formati me i mire per ruajtejen e dizajneve ?Sondazh

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga bmwplako, 19 Shtator 2014.

?

Cilir format me i mire per dizajne ?

 1. PSD

  33.3%
 2. PNG

  55.6%
 3. EPS

  0 vote(s)
  0.0%
 4. AI

  11.1%
 5. JPG

  0 vote(s)
  0.0%
 1. bmwplako

  bmwplako Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,727
  Pëlqimet:
  687
  Pikë nga trofetë:
  243
  Formati me i mire per ruajtejen e dizajneve si psh: LOGOVE,FLLAJERAVE,Dizajneve per web ,Vizitkarta etj etj
   
 2. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,663
  Pëlqimet:
  1,146
  Pikë nga trofetë:
  243
  per dizajne jane vectors me te miret
  zmadhim/zvogelim pa ndikuar ne detaja
  EPS/AI
   
 3. MIRLIND.J

  MIRLIND.J Anëtar i Njohur

  Postimet:
  684
  Pëlqimet:
  115
  Pikë nga trofetë:
  63
  Hmm nuk munesh me ba perzgjedhje ktu sepse secili format e ka karakteristiken e vet , varet krejt per qfar qellimi po e run edhe qfar lloji te dizajnit je ka punon.
   
  ﴾.﴿ pëlqen postimin.
 4. Tanni

  Tanni Anëtar i Njohur

  Postimet:
  811
  Pëlqimet:
  103
  Pikë nga trofetë:
  73
  AI dhe PSD perdoren zakonisht sepse mundesh me e zmadhu ose me editu pa i hup kualiteti, edhe EPS perdoret ma shpesh kur ki me transportu prej Ilustratorit ne Photoshop ose ntjeter aplikacion. JPG edhe PNG me shiku pamjen finale se si doket. Edhe AI edhe PSD nuk ki qysh me i krahasu se te dyjat jan per software te vetin. Nuk mundesh ti dizajnet qe i ki bo me Photoshop mi ru sikur AI. file. ose anasjelltas.
   
 5. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,483
  Pëlqimet:
  2,074
  Pikë nga trofetë:
  448
  Nese nje punim ose dizajn e bon ne Photoshop, atehere te njejten duhesh me rujt ne .PSD, nese e ben ndonje dizajn ne Illustrator atehere e ruan ate ne .EPS dhe .AL

  JPG, dhe PNG nese e ruan dosjen ose dizajnin me vone nese te duhet me editu dicka nuk mundesh me bo!

  klm!
   
 6. Valdrin Gashi

  Valdrin Gashi Anëtar i Njohur

  Postimet:
  715
  Pëlqimet:
  75
  Pikë nga trofetë:
  58
  Dallimi tjetër mes JPG dhe PNG është që në tipin PNG fotot mund të ruhen edhe me prapavi (background) transparent, e që tek JPG nuk mund të bëhet.
   
 7. sp0nTeX

  sp0nTeX Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,514
  Pëlqimet:
  390
  Pikë nga trofetë:
  138
  Per mua personalisht formati ma i deshirum mbetet PNG per shkat te cilsis tejet te mir te fotografis.
   
 8. bmwplako

  bmwplako Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,727
  Pëlqimet:
  687
  Pikë nga trofetë:
  243
  Une shume mire i di cili format per qka perdoret.. po me interesoj mendimi juaj,qfar formati perdori.. PNG osht njoni prej formateve ma king,per marmi nje shembull ja bon logon dikujt , qa qon png,edhe kryhet osht i knaqt, po ja qove ti .EPS ose .AI ai n word ose powerpoint me e fund i duhet shume sene me bo.. Kshtu qe per mua king per programe creative mbetet fotoshopi me formatin e tij PSD dhe PNG.
  Ju pershendes...
   
 9. Tanni

  Tanni Anëtar i Njohur

  Postimet:
  811
  Pëlqimet:
  103
  Pikë nga trofetë:
  73
  Un merrna me ket pun kapak, edhe pi pervojes po foli. Kur ta lyp dikush logon me ja bo aj duhet me pas illustratorin te instalum. Atij nqofse i vyn me printu nuk mundet prej PNG ose JPEG se del kualiteti katastrof plus nqofse don me hek/ me shtu ose me zmadhu p.sh logon nuk mundet , dmth mundet veq me kqyr foton. Ti nuk mundesh me bo krahasimin e JPEG,BMP, PNG , GIF etj.> qe jon formate te fotove me PSD, AI , EPS , PDF etj. qe jon "formate" qe ruhen projectet.
   
 10. bmwplako

  bmwplako Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,727
  Pëlqimet:
  687
  Pikë nga trofetë:
  243
  po mann edhe une ju kom punu logo .. shumm .. po ja komm dhon png-- ja kom bo me madhesi .. vogel mesme edhe t madhe .. me color rgb edhe me cymk per printimm ..
  tashh me kqyr ata biznismenat skan llogari me hy me editu logonn . atynve i vyn nje png qe munden me e vendos ne emaila .. ne office document e qesii sennee...
  nese don ndryshymm ta shkrun nje email ja ndryshonn tii ... po flas prejj pervojess qe kamm pasur nje shok i imi me klienta ... kur dojshin me boo te madhe per nej print a nejj senn ja bojke ky gati vet ja qojke PDF edhe veq e shtypshinn ata... kuptohet qe u paguu per kete..

  PS: pasna haru me cek formatin PDF.. kur pi run fajllat prejj PS-- perfekt ruhetnn me kualitett.---
   
 11. MIRLIND.J

  MIRLIND.J Anëtar i Njohur

  Postimet:
  684
  Pëlqimet:
  115
  Pikë nga trofetë:
  63
  @Tanni Nrm se llustratori punon me vektor edhe sa dush zmadhoje nuk i hup qilsia kjo asht e mira e vektorit dhe per ata preferohet logot mu punu me illustrator logot edhe disa gjera tjera , kurse photoshop esht raster format ku mund te perdoresh edhe vektor ne menyn path por ne pergjithsi puna bazohet ne raster format ktu a dallimi.

  Kur ti e punon ni logo ose diqka tjeter per dikun normal qe duhet me ja dha komplet projektin jo veq ni .png logo edhe sen tjeter shembull te 99 designs nese zgjidhes fitues ateher ke me dorzu logon ne format .Ai .EPS .JPG .PNG .PDF.

  Me e rendesishmja asht projekti i ruajtur .PSD .AI ose qfardo qoft se qaty asht "Burimi" ku prej atyhit munesh me ru ne formate tjera edhe me pershtat saher qe deshiron per printime te ndryshme etj.

  Kaloni mir te gjith.
   
  Last edited: 20 Shtator 2014
 12. siimon

  siimon Anëtar i Njohur

  Postimet:
  782
  Pëlqimet:
  112
  Pikë nga trofetë:
  63
  Normal nese nuk te duhet editim i mevonshem ateher PNG eshte formati me i mire per nje foto apo logo mirpo nese te duhet prap editim ateher PSD per Photoshop eshte formati i duhur.Une votova per PNG edhe pse formatet varen nga ajo se per cka i perdor edhe a i riperdor apo rindryshon (riediton) me vone.
   

Shpërndaje faqen

Loading...