1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Flasim per cmimet e kryptomonedhave

Tema tek 'Bitcoin' e hapur nga beharluu, 21 Prill 2017.

 1. Albcrypto

  Albcrypto Anëtar Aktiv

  Postimet:
  159
  Pëlqimet:
  157
  Pikë nga trofetë:
  58
  Bitcoin deshtoi si ide ose koncept ne momentin qe kapi 19000$, nuk mundi t'i perballoj transaksionet e shumta, shtoji ktu kundervenien e bankave, scamet e shumta, monedhat pump and dump dhe faktin qe njerzit nuk e perdorin per ate q esht krijuar por per te ber lek, mendoj se bitcoin s'do kapi kurr me cmimin 19k qe kishte, dhe besoj qe ulja do vazhdoj dhe x pak
   
  Elion1 pëlqen postimin.
 2. aksham

  aksham Anëtar i Njohur

  Postimet:
  929
  Pëlqimet:
  31
  Pikë nga trofetë:
  48
  kshtu mendoj edhe un
   
 3. Bushido King

  Bushido King Anëtar i Njohur

  Postimet:
  617
  Pëlqimet:
  244
  Pikë nga trofetë:
  63
  Shume koki te deshperuar , ndoshta Bitcoin po por jo Blockchain, mos harroni historine e DOT.com bubble pas shperthimit dhe njerzt e humben besimin ne internet dhe ne cdo kompani online, krejt kompanite e medha qe jane sot ishin ne falimentim si psh.Amazon e plot tjera, por ku jane tash sot pasi qe nuk u dorezuan , dhe kushdo qe ka shite stocks qe ka poseduar te ketyre kompanive ne at kohe me qmim shume te lire eshte penduar ne ditet e sotme.
   
  Elion1 pëlqen postimin.
 4. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  3,137
  Pëlqimet:
  1,122
  Pikë nga trofetë:
  343
  Nuk ka lidhje kjo me bitcoint.
  Bitcoint është virtual dhe nuk është fizik. Gjërat në amazon janë fizike dhe shumë pak virtuale, por edhe ato që janë virtuale nuk kanë lidhje me bitcoint.
  Jam mëse dakord me @Albcrypto njerezit e përdoren për të bërë lek për të shmangur taksat, dhe me gjëra ilegale. Nuk ka të ardhme. Janë piramidë. Kush e filloi i pari u pasurua nëse e luajti me mënd nëse e vazhdon do t'i ngelet vetëm litari pasi tullumbacja do plasi.
   
 5. DarKr0x

  DarKr0x Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,555
  Pëlqimet:
  1,260
  Pikë nga trofetë:
  358
  Piramide? A e di cfare eshte piramida mos fol palidhje?

  Nuk mund te flasin noobat per bitcoin kur nuk kane lidhje dhe te japin leksione si ekonomista.
   
  wolf_mc12, Elion1, Bushido King dhe 1 anëtarë tjetër pëlqejnë postimin.
 6. Bushido King

  Bushido King Anëtar i Njohur

  Postimet:
  617
  Pëlqimet:
  244
  Pikë nga trofetë:
  63
  Kqyre njehere qysh ja shkrune emrin Bitcoint WTF :tearsofjoy::sweatsmile:
   
  Elion1 dhe BlackEagle pëlqejnë postimin.
 7. Elion1

  Elion1 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  244
  Pëlqimet:
  40
  Pikë nga trofetë:
  38
  bitcoini ka me ra deri ne 3.2 edhe mas janarit flasim
   
 8. omega_web

  omega_web Anëtar i Njohur

  Postimet:
  558
  Pëlqimet:
  221
  Pikë nga trofetë:
  73
  Asgje nuk ka ndryshuar.Se kuptoj ku e ke fjalen.Sigurisht btc mund te deshtoj,kjo eshte e mundshme por ne kete moment qe flasim faktet tregojne te kunderten.

  Inviato dal mio SM-A520F utilizzando Tapatalk
   
  Elion1 pëlqen postimin.
 9. aksham

  aksham Anëtar i Njohur

  Postimet:
  929
  Pëlqimet:
  31
  Pikë nga trofetë:
  48
  BTC nuk esht piramid dhe nuk dmth qe jan pasuru personat qe e kan kriju ato nuk e kan pas ket qellim, qellimi i btc ka qen me ju ik taksave, sene ilegale me ble me btc qe mos me lan gjurm pagesat jan bo me btc, po pse hyni ntrend dhe njerzit perfitun ne berz esht tjeter muhabet edhe nese bjen 100 euro btc prap kan me perdor btc per qellimin qe esht kriju per me bo pagesa anonime
   
 10. Blerton

  Blerton Anëtar Fillestar

  Postimet:
  99
  Pëlqimet:
  43
  Pikë nga trofetë:
  43
  :tearsofjoy::tearsofjoy::tearsofjoy::tearsofjoy:

  [​IMG]
   
  Jãşhť'Sşeriĕ dhe omega_web pëlqejnë postimin.
 11. Albcrypto

  Albcrypto Anëtar Aktiv

  Postimet:
  159
  Pëlqimet:
  157
  Pikë nga trofetë:
  58
  Deshtimi per ty esht ulja e cmimit apo nese fuksionon qellimi qe eshte krijuar? s'po permendja kohet e fundit...Kur shkoj btc 19k, ishin pafund transaksione te pakonfirmuara dhe fee-t u bene jashtezakonisht te paperballueshme. Totalisht deshtim. Nqs per ju deshtimi esht cmimi i ulur, s'po flasim per te njejten gje.
   
