1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Flutra e llaptopit

Tema tek 'Procesorë // Pllakëza amë // Memorie //Disks' e hapur nga numer2, 14 Shkurt 2020.

 1. numer2

  numer2 Anëtar

  Postimet:
  47
  Pëlqimet:
  2
  Pikë nga trofetë:
  8
  Pershendetje te gjitheve, dua te ju pys se a mos dini pse pom lshohet flutra e llaptopit shume nuk e di pse, un sjam ka hapi shume dritare psh e kam veq Chromen edhe veq kjo kaniher merr 70% te procesorit po pastaj bie dhe keshtu ben (her rritet her zvoglohet %).

  A keni ndonje ide se si te veproj ? Pom bon edhe nervoz shume se asnje llaptop tjeter nuk e degjoj duke ber zhurme kurse i imi sikur fshise.

  Faleminderit !
   
 2. Mr.Robot

  Mr.Robot Anëtar Fillestar

  Postimet:
  62
  Pëlqimet:
  14
  Pikë nga trofetë:
  8
  boji format pc se do kesh sistem te korruptuar me siguri nd lloj virusi ce mba procesorin ne full procesim me qellim shkatrrimin total te pc sic jan disa lloje ce hajn memorien HDD a kpt me siguri kjo eshte exploit i kernelit te sistemit dhe antivirusat sjan zgjidhje ne kete rast vtm formati i plote te jep zgjidhje.
   
 3. numer2

  numer2 Anëtar

  Postimet:
  47
  Pëlqimet:
  2
  Pikë nga trofetë:
  8
  po ska shume kohe qe e kom ba format, a ka mundesi nese si kom ba updatet ne pc me ba shume zhurum?
   
 4. dr_iton

  dr_iton MSc. Inxhinier i Softuerit Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,345
  Pëlqimet:
  372
  Pikë nga trofetë:
  228
  Një rekomandim tjetër.

  Paraprakisht shiko se cilat procese po ta ngarkojnë procesorin tek task manager. Nëse nuk ka diçka që e ngarkon procesorin, atëherë vepro si në vijim:

  Po supozoj që e ke laptopin jo të ri, pra i bie që ka një kohë që je duke e përdorur. Po supozoj që pjesa tek flutura është mbushur me pluhur dhe pastaj vie deri tek tejnxehja e fluturës, prandaj duhet ta pastrosh nga pluhuri dhe nëse nuk ke siguri se si bëhet ajo, dërgoje tek ndonjë servis i kompjuterëve.
  Supozim tjetër është edhe HDD, nëse laptopi ka performanca të mira, të kisha rekomanduar një investim të vogël në të për ndrrimin e HDD me një SSD.
  Përshëndetje.
   
  numer2 dhe @science pëlqejnë postimin.
 5. Mr.Robot

  Mr.Robot Anëtar Fillestar

  Postimet:
  62
  Pëlqimet:
  14
  Pikë nga trofetë:
  8
  po ke sistem windows os ta trg problemin shoku mka ndodh vet.
   
  numer2 pëlqen postimin.
 6. numer2

  numer2 Anëtar

  Postimet:
  47
  Pëlqimet:
  2
  Pikë nga trofetë:
  8
  Po e kam dergu dhe e kam pastru nga pluhuri si dhe kujdesem mfajt per te pra ta ruaj nga vende te mbyllura, tjetra llaptopi nuk ka HDD po SSD

  Faleminderit
   
 7. numer2

  numer2 Anëtar

  Postimet:
  47
  Pëlqimet:
  2
  Pikë nga trofetë:
  8
  Po e kam windows 10 , a mundesh naj keshill mema jap nbaz te pervojes tende ?
   
 8. Mr.Robot

  Mr.Robot Anëtar Fillestar

  Postimet:
  62
  Pëlqimet:
  14
  Pikë nga trofetë:
  8
  ska kshill o Boss vtm format direkt dmth situata a kjo pc po rri normal ti nuk ke hap asigjo kurse procesori cmendet fare apo jo? dhe kjo nuk ka te boj me pluhur fare shoku po futi format sa me shpejt se a virus ce i bo triger procesorit e con maximum kot pa pas asi program te hapur,zgjidhja a format i plot ruaj te dhenat klb.
   
 9. dr_iton

  dr_iton MSc. Inxhinier i Softuerit Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,345
  Pëlqimet:
  372
  Pikë nga trofetë:
  228
  Të lutem na jep pak më shumë shënime të laptopit tuaj: modeli, lloji, procesori.
  Në bazë të informatave që ke postuar ti, dhe në bazë të karakteristikave që ke dhënë pas postimit tim paraprak, nuk mund të jemi 100% të sigurt në rekomandimet tona pasi që ju kur kërkoni ndihmën nuk jepni detaje të hollësishme rreth pajisjes suaj.

  Tani po supozoj që licencimin e ke bërë në mënyrë jo legale, mund të jetë edhe ai problemi pasi që kur merr diçka gratis në internet, merr edhe diçka tjetër (ndoshta edhe pa dijen e juaj) që i hyn dikujt tjetër në punë, pra dikush tjetër mund ta shfrytëzoj komjuterin tuaj në rrjet, pa e ditur ju fare (ndoshta edhe e shfrytëzon dikush për DDoS sulme).
  Përshëndetje.
   
  numer2 pëlqen postimin.
 10. KMN

  KMN Anëtar Aktiv

  Postimet:
  228
  Pëlqimet:
  78
  Pikë nga trofetë:
  28
  Po ti tregoj do zgjidhje nashta mujn met nimu
  1.Bone update qdoher sistemin windows pasi pc shum ma kadal punon nese nuk e bon update qdoher kur kerkohet
  2.kqyr mos tu ka infektu llaptopi me naj crypto virus qe tbon mining prej llaptopit ton , se plot kan pas problem me ksi virusa per ma shum instalo malwarebytes skanoje llaptopin ton kqyr qka pot gjen ky program nese te rri perseri nalt cpu usage at her provo me bo format se nuk ki zgjidhje tjera

  3.Provo mi nal disa services qe sduhen si psh :Superfetch , para se me nal ket Superfetch edhe mu mka nejt processori permi 70% edhe e kum nal ket app edhe cpu usage ka ra dukshem per ma shum e ki tutorialin

  P.s Edhe te sygjeroj me perdor naj browser tjeter se chrome njihet per high cpu & memory usage;):smiley:
  Gjitha te Mirat
   
  Erion-IT dhe numer2 pëlqejnë postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...