 12. arl000

  arl000 Anëtar

  Postimet:
  33
  Pëlqimet:
  10
  Pikë nga trofetë:
  8
  Funksioni i bitcoin si decentralized (=unseizable) / highly portable store of value osht shum ma i randsishem se perdorimi i Bitcoin si medium of exchange.
  Eventualisht besoj ka me u arrit konsensus per zgjidhjen e problemit te scaling.
   
  Elion1 pëlqen postimin.
 13. omega_web

  omega_web Anëtar i Njohur

  Postimet:
  558
  Pëlqimet:
  221
  Pikë nga trofetë:
  73
  Ne fakt spo flasim per te njejten gje dhe ketu ska te bej fare cemimi.Ta kam then dhe me lart "cfar ka ndryshuar qe ke nderuar mendim mbi btc".Eshte e habitshme qe ti thua qe deshtoi se kur ariti cemimi 19000 u riten shume feet.Kjo dihej qe ne 2009 sa transaksione perballonte btc dhe ne nje faqe excell cdokush mund te bej projeksione te feeve duke marr ne konsiderate disa variabla.

  E dyta.Pse u krijua btc?
  Btc nuk u krijua per te paguar kafe apo per te ber shoping por u krijua pas krizes ekonomike te 2008 si menyre mbrojtje ndaj bankave qendrore pra si "value reserve" i ngjashem me arin por shume me komod.Btc nuk mund te funksionoj kur per shpenzimet e perditshme sepse eshte nje monedhe deflacioniste.Nqs sot ne bote do perdorej vetem btc si monedhe brenda javes do te kishim lufte civile.

  E treta
  Satoshi i dinte keto limite por zgjodhi sigurine dhe dencetralizimi.Po marr shmbulli e transaksioneve te pa konfirmuara qe the ti.Si zgjidhet?Thjesht fare risim madhesin e blloqeve nga 2MB ne 32MB.Por cfar sjell kjo?Kjo krijon nje blockchain te rende dhe sa me shume kalon koha aq me pak node do kesh duke sjell keshtu centralizim.Para 2 muajsh sinkronizuam nje node btc ne rapsberry dhe na u desh 3 jave per ta sinkronizuar.Ne ethereum psh eshte e pamundor sot te krijosh nje node do te duheshin vite te tera per ta sinkronizuar.

  Dhe e fundit.Cdo problem qe ka btc do te zgjidhe por off chain si psh lightning network qe zgjidh problemin e feeve.Do te ishte gabim i rende ndyshime ne protokollin e btc pasi ka treguar qe eshte shume i sigurt duke i rezistuar cdo lloj sulmi ne keto 10 vite.

  Nje keshill kisha une per te gjith antaret e forumit.5% te kursimeve konverojini ne bitcoin, siguroni private key dhe vazhdoni jeten normalish zere se si kishit ato lek.Bota po ndryshon shpejt mund te beheni pishman me vone.

  Inviato dal mio SM-A520F utilizzando Tapatalk
   
  Last edited: 5 Dhjetor 2018
  nikoov, BurimBushi, Gevio dhe 3 anëtarë tjerë pëlqejnë postimin.
 14. DarKr0x

  DarKr0x Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,555
  Pëlqimet:
  1,260
  Pikë nga trofetë:
  358
  @omega_web vetem ne kemi ngelur ktu se te tjeret kane ardhur per fast money :D
   
 15. Blerton

  Blerton Anëtar Fillestar

  Postimet:
  99
  Pëlqimet:
  43
  Pikë nga trofetë:
  43
  Blockchain is the future, per ate arsye une nuk brengosem per çmimin.Edhe ashtu jam HODL per nja 15-10 vite.
   
  IslandMoney dhe Bushido King pëlqejnë postimin.
 16. Bushido King

  Bushido King Anëtar i Njohur

  Postimet:
  617
  Pëlqimet:
  244
  Pikë nga trofetë:
  63
 17. Elion1

  Elion1 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  244
  Pëlqimet:
  40
  Pikë nga trofetë:
  38
 18. omega_web

  omega_web Anëtar i Njohur

  Postimet:
  558
  Pëlqimet:
  221
  Pikë nga trofetë:
  73
  Bitcoin mbi 6000$ ne kete moment gati +90% nga fillimi i viti.Gjithashtu te gjitha kompanit e medha po krijojn token-in e tyre(ajo qe quhet "tokenization of economy").
   
  Blerton, wolf_mc12, DarKr0x dhe 1 anëtarë tjetër pëlqejnë postimin.
 19. Koraab

  Koraab Anëtar i Njohur

  Postimet:
  541
  Pëlqimet:
  175
  Pikë nga trofetë:
  73
  A jeni gjallë o të humbur
   
 20. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  3,137
  Pëlqimet:
  1,122
  Pikë nga trofetë:
  343
  Lene se jane me pushime nga paret e fitume
   

Shpërndaje faqen

Loading...